Բոլոր մեղավորները կպատժվեն օրենքի ամբողջ խստությամբ, ուսումնական զորամասի հաստիքային կազմը արմատապես կփոփոխվի. Սեյրան Օհանյան 02/02/2015   12:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևան քաղաքում տեղակայված ուսումնական զորամասերից մեկում հունվարի 29-ին տեղի ունեցած ողբերգական միջադեպի կապակցությամբ հունվարի 31-ին պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն շտապ խորհրդակցություն է հրավիրել:
Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ՊՆ կայք-էջից։
Խորհրդակցությանը մասնակցել են պաշտպանության նախարարի, ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալները, վարչությունների պետեր, իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներ:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 29-ին` ժամը 06:35-ի սահմաններում, Երևան քաղաքում տեղակայված ուսումնական զորամասերից մեկի մարզահրապարակում հայտնաբերվել էր նույն զորամասի կուրսանտ Հայկազ Արկադիի Բարսեղյանը՝ պտտաձողի վրա պարանով կախված վիճակում: Դեպքի առթիվ կատարվող նախնական քննության, նշանակված ծառայողական քննության մանրամասներին ծանոթանալու նպատակով հունվարի 31-ին նախարար Սեյրան Օհանյանը այցելել է դեպքի վայր` խորհրդակցություն հրավիրելով ուսումնական զորամասի հրամկազմի հետ:
Խորհրդակցության ընթացքում դեպքի բոլոր հանգամանքների բացահայտման, բազմակողմանի հետազոտման, կատարված հանցագործության հետ ուղղակի և անուղղակի առնչվող մեղավորների շրջանակը պարզելու ուղղությամբ հարուցված ծառայողական քննության արդյունքների մասին զեկուցել է ՀՀ ԶՈՒ ԱՀՏԱ վարչության պետ, գեներալ-մայոր Ալեքսան Ալեքսանյանը:
Անդրադառնալով միջադեպին` պաշտպանության նախարարը մասնավորապես նշել է, որ տեղի ունեցածը չափազանց մեծ ցավ ու ողբերգություն է և թիկունքից հարված է ողջ զինված ուժերին: Լսելով դեպքին առնչվող բոլոր նյութերի մանրամասները` նախարարն իր վրդովմունքն է արտահայտել այն առնչությամբ, որ որոշ սպաների անհետևողական աշխատանքի, ծառայողական պարտականությունները չկատարելու պատճառով զորամասում գլուխ են բարձրացրել արատավոր բարքերը, որոնց արդյունքում էլ ծնվել է հանցագործությունը:
Խստորեն հանդիմանելով ուսումնական զորամասի ամբողջ հրամկազմին` Սեյրան Օհանյանը հավաստիացրել է, որ բոլոր մեղավորները պատժվելու են օրենքի ամբողջ խստությամբ, ինչպես նաև կատարվելու է ուսումնական զորամասի հաստիքային կազմի արմատական փոփոխություն:
Պաշտպանության նախարարը հանձնարարել է նաև ծառայողական քննության արդյունքների հիման վրա կազմել հեռանկարային պլան` հայտնաբերված թերությունները վերացնելու և ուսումնական գործընթացը հիմնովին բարելավելու ուղղությամբ:
Հավելենք, որ դեպքի առթիվ կատարվող նախաքնննությունը շարունակվում է:
11:29 02/02/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՀամածառայակցին սպանել են խուլիգանական դրդումներով
10:40 02/02/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԶինվորի սպանության գործով 4 ծառայակիցները կալանավորվեցին
12:34 01/02/2015  |  ՎերլուծություններՈ ՞ւմ ձեռքերում է հայոց բանակի ապագան
14:10 31/01/2015  |  Քրեական խրոնիկոնԶինծառայողի սպանության փաստի առթիվ նշանակվել է ծառայողական քննություն
08:40 31/01/2015  |  ՄամուլՌազմական ինստիտուտում սպանության գործով ձերբակալված 4 անձանցից մեկը գնդապետի որդի է. «Ժողովուրդ»
13:03 30/01/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԶինծառայողին սպանելու կասկածանքով ձերբակալվել է 4 անձ. ՔԿ
21:15 29/01/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՔննչական կոմիտեն հաստատեց. Զինծառայողը ոչ թե ինքնասպան է եղել, այլ՝ սպանվել

Министр обороны Армении заверил, что все виновные в гибели военнослужащего Айказа Барсегяна будут наказаны по всей строгости закона 02/02/2015   14:14  |  Лента новостей
Министр обороны Армении созвал экстренное совещание в связи с трагическим инцидентом, произошедшим 29 января в одной из дислоцированных в Ереване учебных воинских частей. Об этом сообщается на официальном сайте оборонного ведомства Армении.
В совещании приняли участие заместители начальника Генштаба Вооруженных сил, главы управлений, представители правоохранительных органов.
По подозрению в совершении преступления задержаны четверо сослуживцев военнослужащего. В отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Для ознакомления с деталями предварительного следствия и служебного расследования Сейран Оганян в субботу посетил место происшествия, где провел совещание с командным составом воинской части.
“С докладом о результатах служебного расследования, проводимого с целью раскрытия и многостороннего исследования всех обстоятельств инцидента, а также установления круга виновных, прямо или косвенно причастных к преступлению, выступил начальник управления по работе с личным составом ВС Армении генерал-майор Алексан Алексанян”, -говорится в сообщении.
Министр обороны назвал произошедшее трагедией и ударом в спину всему составу Вооруженных сил. Заслушав подробности, изложенные в материалах дела, Сейран Оганян отметил, что преступление породили порочные нравы, явившиеся следствием непоследовательной работы некоторых офицеров и невыполнения ими своих служебных обязанностей.
Строго осудив весь командный состав воинской части, министр заверил, что виновные понесут наказание по всей строгости закона. Ожидаются также коренные изменения в штатном составе воинской части.
Министр обороны поручил также составить на основе результатов служебного расследования перспективный план для устранения выявленных недостатков и усовершенствования учебного процесса.