Նախնական տվյալներով՝ Եղվարդի մանկապարտեզի երեք սաների մոտ հաստատվել է «շիգելոս» աղիքային հիվանդություն 11/29/2014   11:44  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ առողջապահության նախարարության տեղեկացմամբ Նախարար Արմեն Մուրադյանը  երեկ ուշ երեկոյան մասնագետների հետ մեկնել է Եղվարդ:
Եղվարդի մանկապարտեզում նոյեմբերի 28-ին արձանագրված թունավորման հետևանքով այս պահի դրությամբ հոսպիտալացվել է  3-6 տարեկան 51 երեխա, որից 33-ը` Եղվարդի «Նաիրի» բժշկական կենտրոն, 17-ը` Երևանի «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոց, 1-ը` «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոն: Եվս 7 երեխա ստանում է ամբուլատոր բուժում:
Երեխաների առողջական վիճակն ունի  դրական դինամիկա:
Նախնական տվյալներով` երեքի մոտ հաստատվել է «շիգելոս» աղիքային հիվանդությունը: Մանկապարտեզի աշխատակիցները ևս ենթարկվել են մանրէաբանական հետազոտության: Բոլոր սաների նկատմամբ բժշկական հսկողություն է սահմանվել:
Թունավորման պատճառները ուսումնասիրվում են:
Նախարարը մինչ ուշ գիշեր գտնվել է Եղվարդի «Նաիրի» բժշկական կենտրոնում, զրուցել երեխաների ծնողների հետ:
ՀՀ առողջապահության նախարարության Հիվանդությունների և վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի խմբերը բակային համայցեր են կատարել: Կասկածելի դեպքերը հոսպիտալացվել են:
Մասնագետների կողմից ձեռնարկված համաճարակաբանական հետազոտությունները և կանխարգելիչ միջոցառումները շարունակվում են:
Երեխաների առողջական վիճակի և հակահամաճարակային աշխատանքների մասին պարբերաբար զեկուցվում է ՀՀ առողջապահության նախարարին:

У троих отравившихся в Егварде детсадовцев диагностировали “шигеллез” 11/29/2014 12:48 | Актуальная тема
Министр здравоохранения Армении Армен Мурадян в сопровождении специалистов накануне поздно вечером отправился в Егвард.
Напомним, накануне был зафиксирован случай массового отравления воспитанников детского сада города Егвард в Котайской области Армении.
По состоянию на данный момент с подозрением на отравление в больницу госпитализирован 51 ребенок в возрасте от 3-6 лет, 33 из них – в егвардский медцентр “Наири”, 17 детей доставлены в ереванскую инфекционную больницу “Норк”, еще 1 ребенок – в ереванский медцентр “Сурб Аствацамайр”. Кроме того, еще 7 детей получают амбулаторное лечение.
В состоянии здоровья детей наметилась положительная динамика.
По предварительным данным, у троих воспитанников детсада подтвердилось подозрение на “шигеллез”( это острая кишечная инфекция, вызываемая Shigella sp. – прим.ред.). Сотрудники детского сада прошли бактериологическое обследование. Все пациенты находятся под наблюдением врачей.
Причины отравления устанавливаются.
Группа специалистов Минздрава Армении проводит на месте эпидемиологические исследования и принимает профилактические меры.
Как сообщили ранее в Следственном комитете Армении, деятельность детского сада временно приостановлена. По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам ст. 279 УК Армении (Выпуск или продажа товаров, выполнение работ или оказание услуг, не отвечающих требованиям безопасности).