Հովիկ Աբրահամյանը Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի հետ քննարկել է հայ-թուրքմենական համագործակցության զարգացման հեռանկարները 11/20/2014   18:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն աշխատանքային այցով ժամանել է Թուրքմենստան: Ինչպես տեղեկացնում է Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը, վարչապետը Թուրքմենստանի ընդունելությունների պալատում առանձնազրույց է ունեցել Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի հետ:
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել հայ-թուրքմենական հարաբերությունները, ինչին նպաստել են երկկողմ բարձր մակարդակի այցերը: Վարչապետ Աբրահամյանը և Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը վստահություն են հայտնել, որ երկու ժողովուրդների բարեկամությունը լավ հիմք է Հայաստանի և Թուրքմենստանի համագործակցության հետագա զարգացման համար:
Կողմերը կարևորել են առևտրատնտեսական ոլորտում փոխգործակցության զարգացումը և անհրաժեշտ համարել գործնական քայլերի իրականացումը՝ ուղղված առկա ներուժի իրացմանը:
Հայաստանի վարչապետը և Թուրքմենստանի նախագահը քննարկել են տնտեսության տարբեր ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացմանն ուղղված մի շարք հարցեր:

Овик Абраамян обсудил с Гурбангулы Бердымухамедовым перспективы развития армяно-туркменского сотрудничества 11/20/2014   18:27  |  Лента новостей
Премьер-министр Овик Абраамян с рабочим визитом прибыл в Туркменистан. Во Дворце приемов Туркменистана состоялась беседа главы армянского правительства с президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым c глазу на глаз. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Собеседники высоко оценили армяно-туркменские отношения, которым способствовали двусторонние визиты высокого уровня. Премьер-министр Абраамян и Президент Гурбангулы Бердымухамедов выразили уверенность, что дружба двух народов является хорошей основой для дальнейшего развития сотрудничества между Арменией и Туркменистаном.
Стороны отметили важность развития взаимодействия в торгово-экономической сфере и указали на необходимость осуществления практических шагов, направленных на реализацию имеющегося потенциала.
Премьер-министр Армении и президент Туркменистана обсудили ряд вопросов, касающихся реализации совместных программ в различных сферах экономики.