Բյուրեղավանի գիշերօթիկի գործով նախաքննության ընթացքն այսօր կբողոքարկվի դատարանում 11/24/2014   11:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի Կենտրոն և Նորք Մարաշ ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր՝ ժամը 14:00-ին, նախանշված է Բյուրեղավանի գիշերօթիկ դպրոցում հայտնաբերված անօրինությունների վերաբերյալ հանցագործության մասին հաղորդումը պատշաճ  քննության  չենթարկելու, գործի բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննություն չիրականացնելու և նշված հանգամանքների շուրջ դատախազական պատշաճ վերահսկողություն չիրականացնելու մասին «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» ՀԿ-ի դիմումի քննությունը:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշեց կազմակերպության ներկայացուցիչ, փաստաբան Տիգրան Հայրապետյանը, նախաքննության ընթացքում մինչ օրս որևէ մեկին մեղադրանք չի առաջադրվել: Ավելին` չեն հարցաքննվել գործին անմիջական առնչություն ունեցող պաշտոնատար անձինք:
Տիգրան Հայրապետյանը հիշեցրեց, որ դեռևս ս.թ. ապրիլ ամսին, «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» ՀԿ-ի հաղորդման հետքերով գիշերօթիկ էր այցելել վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը և խիստ նկատողության արժանացրել Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարար Ֆիլարետ Բերիկյանին:
«Այն, որ դպրոցում կատարված ապօրինությունների մասին աշխատակիցների ահազանգն ստուգելու համար գիշերօթիկ դպրոց այցելած փոխնախարարը բացթողումներ է ունեցել, վարչապետն էլ է գտել»,- նշեց փաստաբանն ու հավելեց. «Հիմա այդ բացթողումը եղել է խմբային շահերից ելնելով, կամ սեփական շահերից ելնելով, կամ տնտեսական շահերից ելնելով է եղել, թե՝ ոչ, սա պարտավոր էին թե՛ քննիչը, թե՛ դատախազը բացահայտեին»:
Հիշեցնենք, ս.թ. ապրիլի 18-ին մի շարք ՀԿ-ներ, որոնց թվում նաև «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն»-ը, Բյուրեղավանի գիշերօթիկ դպրոցի աշխատակիցների՝ մամուլում հրապարակված բաց նամակի հիման վրա, հանցագործության մասին հաղորդում էին ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազին:
Խոսքը, մասնավորապես, տնօրենի կողմից կատարվող յուրացումների, չարաշահումների, երեխաների նկատմամբ ծեծի և բռնության, ինչպես նաև նախարարության կողմից հնարավոր հովանավորչության  մասին էր:
Հաղորդման հիման վրա հարուցվել էր քրեական գործ, դպրոցի տնօրենն ազատվել էր զբաղեցրած պաշտոնից:
Ի դեպ, ինչպես արդեն հաղորդել ենք, ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանի հանձնարարությամբ՝ գործի նախաքննությունն իրականացնող քննիչն արդեն իսկ փոխվել է:
Գործի նախաքննությունը Կոտայքի մարզային քննչական վարչության վարույթից տեղափոխել է հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչություն:

Суд в Ереване рассмотрит жалобу "Трансперенси Интернешнл” на ход расследования дела о громких злоупотреблениях в школе-интернате Бюрегавана 11/24/2014   13:21  |  Лента новостей
Суд общей юрисдикции ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш сегодня рассмотрит заявление антикоррупционного центра "Трансперенси Интернешнл” о непроведении полного, всестороннего и объективного расследования по сообщению о беззакониях в школе-интернате Бюрегавана и неосуществлении надлежащего прокурорского надзора за указанными обстоятельствами.Заседание суда назначено на 14.00.
Как заявил в беседе с ИА “ФактИнфо” представитель общественной организации, адвокат Тигран Айрапетян, в ходе производства предварительного следствия по делу до сих пор никому не было предъявлено обвинения. Более того, не были допрошены должностные лица, имеющие непосредственное отношение к делу.
Тигран Айрапетян напомнил, что еще по сообщению "Трансперенси Интернешнл”, в апреле с.г. премьер-министр Армении нанес визит в школу, по итогам которого заместитель министра труда и по социальным вопросам Филарет Берикян удостоился строгого выговора.
Напомним, что 18 апреля с.г. ряд общественных организаций, среди которых и антикоррупционный центр "Трансперенси Интернешнл”, на основе опубликованного в прессе письма сотрудников школы-интерната Бюрегавана представили генпрокурору РА заявление о преступлении.
Речь, в частности, идет о совершаемых директором школы присвоениях и злоупотреблениях, случаях избиения и применения насилия в отношении детей, а также возможного покровительства со стороны министерства.
На основе заявления было возбуждено уголовное дело. Директор школы была уволена с занимаемой должности.
Как уже ранее сообщалось, по поручению председателя СК РА Агвана Овсепяна сменился следователь, осуществлявший предварительное следствие по уголовному делу.
Дело из следственного отдела по Котайкской области передано в Главное управление СК по расследованию особо важных дел.