Սահմանին ծավալված մարտերի ընթացքում ոչնչացվել է ադրբեջանական հատուկ նշանակության ստորաբաժանման 7 զինծառայող 03/06/2015   12:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը` տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակների կիրառմամբ շարունակում է խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը և միաժամանակ հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների ներգրավմամբ փորձում իրականացնել դիվերսիոն հետախուզական գործողություններ: Այդ մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Մարտի 5-ի լույս 6-ի գիշերը ադրբեջանական զինուժը առաջնային գծի տարբեր հատվածներում հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 80 անգամ` հայ դիրքապահների ուղղությամբ 60 և 80 մմ  ականանետերից, Իստիգլալ, ՀԱՆ-17, ԴՇԿ, ՌՊԿ և այլ զինատեսակներից արձակելով  շուրջ 4500 կրակոց: Բացի նշված միջոցներից, հակառակորդը հյուսիսային (Շահումյանի) ուղղությամբ կիրառել է նաև «ԶԻԿ -23-2» զինատեսակ: Նշված կրակակետը վնասազերծելու նպատակով ՊԲ առաջապահ ուժերը դիմել են համապատասխան գործողության, որի արդյունքում շարքից հանվել է հակառակորդի առնվազն 3 զինվոր և «ԶԻԿ -23-2» զինատեսակը:
Նույն ժամանակահատվածում ԼՂՀ զինված ուժերի մարտակերտյան ուղղության ստորաբաժանումները կանխարգելիչ գործողություններ են իրականացրել հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան հատվածում: Ըստ հաստատված տվյալների` ծավալված մարտերի ընթացքում ոչնչացվել  է գործողության շրջան դուրս եկած ադրբեջանական հատուկ նշանակության ստորաբաժանման չորս զինծառայող:
Վերոնշյալ գործողությունների ժամանակ հայկական կողմը կորուստներ չի ունեցել:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները շփման գծի ողջ երկարությամբ շարունակում են վստահորեն իրականացնել առաջադրված մարտական խնդիրը և հակառակորդին թելադրել իրենց կամքը:

Армия обороны НКР в боях на границе ликвидировала 7 азербайджанских военнослужащих, в том числе 4 спецназовцев-диверсантов 03/06/2015   13:08  |  Лента новостей
На линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана, азербайджанская сторона продолжает нарушать режим прекращения огня с применением оружия различного калибра и пытается осуществлять разведывательно-диверсионные действия с привлечением подразделений специального назначения. Об этом сообщает пресс-служба Министерства обороны НКР.
В ночь с 5-го на 6-е марта ВС Азербайджана нарушили режим прекращения огня порядка 80 раз. За это время из минометов калибров 60 и 80 мм, а также снайперских винтовок Истиглал, пулеметов ДШК, РПК и других видов вооружений было произведено около 4500 выстрелов.Помимо вышеупомянутых средств, противник применил в северном направлении(Шаумяна) и "ЗУ-23-2". С целью нейтрализации огневой точки передовые подразделения Армии обороны НКР предприняли соответствующие действия, в результате которых по меньшей мере трое солдат противника, а также зенитная установка “ЗУ-23-2” были выведены из строя.
За тот же период подразделения ВС НКР осуществляли превентивные действия в северо-восточном направлении линии соприкосновения. По подтвержденным данным, в ходе развернувших боев были уничтожены 4 азербайджанских военнослужащих подразделений специального назначения, вышедших в зону действий,  В ходе указанных действий армянская сторона не понесла потерь.
Передовые подразделения АО НКР продолжают уверенно выполнять поставленные перед ними боевые задачи, диктуя противнику свою волю.