Կառավարությունն առաջարկում է բարձրացնել Ֆինանսների նախարարության որոշ աշխատակիցների աշխատավարձերը 11/18/2014   11:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային ժողովն այսօր իր աշխատանքն սկսեց կառավարության ներկայացրած անհետաձգելի ճանաչված «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացում եւ փոփոխություն կատարելու մասին» նախագծի քննարկումով:
Ինչպես ներկայացրեց Ֆինանսների փոխնախարար Վախթանգ Միրումյանը, փոփոխությունների նպատակը հարկային ու մաքսային ծառայությունների համանման պաշտոններ զբաղեցնող աշխատակիցների աշխատավարձերի չափը հավասարեցնելն է:
Նախագծի մեկ այլ դրույթ էլ նախատեսում է ֆինանսների նախարարության քննչական վարչության աշխատակիցների աշխատավարձերը  Քննչական կոմիտեի աշխատակիցների համադրելի պաշտոն զբաղեցնող աշխատակիցների աշխատավարձերին հավասարեցնել:
Նշենք, որ նախագծի քննարկումն անցավ բավական արագ, գրեթե առանց հարցերի ու ելույթների:
Իսկ մինչ այդ Ազգային ժողովն այսօր առաջին ընթերցմամբ հաստատեց կառավարության ներկայացրած ու անհետաձգելի ճանաչված 3 այն օրինագծերը, որոնց քննարկումը խորհրդարանն ավատրել էր երեկ` նոյեմբերի 17-ի նիստում:
Այսպիսով, «Սահմանամերձ համայնքների սոցիալական աջակցության մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին կողմ քվեարկեցին նիստին ներկա բոլոր 100 պատգամավորները, «Սահմանամերձ գյուղական համայնքներում իրականացվող գործունեությունը հարկերից ազատելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիքը հաստատվեց 3 դեմ, 1 ձեռնպահ, իսկ «Ֆինանսական համահարթեցման մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագիծը` 1 դեմ, 19 ձեռնպահ ձայներով:

Правительство Армении предлагает повысить некоторым сотрудникам минфина зарплату 11/18/2014   12:43  |  Лента новостей
Национальное Собрание Армении начало свою работу с рассмотрения признанного неотложным законопроекта о внесении дополнений и изменений в закон РА “Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности”.
По словам заместителя министра финансов Вахтанга Мирумяна, цель изменений – уравнять размер зарплат сотрудников, занимающих аналогичные посты в налоговой и таможенной службах РА.
Еще одним пунктом законопроекта предусматривается приравнивание зарплаты сотрудников следственного управления минфина РА к заработной плате сотрудников, занимающих сопоставимые должности в Следственном комитете Армении.
Отметим, что ранее во вторник парламент утвердил в первом чтении представленные правительством законопроекты “Об оказании социальной помощи приграничным общинам”, “Об освобождении от налогов осуществляемой в приграничных сельских общинах деятельности” и поправки к закону “О финансовом выравнивании”.