Գլխավոր դատախազի նամակը ՌԴ դատախազությունում քննարկվում է 02/24/2015   12:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանի դիմումը ՌԴ դատախազությունում ստացել են: Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին դատախազությունից՝ հավելելով, որ դիմումն այժմ քննարկման փուլում է:
Հիշեցնենք՝ փետրվարի 3-ին ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը պաշտոնական նամակով դիմել էր ՌԴ գլխավոր դատախազին՝ գյումրեցի Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամների սպանության փաստով հարուցված քրեական գործի վարույթը ՀՀ իրավապահ մարմիններին փոխանցելու միջնորդությամբ:
Երեկ Գյումրիում կայացած բողոքի ակցիայի ժամանակ Ավետիսյանների իրավահաջորդները հայտարարել էին, որ չեն հավատում, թե Գևորգ Կոստանյանն իրականում նամակ է ուղարկել ՌԴ իր պաշտոնակցին, քանի որ դատախազությունը, չնայած պահանջներին, հրաժարվում է հրապարակել նամակի բովանդակությունը:
Հիշեցնենք՝ հունվարի 12-ին կատարված սպանությունից հետո՝ կեսգիշերին, հայ-թուրքական սահմանի մոտ ձերբակալվել էր Գյումրիի ռուսական զորամասի ժամկետային զինծառայող Վալերի Պերմյակովը:
Նրան մեղադրանք է առաջադրել ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 105-րդ հոդվածի 2-րդ (երկուսից ավելի մարդկանց սպանություն) և 338-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (դասալքություն՝ ծառայողական զենքով):
Իսկ հայ քննիչները Պերմյակովին մեղադրանք են առաջադրել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (սպանություն՝ ծառայողական զենքով):

Генпрокуратура РФ получила ходатайство Геворка Костаняна о передаче Армении производства по делу об убийстве семьи Аветисянов 02/24/2015 12:44 | Лента новостей
Генеральная прокуратура Российской Федерации получила ходатайство генпрокурора Армении Геворка Костаняна.Об этом ИА “ФактИнфо” сообщили в Генпрокуратуре РА. В ведомстве также проинформировали, что заявление находится на стадии рассмотрения.
Напомним, генеральный прокурор Армении Геворк Костанян 3 февраля обратился к своему российскому коллеге Юрию Чайке с ходатайством о передаче правоохранительным органам РА производства уголовного дела по факту убийства семи граждан РА в Гюмри 12 января.
В ходе вчерашней акции протеста в Гюмри правопреемники семьи Аветисянов заявили, что не верят в факт отправки Геворком Костаняном письма в РФ, поскольку прокуратура, несмотря на требования, отказывается обнародовать содержание прошения.
Пермякову предъявлены также обвинения по двум статьям УК РФ - "убийство" и "дезертирство с оружием", вверенным по службе". В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. По официальной информации, Пермяков содержится на территории российской военной базы.