Պետբյուջեն երկրում ստեղծված իրավիճակին համարժեք բյուջե չէ, այն «յոլա տանելու է» 11/12/2014   15:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սա բյուջեն երկրում ստեղծված իրավիճակին համարժեք բյուջե չէ, և սա այն կառավարությունը չէ, այն իշխանությունը չէ, որ ի վիճակի է իրականացնել երկրի համար անհրաժեշտ փոփոխություններ:
Այս մասին Ազգային ժողովի նիստում` 2015թ. պետական բյուջեի քննարկման ժամանակ, մասնավորապես հայտարարեց «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության անդամ Ստեփան Դեմիրճյանը` հայտնելով, որ այս իսկ պատճառով իրենք չեն կարող կողմ քվեարկել ներկայացված բյուջեի նախագծին:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Տիգրան Ուրիխանյանն էլ հայտնեց, թե «փորձում ենք բյուջեն անվանել սոցիալական, բայց բոլոր ջանքերի պարագայում այդուհանդերձ չի ստացվում, որովհետև երբ կարդում ես, օրինակ, ընտանիքի կենսամակարդակի բարձրացմանն ուղղված նպաստներ, չես կարողանում ոչ մի կերպ ընկալել, թե ինչպես մի քանի հազար դրամի ավելացմամբ ընտանիքներն իրենց կենսամակարդակը կբարձրացնեն, այն էլ` նպաստների միջոցով»:
ԲՀԿ ներկայացուցիչը տագնապալի համարեց աղքատության, գործազրկության պաշտոնական վիճակագրական ցուցանիշները, որոնք, ի վերջո, հանգեցնում են արտագաղթի:
Ըստ նրա` բյուջեի տարեցտարի քննարկման ժամանակ ակնհայտ է դառնում, որ «ինչ-որ նվազագույն, այն էլ բացարձակապես անբավարար կենսամակարդակ ապահովելու, ավելի ճիշտ` յոլա  տանելու խնդիր է լուծվում»` տնտեսությունը ոտքի հանելու փոխարեն:
Միևնույն ժամանակ նա նկատեց, որ հասկանալի է, որ ներկայիս կառավարությունը նախորդից ստացել է «խայտառակ ժառանգություն», բայց այդուհանդերձ անհրաժեշտ է ինչ-որ ձևով միջոցներ ձեռնարկել:
14:02 10/11/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԳալուստ Սահակյանը` Էլեկտրականության և պատգամավորների վարքագծի նմանության մասին
17:50 04/11/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում ավարտվել են «ՀՀ 2015թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի համատեղ քննարկումները

Представители АНК и ППА не усмотрели в проекте госбюджета Армении на 2015 год ничего такого, что могло бы поставить экономику на ноги 11/12/2014   16:28  |  Лента новостей
Госбюджет Армении на 2015 год не адекватен создавшейся ситуации, и это не то правительство, которое в состоянии осуществить необходимые для страны преобразования.
Об этом на заседании в парламенте в среду заявил член фракции партии“Армянский национальный конгресс” Степан Демирчян, пояснив, что по этой причине они не могут проголосовать за принятие представленного проекта бюджета.
В свою очередь член парламентской фракции партии“Процветающая Армения”Тигран Уриханян заявил:“Мы пытаемся называть бюджет социальным, однако, несмотря на все усилия, не получается, поскольку едва ли поддаются пониманию попытки повысить уровень жизни семей с помощью прибавки в несколько тысяч драмов к пособиям.
Представитель ППА назвал тревожными официальные показатели бедности и безработицы в стране, которые в конце концов и приводят к миграции. По его словам, бюджет рассчитан на то, чтобы сводить концы с концами”вместо того, чтобы поставить экономику на ноги.
13:25 04/11/2014  |  Актуальная темаЗамглавы Минфина Армении не исключает возможности внесения изменений в госбюджет на 2015 год