Հայաստանի արտգործնախարարը հանդիպել է Սլովենիայի ԱԳ նախարարին 03/10/2015   10:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 9-ին Լյուբլյանա ժամանած արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում ունեցավ Սլովենիայի փոխվարչապետ, արտգործնախարար Կարլ Էրյավեցի հետ: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով Հայաստանի արտգործնախարարին՝ Սլովենիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը գերազանց, բարեկամական գնահատեց հայ-սլովենական հարաբերությունները՝ հույս հայտնելով, որ Էդվարդ Նալբանդյանի այցելությունը նոր լիցք կհաղորդի երկկողմ համագործակցության զարգացմանը։
Շնորհակալություն հայտնելով այցելության հրավերի և ջերմ ընդունելության համար՝ նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանը ցանկանում է խորացնել տարբեր ոլորտներում փոխգործակցությունը Սլովենիայի հետ, և դա է իր այցի հիմնական ուղերձը։
Բանակցությունների ընթացքում նախարարները անդրադարձան երկկողմ հարաբերություններին առնչվող հարցերի լայն շրջանակի։
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Կարլ Էրյավեցը պայմանավորվեցին հավելյալ ջանքեր գործադրել՝ քաղաքական երկխոսության ակտիվացման, միջազգային կազմակերպություններում փոխգործակցության սերտացման, արտաքին գործերի նախարարությունների միջև պարբերական խորհրդակցությունների անցկացման, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման, առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացման նպատակով:
Զրուցակիցները, կարևորելով միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացումը, համաձայնեցին երկու երկրների խորհրդարաններին առաջարկել ձևավորել պատգամավորական բարեկամության խմբեր: Հայաստանի և Սլովենիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների հանդիպման օրակարգում էին նաև մշակութային փոխանակումների ակտիվացումը, գիտակրթական ոլորտում համագործակցության աշխուժացումը և ապակենտրոնացված փոխգործակցության ձևավորումը։
Նախարարները անդրադարձան Հայաստան - ԵՄ համագործակցությանը: Այս համատեքստում արտգործնախարար Նալբանդյանը վերահաստատեց Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ հիմնվելով ԵՄ հետ վերջին տարիների ընթացքում արձանագրված ձեռքբերումների վրա՝ խորացնելու ԵՄ հետ համապարփակ համագործակցությունը բոլոր հնարավոր ուղղություններով՝ հաշվի առնելով Հայաստանի պարտավորությունները այլ միջազգային, ինտեգրացիոն ձևաչափերում:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը անդրադարձավ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ Հայաստանում և արտերկրում նախատեսված ոգեկոչման միջոցառումներին։
Նախարար Նալբանդյանը նախարար Էրյավեցին ներկայացրեց ղարաբաղյան խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները, Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահների՝ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված ջանքերը: Այս համատեքստում Սլովենիայի փոխվարչապետը վերահաստատեց իր երկրի անվերապահ աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկությունների հիման վրա ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը։
Կողմերը մտքեր փոխանակեցին մի շարք միջազգային և տարածաշրջանային հրատապ հարցերի՝ ուկրաինական ճգնաժամի, մերձավորարևելյան գործընթացների և Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ:
Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն իր գործընկերոջը հրավիրեց այցելել Երևան:
Նախարարների հանդիպմանը հետևեց համատեղ մամլո ասուլիս։
Նույն օրը Էդվարդ Նալբանդյանը Հայատանի արտաքին քաղաքականության մասին ծավալուն ելույթով հանդես եկավ Լյուբլյանայի համալսարանում։ Ելույթից հետո արտգործնախարարը պատասխանեց ներկաների բազմաթիվ հարցերի։

Армения хочет углубить взаимодействие со Словенией в различных сферах — Налбандян 03/10/2015 10:44 | Лента новостей
Прибывший в Любляну министр иностранных дел Эдвард Налбандян 9-го марта встретился с заместителем премьер-министра, министром иностранных дел Словении Карлом Эрьявецом, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Приветствуя министра иностранных дел Армении, руководитель внешнеполитического ведомства Словении охарактеризовал армяно-словенские отношения как отличные и дружественные, выразив надежду, что визит Эдварда Налбандяна придаст новый стимул развитию двустороннего сотрудничества.
Поблагодарив за приглашение и теплый прием, министр Налбандян отметил, что Армения желает углубить взаимодействие со Словенией в различных сферах, и это является основнoй целью его визита.
В ходе переговоров министры коснулись широкого круга вопросов двусторонних отношений.
Эдвард Налбандян и Карл Эрьявец договорились приложить дополнительные усилия с целью активизации политического диалога, укрепления взаимодействия в международных организациях, проведения периодических консультаций между министерствами иностранных дел, расширения договорно-правовой базы, развития торгово-экономического сотрудничества.
Собеседники, отметив важность активизации межпарламентских связей, договорились предложить парламентам двух стран сформировать парламентские группы дружбы. На повестке дня встречи руководителей внешнеполитических ведомств Армении и Словении были также вопросы активизации культурных обменов, сотрудничества в научно-образовательной сфере и формирования децентрализованного взаимодействия.
Министры коснулись сотрудничества Армения - Европейский Союз (ЕС). В этом контексте министр иностранных дел Налбандян вновь подтвердил готовность Армении углублять всестороннее сотрудничество с ЕС по всем направлениям, на основе зафиксированных с ЕС за последние годы достижений, и учитывая обязательства Армении в других международных интеграционных форматах.
Руководитель внешнеполитического ведомства Армении коснулся намеченных в Армении и за рубежом мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян.
Министр Налбандян представил министру Эрьявецу последние развития в процессе карабахского мирного урегулирования, усилия Армении и сопредседателей Минской группы ОБСЕ по урегулированию азербайджано-карабахского конфликта. В этом контексте заместитель премьер-министра Словении подтвердил безоговорочную поддержку своей страны мирному урегулированию карабахского конфликта.
Стороны обменялись мнениями вокруг ряда актуальных международных и региональных проблем: украинского кризиса, процессов на Ближнем Востоке и иранской ядерной программы.