Բաքվի Նյուրենբերգը դեռ առջևում է. համոզված են «Մեկ դար տևող ցեղասպանություն. Բաքվի սև հունվարը» ֆիլմի հեղինակները (Տեսանյութ) 01/20/2015   17:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մինչ օրս՝ Բաքվում հայերի ջարդից 25 տարի անց, պատշաճ քաղաքական և իրավական գնահատական չի տրվել Ադրբեջանի մայրաքաղաքում իշխանությունների թույտվությամբ և հովանավորությամբ իրականացված ցեղասպանությանը: Անհրաժեշտ է ցույց տալ Ադրբեջանի ցեղասպանակիր և ցեղասպանածին դեմքը: Բաքվի Նյուրենբերգը դեռ առջևում է:
Այս համոզմունքն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեցին «Մեկ դար տևող ցեղասպանություն. Բաքվի սև հունվարը» ֆիլմի սցենարի հեղինակներ լրագրող Մարինա Գրիգորյանը և Հայաստանի Մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը:
Ասուլիսին նախորդել էր ֆիլմի կարճ տարբերակի շնորհանդեսը: Այն ամբողջությամբ կցուցադրվի այսօր՝ երեկոյան ժամը 23:00-ին, «Արմենիա» հեռուստաընկերության եթերում:
Ֆիլմն ստեղծվել է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի կողմից՝ «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծի շրջանակներում, և նվիրված է հայերի կոտորածների 25-րդ տարելիցին: Այն ազերիների կողմից 1988-1992թթ.-ին Արցախի և Ադրբեջանի տարածքում իրականացված ջարդերի մասին պատմող թվով 5-րդ ֆիլմն է:
Ինչպես նշեց Մարինա Գրիգորյանը, իրենք փորձել են Բաքվի ջարդերից վերապրածներին գտնել ԱՄՆ-ում: Ֆիլմի հեղինակներին հաջողվել է տարբեր նահանգներում հանդիպել մոտ 50 նախկին բաքվեցիների հետ, ովքեր, հաղթահարելով ապրած ծանր օրերը, պատմել են՝ 20-րդ դարավերջին Ադրբեջանի մայրաքաղաքում օրը ցերեկով անձամբ իրենց և իրենց հայրենակիցների նկատմամբ իրականացված կտտանքների, բռնաբարությունների, դաժան սպանությունների, ողջ-ողջ հրկիզումների մասին:
Ֆիլմում տեղ է գտել այդ վկայությունների միայն մի մասը: Բոլոր վկայությունները կընդգրկվեն ամռանը լույս ընծայնվելիք գրքում: Ըստ Մարինա Գրիգորյանի՝ եղան այնպիսիք, ովքեր չցանկացան հիշել վերապրածը:
Ֆիլմի ստեղծողները հատուկ շնորհակալ են նախկին այն բաքվեցիներին, ովքեր, թեև անչափ դժվար էր, իրենց մեջ ուժ գտան պատմությանը հանձնելու իրենց հիշողությունները:
Համահեղինակը համոզված է, որ վավերացված այս աննախադեպ հուշագրությունը՝ ֆիլմը և գիրքը, մեր դիվանագետների համար օժանդակ գործիք կդառնան: Նա վստահեցրեց, որ առաջիկայում կփորձեն ազերիների ջարդերից վերապրածներին գտնել նաև Ռուսաստանում:
Ի դեպ, ԱՄՆ-ում բնակություն հաստատած նախկին բաքվեցիների հիմնական մասն իր վկայություններում ընդգծում է, որ, լինելով 20-րդ դարասկզբին թուրքերի և ազերիների կողմից իրականացված ցեղասպանության վերապրածների ժառանգներ, իրենք Բաքվի ջարդի օրերին հասկացան, որ ցեղասպան քաղաքականությունը հայերի հանդեպ կրկնվում է:
Լարիսա Ալավերդյանն էլ իր հերթին նշեց, որ 20-րդ դարի 80-ական թվականներին Ադրբեջանի տարածքում՝ ավելի քան 300 բնակավայրերում, հայերն ապրում էին կոմպակտ՝ դրանցից մի մասում կազմելով մեծամասնություն, սակայն ստիպված էին լքել իրենց տները:
Ըստ նրա՝ Բաքվից մեծաթիվ փախստականների մասին Մադրիդյան սկզբունքների մեջ և ղարաբաղյան հակամարտությանը վերաբերող որևէ այլ միջազգային փաստաթղթում որևէ արձանագրում չկա, բայց նշվում է ազերիների կողմից լքված ինչ-ինչ բնակավայրերի և նրանց այդտեղ հնարավոր վերադարձի մասին:

В Ереване состоялась презентация документального фильма “Геноцид длиною в век: черный январь Баку” 01/20/2015   18:30  |  Лента новостей
"Прошло четверть века со дня погромов армян в Баку, а геноциду, осуществленному с разрешения и при покровительстве властей Азербайджана, все еще не дана надлежащая политическая и правовая оценка. Необходимо показать геноцидальное и геноцидогенное лицо Азербайджана. Бакинский “Нюрнберг” еще впереди",-заявили на состоявшейся во вторник в Ереване презентации документального фильма “Геноцид длиною в век: черный январь Баку” авторы сценария вышеупомянутого фильма - руководитель проекта “Обыкновенный геноцид” Центра информации и общественных связей аппарата президента Армении Марина Григорян и исполнительный директор фонда “Против правового произвола” Лариса Алавердян.
Фильм создан в рамках проекта “Обыкновенный геноцид” и посвящен 25-й годовщине погромов армян в Азербайджанской ССР.
Показ полнометражной версии фильма состоится в 23.00 по ереванскому времени на канале “Армения ТВ”.
Как отметила Марина Григорян, основой для документальной ленты послужили интервью с беженцами из Баку. Авторам фильма удалось встретиться с 50 бакинскими армянами, которые поведали о зверствах, учиненных в конце 20-го столетия в азербайджанской столице над ними лично и их соотечественниками. Они рассказали, что армян среди бела дня насиловали, жестоко убивали, истязали и сжигали заживо.
В фильме использована лишь малая часть этих интервью и воспоминаний, однако свидетельства полностью будут изданы отдельным сборником летом текущего года. По словам Марины Григорян, среди них были и люди, которые не хотели вспоминать о пережитом.
М. Григорян отметила, что беженцам было очень тяжко представить пережитое, заново пережить весь этот ужас.
Основная концептуальная идея фильма – неразрывная связь между событиями начала 20 века в Османской империи и тем, что произошло с армянами в Азербайджане и Нагорном Карабахе в конце столетия. Она подчеркнула, что воспоминания беженцев о пострадавших в начале века в Западной Армении предках свидетельствуют о том, что Азербайджан является последователем турецкой политики и повторении осуществленного против армянского народа геноцида.
В свою очередь Лариса Алавердян отметила, что в 80-ие годы 20-го века армяне компактно проживали в 300 населенных пунктах Азербайджана, составляя в некоторых из них большинство населения, однако были вынуждены покинуть свои дома.
По ее словам, упоминаний о беженцах из Баку не встречается ни в Мадридских принципах, ни в других международных документах, касающихся карабахского конфликта, вместо этого указаны покинутые азербайджанцами какие-то населенные пункты и говорится о возможности их возвращения туда.
Создатели ленты уверены, что фильм станет мощным инструментом в руках армянских дипломатов.
Они также сообщили, что в ближайшее время планируют заняться поисками спасшихся от азербайджанских погромов беженцев в России.