Կառավարությունը փոփոխեց 2015թ. բյուջեի նախագիծը 11/27/2014   13:44  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Այս մասն գործադրի այսօրվա նիստում հայտարարեց ֆինանսների փոխնախարար Պավել Սաֆարյանը` տեղեկացնելով, որ փոփոխությունները կատարվել են ԱԺ ընդդիմադիր ուժերի և շուրջ երկու տասնյակ պատգամավորների ներկայացրած առաջարկությունների հիման վրա:
Պավել Սաֆարյանի խոսքով՝ 367 առաջարկություններից կառավարությունն ընդունել է 45-ը, 210 առաջարկությունների վերաբերյալ դրանց հեղինակներին տրվել են պարզաբանումներ, 112 առաջարկություն մերժվել է, քանի որ կապված է եղել միլիարդավոր դրամների հետ, ինչպիսիք բյուջեում չկան:
Նոր ծրագրերով նախատեսված ծախսերի իրականացման համար կառավարությունը շուրջ 7 մլրդ դրամով ավելացրել է բյուջեի եկամտային մասը:
Արդունքում՝ ընդունվել են շուրջ 13.5 մլրդ դրամի ծախսային ծրագրեր, դրանից 900 մլն դրամը` սահմանամերձ համայնքների համար՝ պայմանավորված նոր օրենքի ընդունմամբ:
Իսկ թե որտեղի՞ց է կառավարությունը գտել անհրաժեշտ հավելյալ գումարները, ֆինանսների նախարարն այսպես պարզաբանեց. «Այս ծախսերն իրականացվելու են հետևյալ աղբյուրների հաշվին՝ 7 մլրդ դրամից 2.5 մլրդը կիրականացվի կուտակային կենսաթոշակի ավելացման արդյունքում, 5 մլրդ դրամով հարկային եկամուտները կավելանան և 500 մլն դրամ տնտեսում կլինի եվրոյի փոխարժեքի արդյունքում»:
Եվս 6 մլրդ դրամի ծախսեր էլ կառավարությունը կրճատել է այլ ծրագրերից:
Հաջորդ տարվա բյուջեի նախագծի վերջնական առաջիկա օրերին կներկայացվի ԱԺ: Ինչպես նշեց վարչաետ Հովիկ Աբրահամյանը, այն առաջիկա շաբաթվա ընթացքում արդեն կներկայացվի ԱԺ-ի քննարկմանը:
Դրա համար վարչապետը գերատեսչությունների ղեկավարներին հանձնարարեց մինչև այս աշխատանքային օրվա ավարտը բյուջեի նախագծի փոփոխությունների հետ կապված համապատասխան առաջարկներ ներկայացնել:

Правительство Армении внесло изменения в проект госбюджета на 2015 год 11/27/2014   15:12  |  Актуальная тема
Правительство внесло изменения в проект госбюджета Армении на 2015 год.Об этом на заседании кабмина в четверг заявил заместитель министра финансов Павел Сафарян, сообщив, что поправки были произведены на основе предложений, представленных представителями оппозиционных фракций НС и другими депутатами.
По словам П. Сафаряна, 45 из поступивших 367 предложений правительство приняло, 112 - отклонило, поскольку на их реализацию потребуется миллиарды драмов, которых нет в бюджете. По остальным же 210 предложениям были даны разъяснения.
Для покрытия намеченных в новой программе расходов правительство увеличило доходную часть бюджета почти на 7 млрд. драмов.
Как отметил премьер Армении, доработанный вариант госбюджета Республики Армения в ближайшие дни будет представлен на рассмотрение в парламент.
Для этого премьер поручил глава ведомств до окончания рабочего дня представить соответствующие предложения, связанные с поправками в проект бюджета.
16:28 12/11/2014  |  Лента новостейПредставители АНК и ППА не усмотрели в проекте госбюджета Армении на 2015 год ничего такого, что могло бы поставить экономику на ноги
13:25 04/11/2014  |  Актуальная темаЗамглавы Минфина Армении не исключает возможности внесения изменений в госбюджет на 2015 год