Գևորգ Կոստանյան. «Հանուն պետության արդարադատությունը չի դրվում միջազգային իրավունքի տեսակետից արդարադատության հիմքում» 01/22/2015   17:16  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռուսական զինվորական բազայի զինծառայող Պերմյակովի կողմից Ավետիսյան ընտանիքի անդամների դաժան սպանության գործի հետ կապված լայնորեն քննարկվող թեմաներից մեկն այն է, որ «համաձայնագրերը մեկնաբանվում են տարակերպ՝ թե՛ ռուսական կողմից, թե՛ հայկական դաշտում»:
Այս մասին «2015թ. հունվարի 12-ին Գյումրիում տեղի ունեցած ողբերգական դեպքերի հետ կապված իրավական գործընթացների մասին» թեմայով այսօր կայացած խորհրդարանական լսումների ժամանակ նկատեց Ազգային ժողովի ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանը:
Դաշնակցական պատգամավորը հիմնական զեկուցող, ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանից հետաքրքրվեց. «Ի՞նչ սխեմաներ եք պատրաստվում ձեռնարկել, որպեսզի հասարակության մոտ մտահոգությունները և առանձին դեպքերում նույնիսկ, կարող է, իրականությունից հեռու ենթադրությունները չդառնան համոզմունք, չդառնան պնդումներ, որի արդյունքում կվարկաբեկվի թե՛ ամբողջ գործընթացը և թե՛ նաև մենք չենք հասնի իրական արդարադատությանը»:
Պատգամավորն ընդգծեց նաև, թե վերջիվերջո պետք է հստակ պատասխան տրվի, թե Ավետիսյան ընտանիքի սպանության մասով հանուն ո՞ր պետության է կայացվելու դատավճիռը:
Գլխավոր դատախազը, նախ անդրադառնալով պայմանագրի տարամեկնաբանությունների մասին պատգամավորի պնդմանը, ասաց, որ անձամբ ինքը պաշտոնական մակարդակով տարամեկնաբանման փաստ առնվազն չունի կամ չի տեսել: Ըստ նրա՝ տարընկալում կարող է լինել, բայց տարամեկնաբանություն՝ ոչ:
«Խնդիրը նրանում է, որ այստեղ տարամեկնաբանություն չի, ուղղակի իրավազորությունները տարանջատված են՝ յուրաքանչյուր քրեական գործի յուրաքանչյուր հանցագործության փաստի կապակցությամբ: Յուրաքանչյուր պետություն ունի տարանջատված գործառույթներ՝ տվյալ փաստի կապակցությամբ: Ամեն մեկը դրա համար էլ դեռևս իրականացնում է իր գործառույթը: Դրա համար էլ և՛ ռուսական օրենսդրության հիման վրա է հարուցված քրեական գործ, և՛ Հայաստանի օրենսդրության հիման վրա: Եվ այդ քրեական գործերի քննության ընթացքում նոր կհասնենք վարույթների փոխանցման, անձանց փոխանցման հարաբերություններին»,- ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազը՝ հավելելով, թե քանի դեռ այդ փուլին չեն հասել, ինքը չի կարծում, որ «տարամեկնաբանման ինչ-որ դրսևորում կա»: «Տարընկալում կարող է լինել, բայց տարամեկնաբանում՝ չեմ կարծում»,- ընդգծեց նա:
Անդրադառնալով պատգամավորի կողմից բարձրացված արդարադատության խնդրին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը, ընդհանրացնելով հակադարձեց, թե, օրինակ, երբ «Միջազգային քրեական դատարանը արդարադատություն է իրականացնում, հանուն ո՞ր պետության է իրականացնում»:
Ապա նկատեց. «Հանուն պետության արդարադատությունը չի դրվում միջազգային իրավունքի տեսակետից արդարադատության հիմքում»:

Депутаты НС поинтересовались у генпрокурора Армении, от имени какого государства будет вынесен приговор по делу об убийстве семьи Аветисянов 01/22/2015   18:36  |  Актуальная тема
Одной из наиболее обсуждаемых на слушаниях в парламенте по делу о жестоком убийстве семьи в Гюмри тем стала проблема различного трактования соглашений.
Депутат от оппозиционной фракции АРФ “Дашнакцутюн” (АРФД) Арцвик Минасян поинтересовался у генпрокурора, какие они схемы разрабатывает для того, чтобы существующие в обществе опасения, а в некоторых случаях даже далекие от реальности предположения, не превратились в убеждения и утверждения, в результате чего весь процесс будет дискредитирован, а добиться правосудия не удастся.
Депутат также отметил, что пора определиться с тем, от имени какого государства будет вынесен приговор по делу об убийстве семьи Аветисянов, на что Г. Костанян парировал вопросом: - Международный уголовный суд вершит правосудие именем какого государства?
“Постановление приговора именем государства с точки зрения международного права не ставится в основу правосудия”, - добавил он.
Генпрокурор, комментируя утверждение парламентариев о наличии разных трактовок, заявил, что лично он не усмотрел такого различия в трактовках на официальном уровне. По его словам, может быть различие в восприятии, но не в интерпретации.
“Дело не в различных трактовках, а в разграничении юрисдикций, под которые подпадают уголовные дела, возбужденные по каждому из фактов. У каждого государства есть свои отдельные функции по данному конкретному факту. Поэтому каждая из стран выполняет свою функцию, поэтому мы имеем дела, возбужденные как на основе российского, так и армянского законодательства. Только в ходе расследования этих дел мы дойдем до этапа передачи производства по делу и лиц, проходящих по нему”,-заявил генпрокурор , добавив, что “ дело пока до этого не дошло".
12 января в городе Гюмри была убита семья из семи человек, включая полугодовалого ребенка, скончавшегося в ереванском медцентре спустя неделю после инцидента. В совершении преступления подозревается военнослужащий 102-й РВБ Валерий Пермяков, который 13 января был задержан российскими пограничниками при попытке пересечения армяно-турецкой границы. Пермяков на допросе признал свою вину.
18:57 21/01/2015  |  Лента новостейПолитические деятели считают, что расследование дела о жестоком убийстве семьи в Гюмри должны вести следственные органы Армении