Քննչական կոմիտեն հաստատեց. Զինծառայողը ոչ թե ինքնասպան է եղել, այլ՝ սպանվել 01/29/2015   21:15  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ Երևանում տեղակայված N զորամասի զինծառայող  Հայկազ Արկադիի Բարսեղյանին մի խումբ անձանց կողմից սպանելու դեպքի առթիվ։
ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և  հասարակայնության հետ կապերի բաժինը տեղեկացնում է, որ 2015 թվականի հունվարի 29-ին՝ ժամը 06:35-ի սահմաններում, Երևան քաղաքում տեղակայված N զորամասի մարզահրապարակում հայտնաբերվել է նույն զորամասի զինծառայող Հայկազ Արկադիի Բարսեղյանը՝ պտտաձողի վրա պարանով կախված վիճակում:
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական խումբը՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ, զինվորական քննչական գլխավոր վարչության պետ Հայկ Գրիգորյանի գլխավորությամբ։
Դեպքի վայրի զննության արդյունքների, նախապատրաստված նյութերի հիման վրա  ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով։
Նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն, միջոցներ են  ձեռնարկվում՝  դեպքի բոլոր հանգամանքների բացահայտման, բազմակողմանի հետազոտման, առերեւույթ հանցագործության կատարած անձանց շրջանակը պարզելու ուղղությամբ։

Найденный повешенным в одной из учебных воинских частей военнослужащий ВС Армении был убит, а не покончил с собой - СК 01/30/2015 09:15 | Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту убийства группой лиц военнослужащего N-ской воинской части, дислоцированной в Ереване. Об этом сообщает пресс-службa Следственного комитета Армении.
В Главном военном следственном управлении СК РА на основании результатов осмотра места происшествия и подготовленных материалов возбуждено уголовное дело по п. 7 ч. 2 ст. 104 УК РА.
Военнослужащий одной из дислоцированных в Ереване учебных воинских частей Айказ Барсегян был найден в четверг рано утром повешенным на веревке, прикрепленной к турнику на спортивной площадке воинской части.
На место происшествия немедленно выехала следственная группа во главе с заместителем СК Армении, начальникom Главного военного следственного управления Айком Григоряном.
Назначена судебно-медицинская экспертиза. Предпринимаются меры по выяснению и всестороннему исследованию всех обстоятельств инцидента, а также установлению круга лиц, совершивших преступление.