Պաշտպանության նախարարությունը պայքարում է փողոցային արատավոր բարքերի դեմ 12/10/2014   16:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Մարդու իրավունքների պաշտպանության խնդիրները զինված ուժերում օրըստօրե բարձ հիմքերի վրա են դրվում` շնորհիվ զինված ուժերի ղեկավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ համագործակցության, վերահսկողական մեխանիզմների ձեւավորման ջանքերի»,- այսօր Մարդու իրավունքների պաշտպանության օրվա առթիվ խոսելով բանակում մարդու իրավունքների պաշտպանվածության վիճակի մասին՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Նախարարը նաև նշեց, որ զինված ուժերում մարդակենտրոն գործունեությունը, իր համոզմամբ, հարցի ամենաճիշտ լուծումն է:
«Մենք զինվորին տեսնում ենք ոչ թե որպես ռեսուրս, այլ որպես կոնկրետ գործոն, որը պետք է զինված ուժերում զարգանա` հենվելով իր պարտականությունների, պատասխանատվության, իր ունեցած իրավունքների վրա, վերադաստիարակվի եւ արժանի ՀՀ քաղաքացի վերադառնա մեր հասարակություն»:
Ինչ վերաբերում է բանակում տիրող բարքերի մասին տեղեկություններին, «յուրաքանչյուր ընտանիք բանակում ունի իր դեսպանը, դա մեր զինվորներն են:
Այդ զինվորները կապ են պահում իրենց հարազատների հետ եւ տեղեկությունների որոշ մասը մենք ստանում են ծնողների միջոցով: Մենք ձգտում ենք, որ մարդը լինի այն իրադարձությունների կենտրոնում, որն այսօր իրականացվում է Զինված ուժերի կողմից»,- ասաց Սեյրան Օհանյանը:
Բացի այդ, նախարարի խոսքով, կարևոր է նաև ապագա զինվորի դաստիարակությունը մինչև բանակ զորակոչվելը, այդ նպատակով պաշտպանության նախարարությունը 2014 թվականը հայտարարել է փողոցային արատավոր բարքերի դեմ պայքարի տարի:
«Միջանձնային հարաբերություններում խախտումների հիմնական պատճառ են հանդիսանում այդ արատավոր բարքերը, որը բերում է անհանդուրժողականության, այդտեղից էլ ծնվում են հանցագործությունները: Մեր ազգային անվտանգության ռազմավարության մեջ անհանդուրժողականության մթնոլորտը սպառնալիք է Հայաստանի Հանրապետության  հասարակության համար:
Այսինքն` արատավոր բարքերի դեմ պայքարը մենք իրականացնում ենք ոչ թե բանակում, այլեւ՝ հասարակության հետ, քաղաքացիական ազատ գործունեության մեջ»,- ասաց Սեյրան Օհանյանը:
Նախարարի համոզմամբ՝ հենց այս միջոցառումների շնորհիվ է, որ քրեածին պատահարները բանակում 2014-ին 2,5 անգամ կրճատվել են:
15:44 10/12/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՔաղբանտարկյալների մասին ԱԺ լսումներն անցան պասիվ մթնոլորտում ու ավարտվեցին նախատեսվածից շուտ
11:42 10/12/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՄարդու իրավունքների պաշտպանի վերլուծությունը՝ պետական մարմինների աշխատանքի վերաբերյալ
11:37 10/12/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԵԴ-ում քննված գործերի 1/3-ը վերաբերում է քաղաքական հետապնդումներին
10:48 10/12/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱլեքսանդր Արզումանյան. «Քաղբանտարկյալներ եղել են բոլոր երեք նախագահների օրոք»
15:03 19/11/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԼևոն Զուրաբյան. Եռյակը դեկտեմբերի 10-ին պատրաստվում է հզորագույն հանրահավաք-երթ անցկացնել

Борьба Минобороны Армении с порочными уличными нравами в армии дает результаты: число криминальных инцидентов в 2014г. сократилось в 2.5 раза 12/10/2014   16:27  |  Лента новостей
Защита прав человека в Вооруженных силах Армении с каждым днем встает на более прочную основу благодаря сотрудничеству руководства ВС с омбудсменом Армении и усилиям по формированию механизмов контроля. Об этом в среду на брифинге с журналистами заявил министр обороны Армении Сейран Оганян, комментируя ситуация с правами человека в армии.
Глава оборонного ведомства отметил также, что антропоцентрическая деятельность в ВС, по его убеждению, является самым верным решением.
“Мы рассматриваем солдата не в качестве ресурса, а конкретного фактора, который должен развиваться в вооруженных силах, опираясь на свои обязанности, чувство ответственности, имеющиеся у него права, перевоспитаться и вернуться в общество достойным гражданином”, - сказал глава минобороны Армении.
Оганян придал важность воспитанию солдата до его призыва в армию. С этой целью Минобороны объявила 2014 годом борьбы с порочными уличными нравами.
“Основной причиной нарушений в международных отношениях являются эти порочные явления, которые приводят к нетерпимости и как следствие к порождению преступлений. В нашей стратегии нацбезопасности атмосфера нетерпимости расценивается как угроза для армянского общества.
Это означает, что борьба с порочными нравами ведется не только в армии, но с общественностью”,- отметил Сейран Оганян.
Именно благодаря этим мероприятиям в 2014 году число криминальных происшествий в армии сократилось в 2.5 раза.