Սերժ Սարգսյանն ընդունել է իսրայելցի պատմաբան, ցեղասպանագետ Յաիր Աուրոնին 03/02/2015   19:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է իսրայելցի պատմաբան, ցեղասպանագետ Յաիր Աուրոնին: Նրան ուղեկցել է գրող, հրապարակախոս Զորի Բալայանը:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Նախագահը ողջունել է հյուրին, ընդգծելով, որ ուրախ է Երևանում կրկին հանդիպելու հայ ժողովրդի լավագույն բարեկամներից մեկին: Սերժ Սարգսյանը կարևորել է հատկապես 2015 թվականին՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի տարում, մեր ժողովրդի բարեկամների այցելությունները Հայաստան, նաև մասնակցությունը ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակի ոգեկոչման արարողություններին:
Հանրապետության Նախագահը ևս մեկ անգամ շնորհակալություն է հայտնել իսրայելցի նշանավոր մտավորականին՝ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման գործում իր անգնահատելի վաստակի, մեր ժողովրդի խնդիրներով մշտապես հետաքրքրվելու և օգտակար լինելու պատրաստակամության համար: Սերժ Սարգսյանը ողջունել է այս այցի շրջանակներում Յաիր Աուրոնի այցելությունը նաև Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն:
Յաիր Աուրոնը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ խոսքերի համար և նշել, որ մեծապես տպավորված է Լեռնային Ղարաբաղով ու նրա խաղաղասեր և արժանապատիվ բնակիչներով: Նա ընդգծել է, թե Իսրայելում շատերը տեղյակ չեն Ղարաբաղի մասին և երբ իմանան ճշմարտությունը, ինչի ուղղությամբ ինքն արդեն սկսել է աշխատել, ապա, վստահաբար, կկանգնեն հայ ժողովրդի կողքին: Իսրայելցի պատմաբանը շեշտել է, թե համոզված է՝ երբ բարոյական պայքար ես մղում, պետք է հետևողական լինես այդ ճանապարհին: Նա վստահեցրել է, որ իր բազմաթիվ ընկերների հետ միասին շարունակելու է այդ պայքարը:

Многие в Израиле поддержат армянский народ, когда узнают правду о Нагорном Карабахе – Яир Аурон 03/03/2015   00:37  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня израильского историка, исследователя геноцида Яира Аурона, которого сопровождал писатель, публицист Зорий Балаян. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Президент отметил, что рад вновь встретиться в Ереване с одним из лучших друзей армянского народа. Серж Саргсян придал важность таким визитам и особенно участию в памятных мероприятиях по случаю 100-й годовщины Геноцида армян. Он отметил также важность участия в мероприятиях в память о невинных жертвах Геноцида.
Глава государства вновь выразил признательность выдающемуся израильскому ученому за неоценимый вклад в дело международного признания и осуждения Геноцида армян, за постоянную заинтересованность проблемами армянского народа и его готовность принести пользу Армении. Президент также приветствовал визит Яира Аурона в Нагорно-Карабахскую Республику.
В свою очередь Яир Аурон заявил, что глубоко впечатлен Нагорным Карабахом и миролюбивыми и достойными жителями НКР. По его словам, в Израиле многие не знают о Карабахе и, когда узнают правду, над чем он уже работает, то непременно окажется рядом с армянским народом. Израильский историк подчеркнул, что когда ведешь нравственную борьбу, следует проявлять последовательность на этом пути. Он заверил, что вместе с друзьями продолжит эту борьбу.