ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Վիեննայում հանդիպել է ԵԱՀԿ ԽՎ-ի գլխավոր քարտուղարի հետ 02/19/2015   17:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրոպայում անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԱՀԿ ԽՎ) ձմեռային նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով Վիեննա մեկնած Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ՀԱՊԿ ԽՎ) պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը փետրվարի 19-ին հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ-ի գլխավոր քարտուղար Սպենսեր Օլիվերի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Երկուստեք կարեւորվել է ՀԱՊԿ եւ ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովների հետագա համագործակցության շարունակականությունը:
Կողմերը քննարկել են Հարավային Կովկասում եւ Ուկրաինայում տիրող իրադրությունը՝ կարեւորելով բոլոր հակամարտությունների խաղաղ կարգավորումը, ինչը ՀԱՊԿ ԽՎ-ի պատվիրակության ղեկավարի դիտարկմամբ՝ առանցքային ցուցիչ է միջազգային անվտանգության ամրապնդման հարցում:
Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտությանը՝ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը հանդես են գալիս հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին: Նա ընդգծել է, որ հիմնախնդիրը պետք է լուծվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափում եւ անթույլատրելի է համարել Ադրբեջանի կողմից խնդրի ռազմական լուծման փորձերը:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի վերաբերյալ՝ պարոն Շարմազանովը հույս է հայտնել, որ 2015 թվականի ապրիլին ԵԱՀԿ ԽՎ ներկայացուցիչները կմասնակցեն Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ոգեկոչման արարողություններին:
Հանդիպման ավարտին Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ Երկրորդ աշխարհամարտում տարած հաղթանակի 70-ամյակի տարում միջազգային խորհրդարանական կազմակերպությունների համար ակտուալ թեմաներից մեկը հանդիսանում է ահաբեկչության եւ նացիզմի բոլոր դրսեւորումների կանխարգելումը:

Вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов встретился в Вене с генсеком ПА ОБСЕ 02/19/2015   18:22  |  Лента новостей
Отбывший в Вену для участия в работе зимней сессии ПА ОБСЕ руководитель делегации ПА ОДКБ, вице-спикер НС РА Эдуард Шармазанов встретился в пятницу с генеральным секретарем Парламентской Ассамблеи ОБСЕ Спенсером Оливером.Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Стороны придали важность продолжению сотрудничества парламентских ассамблей ОДКБ и ОБСЕ.
Собеседники обсудили сложившуюся ситуацию на Южном Кавказе и в Украине, особо выделив мирное урегулирование всех конфликтов, что является, по наблюдению руководителя делегации ПА ОДКБ, главным показателем в вопросе укрепления международной безопасности.
Касаясь вопроса урегулирования нагорно-карабахского конфликта, Шармазанов отметил, что Армения и Нагорный Карабах выступают в пользу исключительно мирного урегулирования конфликта. Он подчеркнул, что проблема должна решаться в формате Минской группы ОБСЕ и попытки военного разрешения конфликта со стороны Азербайджана недопустимы.
Говоря о 100-й годовщине Геноцида армян, г-н Шармазанов выразил надежду, что в апреле 2015 г. представители ПА ОБСЕ примут участие в предстоящей церемонии поминовения жертв преступления.
В завершение встречи Э.Шармазанов отметил, что в год 70-летия Победы во Второй мировой войне одной из актуальных тем для международных организаций является предупреждение всех проявлений терроризма и фашизма.