Ճոյտը կալանավորվեց 02/04/2015   22:21  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Քիչ առաջ դատարանը հրապարակեց իր որոշումը՝ ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանին՝ Ճոյտին, կալանավորորելու մասին: Այսպիսով, դատարանը բավարարեց նախաքննական մարմնի միջնորդությունը:
Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում նշեց Հ.Հակոբյանի պաշտպան Կարեն Սարդարյանը, պաշտպանական կողմը համաձայն չի որոշման հետ՝ նշելով, որ կալանքն անհիմն է և բողոքարկելու են Վերաքննիչ դատարան:
Պաշտպանը հայտնեց նաև, որ Հակոբ Հակոբյանն իրեն մեղավոր չի ճանաչում առաջադրված մեղադրանքում, համաձայն չէ կալանվորման որոշման հետ:
Նշենք, որ Հակոբ Հակոբյանն ունի երկու պաշտպան, նրանք են՝ Կարեն Սարդարյանը և Աշոտ Ղազարյանը:Վերջինս հայտնեց, որ մեղադրանքի ծավալը նույն էՙ ինչ որ նշվել է պաշտոնական հաղորդագրության մեջ:
Հակոբյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի միանգամից 7 հոդվածով նախատեսված արարք կատարելու համար։
Հակոբ Ռաֆիկի Հակոբյանը ձերբակալվել է 2015թ. փետրվարի 2-ին՝ ՀՀ ՖՆ քննչական վարչության վարույթում քննվող N 83152012 քրեական գործով՝  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 188-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 188-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 38-205-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 38-188-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ն կետով, 188-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 38-205-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 38-205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանրորեն վտանգավոր արարքներ կատարելու կասկածանքով: Նախաքննությունը շարունակվում է:
Այլ խոսքով՝ ԱԺ նախկին պատգամավորը կասկածվում է մի քանի դրվագով ապօրինի ձեռնարկատիրություն ծավալելու եւ հարկերից խուսափելը կազմակերպելու համար։

Экс-депутат парламента Армении Акоп Акопян взят под стражу 02/05/2015   09:34  |  Актуальная тема
Суд в Ереване в среду удовлетворил ходатайство следствия об избрании в отношении бывшего депутата парламента Армении Акопа Акопяна(Чойта) меры пресечения в виде заключения под стражу.
Как сообщилв беседе с журналистами адвокат экс-депутата Карен Сардарян, защита не согласна с решением и собирается обжаловать его в апелляционном порядке.
Адвокат также отметил, что его подзащитный не признает себя виновным в предъявленных ему обвинениях и не согласен с решением об аресте.
Интересы Акопа Акопяна представляют два адвоката - Карен Сардарян и Ашот Казарян.
Акопяну предъявлено обвинение сразу по семи статьям Уголовного кодекса РА.
Напомним, бывший депутат Национального Собрания Армении Акоп Акопян(Чойт) был задержан 2 февраля в рамках уголовного дела, находящегося в ведении следственного управления Министерства финансов, по подозрению в совершении общественно опасных деяний, предусмотренных п. 1 ч. 3 ст. 188, ч.2 ст. 188, ч.1 ст. 38-205, п.1 ч.3 ст. 38-188, п. 1 ч. 3ст. 188, ч. 1 ст. 205, ч. 2 ст. 38-205 УК РА.
Иными словами, экс-парламентария подозревают в незаконной предпринимательской деятельности и уклонении от уплаты налогов.