Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է Չեխիայի պատգամավորների պալատի միջնորդությունների հարցերով հանձնաժողովի նախագահի հետ 02/20/2015   13:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը փետրվարի 19-ին Վիեննայում հանդիպում է ունեցել Չեխիայի պատգամավորների պալատի միջնորդությունների հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Զուզկա Բեբարովա-Ռույբրովայի հետ: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Կողմերը քննարկել են մարտ ամսին ԱԺ փոխնախագահի` Չեխիա կատարելիք այցի մանրամասները: Զուզկա Բեբարովա-Ռույբրովան վերահաստատել է Չեխիայում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ցուցահանդեսի անցկացումը, ինչի կապակցությամբ Էդուարդ Շարմազանովը եւս մեկ անգամ հայտնել է իր երախտագիտությունը:
Նրա խոսքով` Չեխիան այս քայլով վերահաստատել է, որ հանդիսանում է մարդու իրավունքների պաշտպանության ջատագով, քանի որ ցուցահանդեսի անցկացումն ուղղված չէ որեւէ երկրի դեմ. այն կոչված է պաշտպանելու մարդու իրավունքները:
ԱԺ փոխնախագահի համոզմամբ` քանի դեռ միջազգային ողջ հանրությունը Հայոց ցեղասպանությունը չի ճանաչել եւ չի գնահատել որպես մարդկության դեմ գործած մեծագույն չարիք, նշանակում է` դեռեւս չի բացառել նոր ցեղասպանությունների հնարավորությունը:
Նշենք, որ Էդուարդ Շարմազանովը Վիեննայում է ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով:

Глава Комиссии по вопросам ходатайств Палаты депутатов подтвердила проведение в Праге выставки, посвященной Геноциду армян 02/20/2015   14:36  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов встретился накануне в Вене с председателем Комиссии по вопросам ходатайств Палаты депутатов Чехии Зузкой Бебаровой-Руйбровой. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Стороны обсудили детали предстоящего в марте визита вице-спикера НС в Чехию. Г-жа Бебарова-Руйброва подтвердила проведение в Чехии выставки, посвященной Геноциду армян, в связи с чем Э.Шармазанов вновь выразил свою признательность.
По его словам, Чехия подобным шагом подтвердила, что является поборником защиты прав человека, поскольку проведение выставки не направлено против какой-либо страны, а призвано защищать права человека.
Вице-спикер НС убежден: пока международное сообщество в целом не признало Геноцид армян и не охарактеризовало его как величайшее зло против человечества, значит оно не исключает возможность повторения новых геноцидов.
Отметим, что вице-спикер Э.Шармазанов находится в Вене с целью участия в работе зимней сессии ПА ОБСЕ.