Մարդու իրավունքների պաշտպանի վերլուծությունը՝ պետական մարմինների աշխատանքի վերաբերյալ 12/10/2014   11:42  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Panorama.am-ը գրում է, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանության օրվա առիթով ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանի նախաձեռնությամբ կազմակերպվել է կլոր սեղան քննարկում, որին մասնակցում են պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը, կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, Քննչական կոմիտեի ղեկավար Աղվան Հովսեփյանը, արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանը, ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը, Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը:
Կարեն Անդրեասյանն անդրադարձավ յուրաքանչյուր ոլորտի, որոնց ղեկավարները ներկա էին քննարկմանը:
Պաշտպանի խոսքով՝ Սահմանադրական դատարանն այս տարի մի քանի փայլուն որոշումներ է կայացրել, որոնք ժողովրդի համար դրական նախադրյալներ են ստեղծել:
«Ոստիկանության համակարգում ծեծը, բռնությունը, կաշառակերությունը վերջին տարիներին գրեթե վերացել է, նվազել է, ոստիկանները դարձել են բարեկիրթ, բարեհամբույր»,- ասաց Կ. Անդրեասյանը:
Նա նշեց, որ խաղաղ հավաքների հետ կապված որոշակի խնդիրներ կան, ինչը կարելի է լուծել միասին աշխատելու արդյունքում:
Արդարադատության նախարարության հետ կապված, պաշտպանն ասաց, որ մի շարք դրական կոնկրետ խոստումներ են ստացել, ինչը կարևոր գրավական է:
«Քննչական կոմիտեն նոր մարմին է: Կոնկրետ մարդակենտրոն աշխատանք է տանում, տուժողի, մեղադրողի իրավունքները պաշտպանվում են: Այս մարմնի աշխատանքում թափանցիկ մոտեցում ենք տեսնում: Մարդկանց իրավունքները ռեալ երաշխավորվում են»,- ասաց Կ. Անդրեասյանը:
Կրթության և գիտության նախարարության ձեռբերումներն էլ, ըստ օմբուդսմենի, շատ մեծ են:
Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարարին էլ շնորհակալություն հայտնեց Բյուրեղավանի գիշերօթիկ դպրոցում կատարված դեպքերի բացահայտման համար:
«Դրական համագործակցություն ունենք կառավարության հետ: Ակնկալում ենք հաջորդ տարի էլ շարունակել այդ համագործակցությունը»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ ցանկալի է սոցիալական նշանակություն ունեցող հարցերի քննարկման վերաբերյալ ավելի լայն հարթակ ստեղծել:
Պաշտպանության նախարարության կատարած աշխատանքի վերաբերյալ Կ. Անդրեասյանն առանձնացրեց ադրբեջանական սիստեմատիկ ագրեսիաներին դիմագրավելը, որը մարդու իրավունքների պաշտպանության, հերոսության լավագույն դրսևորումներից է: Այս ամենը, ըստ նրա, հետևողական աշխատանքի արդյունք է: Նա նշեց, որ զորակոչիկների բաշխման ընթացքում վերացել են կոռուպցիոն դրսևորումները:

Омбудсмен Армении проанализировал деятельность госорганов 12/10/2014 11:53 | Актуальная тема
По случаю отмечаемого сегодня, 10 декабря, Дня прав человека по инициативе омбудсмена Армении Карена Андреасяна организовано обсуждение в формате круглого стола с участием министра обороны Сейрана Огнаняна, министра-руководителя аппарата правительства Давида Арутюняна, министра образования и науки Армена Ашотяна, председателя Следственного комитета Агвана Овсепяна, министра юстиции Ованнеса Манукяна, начальника Полиции Владимира Гаспаряна, председателя Конституционного суда Гагика Арутюняна. Подробности передает Panorama.am.
В ходе обсуждения омбудсмен Армении коснулся деятельности каждого ведомства, главы которых присутствуют на мероприятии.
По словам Карена Андреасяна, КС РА в 2014 году принял ряд важнейших решений, которые создали положительные предпосылки для народа.
«В системе полиции Армении за последние годы практически полностью ликвидированы насилие, коррупция. Сотрудники полиции благовоспитанны и приветливы», – сказал К.Андреасян.
Обратившись к деятельности Минюста РА, омбудсмен отметил, что дан ряд конкретных обещаний, что является важным залогом.
В деятельности Следственного комитета РА К.Андреасян отметил прозрачность, добавив: «Права человека реально гарантируются».
По словам омбудсмена, много достижений зарегистрировало и министерство образования и науки Армении.
«Мы активно сотрудничаем и с правительством Армении и надеемся на продолжение сотрудничества в 2015 году», – сказал К.Андреасян, добавив: было бы желательно создать более широкую платформу для обсуждения вопросов социального значения.
Что же касается деятельности министерства обороны Армении, омбудсмен особо отметил противостояние систематической агрессии азербайджанской стороны. Кроме того, по словам К.Андреасяна, ликвидированы коррупционные проявления при распределении призывников по воинским частям. «Все это результат последовательной работы», – подчеркнул он.