Նախագահականը պարզաբանել է, թե ինչու է ուժը կորցրած ճանաչվել ՄԻԵԴ դատավորի թեկնածուների հաստատված ցուցակը 01/13/2015   09:23  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի այսօրվա հրամանագրով ուժը կորցրած է ճանաչվել «Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դատավորի պաշտոնում Հայաստանի Հանրապետության կողմից առաջադրվող թեկնածուների ընտրության մրցույթում հաղթող ճանաչվածների ցուցակը հաստատելու մասին» Հանրապետության Նախագահի 2014թ. հոկտեմբերի 13-ի հրամանագիրը: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
2014թ. հոկտեմբերին անցկացված մրցույթի արդյունքներով ամենաբարձր հանրագումարային միավորներ էին ստացել Արմեն Հարությունյանը, Արա Ղազարյանը և Վիգեն Քոչարյանը, սակայն սեռերի ներկայացվածության սկզբունքի ապահովման նպատակով մրցութային հանձնաժողովի որոշմամբ նրանցից առավել ցածր հանրագումարային միավոր ստացած Վիգեն Քոչարյանը փոխարինվել էր ամենաբարձր հանրագումարային միավոր ստացած իգական սեռի մասնակցով՝ Նելիկ Հարությունյանով:
Մրցույթում հաղթող ճանաչվածների ցուցակը հաստատվել էր Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով, ի կատարումն որի՝ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը պետք է հաստատված ցուցակը, անհրաժեշտ փաստաթղթերի հետ միասին, սահմանված պահանջների և ընթացակարգերի պահպանմամբ, ներկայացներ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողով:
Եվրոպայի խորհրդի կողմից սահմանված ընթացակարգերի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը ստացել է Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դատավորի ընտրության համար թեկնածուների վերաբերյալ փորձագետների խորհրդատվական խմբի կարծիքը, որից հետևում է, որ ցուցակում ընդգրկված տարբեր սեռերի թեկնածուները պետք է հավասարապես և ամբողջովին համապատասխանեն Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 21-րդ հոդվածի 1-ին մասի բոլոր պահանջներին, այդ թվում՝ ճանաչված իրազեկ իրավագետ լինելու չափանիշին:
Հետևելով Հայաստանի Հանրապետության ստանձնած միջազգային պարտավորություններին և ընդառաջ գնալով Եվրոպայի խորհրդի իրավասու մարմնի խորհրդատվական կարծիքին՝ մրցույթում հաղթող ճանաչվածների ցուցակը Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողով չի ներկայացվել:
Հանրապետության Նախագահի կողմից այսօր ստորագրված հրամանագիրը, համաձայն գործող կարգի, առաջ է բերում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դատավորի պաշտոնում Հայաստանի Հանրապետության կողմից առաջադրվող թեկնածուների ընտրության նոր մրցույթ անցկացնելու անհրաժեշտություն:
00:49 13/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՆոր զարգացումներ ՄԻԵԴ դատավորի նշանակման գործընթացում. Հայաստանում կանցկացվեն նոր ընտրություններ
13:19 12/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ դատավորի թեկնածուների հետ հարցազրույցները հետաձգվել են
14:43 10/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը կունենա ՄԻԵԴ նոր դատավոր
08:54 26/12/2014  |  ՄամուլՍտրասբուրգը հաստատել է ՄԻԵԴ դատավորների՝ ՀՀ-ի առաջադրած թեկնածուների ցանկը.«Ժամանակ»
09:12 18/11/2014  |  ՄամուլԵվրոպական կառույցներում տրամադրված են չհաստատել հայաստանյանի՝ ՄԻԵԴ դատավորի թեկնածուին. «Չորրորդ իշխանություն»

Указ президента Армении об утверждении списка победителей конкурса по отбору кандидатов на пост судьи в ЕСПЧ признан утратившим силу 01/13/2015 12:25 | Актуальная тема
Указом президента Армении от 13 января 2015г. указ главы государства “Об утверждении списка победителей конкурса по отбору кандидатов на пост судьи от Армении в Европейском суде по правам человека” от 13 октября 2014г. признан утратившим силу. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
По итогам проведенного в октябре 2014 года конкурса наибольшее количество баллов получили Армен Арутюнян, Араик Казарян и Виген Кочарян, однако с целью обеспечения принципа гендерного представительства, решением конкурсной комиссии Вигена Кочаряна, набравшего из них наименьшее количество баллов, заменила Нелик Арутюнян, которая из участвовавших в конкурсе женщин получила наибольшее количество баллов.
Список победителей в конкурсе был утвержден указом президента Армении, во исполнение которого министерство иностранных дел РА должно было с соблюдением установленных требований и процедур представить утвержденный список вместе с необходимыми документами в Парламентскую Ассамблею Совета Европы.
МИД Армении в рамках установленных СЕ процедур получило заключение экспертов консультационной группы Комитета министров СЕ касательно кандидатов на пост судьи в ЕСПЧ, из которого следует, что включенные в список кандидаты разного пола должны в равной степени и в полном объеме соответствовать всем требованиям ч.1 ст. 21 Европейской конвенции по правам человека, в том числе стандарту, согласно которому кандидат должен являться признанным компетентным юристом.
Следуя взятым на себя Республикой Армения международным обязательствам и идя навстречу консультативному заключению компетентного органа Совета Европы, список победителей по итогам проведенного конкурса, не был представлен в Парламентскую Ассамблею Совета Европы.
Подписанный сегодня президентом указ, согласно действующему порядку, выдвигает необходимость в проведении нового конкурса по отбору кандидатов на пост судьи от Республики Армения в Европейском суде по правам человека.