ՊԲ զինծառայող Սուրեն Փիլոսյանը հետմահու պարգեւատրվել է «Արիության համար» մեդալով 01/20/2015   14:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Նախագահ Բակո Սահակյանի հրամանագրով՝  ԼՂՀ պետական սահմանը պաշտպանելիս ցուցաբերած արիության համար ԼՂՀ պաշտպանության բանակի N զորամասի զինծառայող Սուրեն Փիլոսյանը հետմահու պարգևատրվել է «Արիության համար» մեդալով։
Ինչպես տեղեկացրել էր ԼՂՀ ՊՆ մամլո ծառայությունը՝  հունվարի 19-ին և լույս 20-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 220 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 2000 կրակոց:
Նույն ժամանակահատվածում շփման գծի տարբեր հատվածներում ադրբեջանական զինուժի կողմից ձեռնարկվել են 8 հետախուզադիվերսիոն գործողությունների փորձեր, որոնք ժամանակին հավաստանշվել և կորուստներ կրելով հետ են շպրտվել:
Հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտման արդյունքում՝ ՊԲ հարավային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել զինծառայող, 1995թ. ծնված Սուրեն Խաչիկի Փիլոսյանը:

Военнослужащий Армии обороны НКР Сурен Пилосян посмертно награжден медалью «За отвагу» 01/20/2015   14:43  |  Лента новостей
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян во вторник посмертно наградил военнослужащего Армии обороны Сурена Пилосяна медалью «За отвагу». Об этом сообщает пресс-служба главы НКР.
“20 января Президент Бако Саакян подписал указ, согласно которому за мужество, проявленное при защите государственной границы НКР, военнослужащий N-ской воинской части Армии обороны НКР Сурен Пилосян посмертно награжден медалью «За отвагу».”, - говорится в сообщении.
Как сообщало Минобороны НКР, в период с 19-го по 20-е января на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил было зафиксировано около 220 случаев нарушения Азербайджаном режима прекращения огня. Согласно информации, за это время из стрелкового оружия разных калибров по направлению армянских позиций было произведено более 2000 выстрелов.
За указанный период азербайджанскими ВС были предпринято 8 попыток проникновения диверсионно-разведывательных групп, которые были своевременно замечены. Противник был отброшен на исходные позиции и понес потери.
На боевом посту оборонительного участка одной из воинских частей, дислоцированных на южном направлении, в результате нарушения режима прекращения огня азербайджанской стороной смертельное ранение получил военнослужащий АО НКР Сурен Хачикович Пилосян, 1995 года рождения.