ԱԺ-ն մերժեց կառավարության վիճահարույց երկու նախաձեռնությունները 11/20/2014   13:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովն այսօր ընդունեց նախօրեին քննարկված մեկ տասնյակ օրինագծերն ու օրենսդրական փաթեթները՝ բացառությամբ երկուսի, որոնք արժանացել էին ոչ իշխանական խմբակցությունների քննադատությանը:
Խոսքը «Անձնական տվյալների պաշտպանության մասին» օրենսդրական փաթեթի և «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» ու մի շարք այլ օրենքներում փոփոխությունների ու լրացումների մասին է, որոնց քվեարկություններին ոչ իշխանական խմբակցությունները չմասնակցեցին: Արդյունքում՝ որոշում կայացնելու համար քվեարկությանը անհրաժեշտ թվով՝ առնվազն 66, պատգամավորներ չմասնակցեցին:
Ոչ իշխանական խմբակցությունները սրան արձագանքեցին ծափահարություններով: ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ի պատասխան  հայտարարեց. «Ինձ թվում է՝ երբեմն պիտի տեղիք տալ, որ ծափեր էլ լինեն»:
«Անձնական տվյալների պաշտպանության մասին» օրենսդրական փաթեթի քվեարկությունից առաջ «Օրինաց երկիր» խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը հայտարարեց, որ այս նախագիծն ունի բազմաթիվ խնդրահարույց հոդվածներ: Հայտնելով, որ իրենք սկզբունքորեն դեմ են այս նախագծին՝ նա որպես օրինակ մատնանշեց ֆիզիկական անձանց մասին տվյալներ հավաքելու, օտար երկրին մարդու տվյալները փոխանցելու անթույլատրելիությունը: Խմբակցության անունից նա 20 րոպե ընմիջում վերցրեց՝ «բոլոր խմբակցություններին մեկ անգամ ևս հետևություն անելու համար»:
«Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» օրենքում կառավարությունը, մասնավորապես, առաջարկում է սահմանել, որ հանրային իրավական դրամական պահանջները ենթակա են հարկադիր կատարման՝ ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ օրինական ուժի մեջ մտած վճռով տրված կատարողական թերթի հիման վրա, եթե ֆիզիկական անձից գանձման ենթակա դրամական պահանջը գերազանցում է երկու հարյուր հազար դրամը:
Այս օրինագծի քվեարկությունից առաջ «Օրինաց երկիր» խմբակցության անդամ Հովհաննես Մարգարյանը հայտարարեց, որ նախագիծը «հերթական անգամ շարունակում է ոտնահարված պահել մեր քաղաքացիների իրավունքը», այն է՝ քաղաքացիների գույքի վրա կշարունակվի կալանք դրվել և կիրականացվի բռնագանձում՝ առանց դատարանի որոշման: Նա հայտնեց նաև, որ կառավարությունը, ի պատասխան իրենց հարցադրմանը, թե մինչև 200 հազար դրամն արտադատական կարգով լուծվելու է, կառավարությունը հայտնել է, որ դա վերաբերում է վարչական իրավախախտումների 95 տոկոսին: «Պատկերացնում եք՝ այս նախագծից հետո էլի 95 տոկոսը ԴԱՀԿ-ի պատերի տակ պետք է հերթ կանգնեն»,- ասաց նա:
ՀԱԿ խմբակցության անդամ Գագիկ Ջհանգիրյանն էլ հայտարարեց, որ այս օրինագիծն անընդունելի է. այն միտված է միմիայն նպաստելու մասնավոր սեփականատերերին երթևեկության կանոնների խախտման համար քաղաքացիների գումարները բռնագանձելու օգտին: «ԴԱՀԿ ծառայությունը չի կարող դատարան լինել»,- ընդգծեց նա:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանն էլ հայտարարեց, որ «սա բացահայտ թալանին ուղղված նախաձեռնություն է»:

Парламент Армении отклонил две спорные инициативы правительства 11/20/2014   15:10  |  Лента новостей
Национальное Собрание Армении на заседание в четверг приняло более одного десятка рассмотренных накануне законопроектов и законодательных пакетов, за исключением двух, которые удостоились критики со стороны непровластных фракций парламента.
Речь идет о законодательном пакете “О защите личных данных”, поправках в закон “Об основах администрирования и административном производстве“ и в ряд других законов. Непровластные фракции не приняли участие в голосовании по вышеупомянутым законопроектам, и в итоге документ не набрал необходимого количества голосов – как минимум 66.
Непровластные политические силы парламента встретили аплодисментами провал законопроектов. Спикер парламента Галуст Саакян в ответ заявил: “Иногда должны звучать и аплодисменты”.
Перед голосованием по законодательному пакету “О защите личных данных” руководитель парламентской фракции Оринац еркир“ Егине Бишарян заявила, что этот проект изобилует спорными статьями, сославшись на неприемлемость сбора данных о физических лицах и передаче их зарубежные странам.
Правительство Армении, в частности, предлагало, установить в законе “Об основах администрирования и административном производстве” положение, согласно которому денежные требования подлежат принудительному исполнению в порядке установленном Административным процессуальным кодексом РА – на основе выданного вступившим в силу решением исполнительного листа, если подлежащее взысканию с физического лица денежное требование превышает 200 тыс. драмов.
До голосования по данному законопроекту член фракции “Оринац еркир” Ованнес Маркарян заявил, что законопроект в очередной раз продолжает попирать права граждан, а именно: арест имущества людей и взыскание будут проводиться без решения суда. Он также проинформировал, что правительство в ответ на их запрос, сообщило, что это касается 95% правонарушений. “Представляйте, в случае принятия данного законопроекта эти 95% выстроятся в очередь под стенами СПИСА”,- заявил он.
В свою очередь член фракции АНК Гагик Джангирян назвал неприемлемым данный законопроект. “СПИСА не может быть судом”, - сказал он.