Դատախազը միջնորդում է 5 տարվա ազատազրկման դատապարտել Մանկավարժականի հաշվապահին 11/19/2014   11:53  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Խոշոր չափի գումարների յուրացման մեջ մեղադրվող «Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի» հաշվապահին  մեղադրող դատախազը միջնորդեց դատապարտել 5 տարվա ազատազրկման՝ առանց գույքի բռնագրավման:
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում մեղադրողն այսօր հանդես եկավ մեղադրական ճառով՝ նշելով, որ լիովին հիմնավորված է Մանկավարժականի հաշվապահ Լիանա Մկրտչյանին առաջադրված մեղադրանքը, իսկ ամբաստանյալի կողմից զղջալը, վնասն ամբողջությամբ վերականգնելը, նախկինում դատապարտված չլինելը մեղադրողը գնահատեց որպես անձը բնութագրող հանգամանք՝ արձանագրելով, որ պատիժը ծանրացնող հանգամանքներ  չկան:
Պաշտպանական կողմը դատարանին ներկայացրեց տեղեկանք՝ պատճառված վնասն ամբողջությամբ փոխհատուցելու  մասին, իսկ ճառին պատրաստվելու համար մեկ օր ժամանակ խնդրեց:
Հիշեցնենք, որ գործը քննվում է արագացված ընթացակարգով:
Ըստ մեղադրանքի՝ Լիանա Մկրտչյանն իր տրամադրության տակ ունենալով 26.10.2011թ. աշխատանքից ազատված Ռ.Միրզոյանի աշխատավարձի բանկային քարտը, 2011թ. նոյեմբեր ամսից մինչև 2013թ. դեկտեմբերի 24-ն ընկած ժամանակահատվածում Ռ.Միրզոյանի տվյալները նշել է համալսարանի քարտային հաշիվների համալրման հանձնարարագրերում, ինչի հետևանքով վերջինիս հաշվեհամարին որպես աշխատավարձ պարբերաբար փոխանցվել է առանձնապես խոշոր չափի` ընդհանուր 8.180.000 ՀՀ դրամ, որն էլ տարբեր բանկոմատներից կանխիկացնելով յուրացման եղանակով՝ հափշտակել է:
Լ.Մկրտչյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:

Прокурор просит для бухгалтера Армянского госпедагогического университета 5 лет лишения свободы 11/19/2014   12:27  |  Актуальная тема
Прокурор ходатайствует приговорить бухгалтера “Армянского государственного педагогического университета имени Хачатура Абовяна”, обвиняемую в присвоении крупной суммы к 5 годам лишения свободы без конфискации имущества.
Прокурор сегодня выступил в суде ереванских районов Кентрон и Норк–Мараш с обвинительной речью. По его словам, предъявленное бухгалтеру АГПУ Лиане Мкртчян обвинение полностью подтвердилось, а раскаяние со стороны подсудимой, возмещение ею причиненного ущерба, отсутствие у нее судимости, обвинитель оценил как обстоятельства, характеризующие личность, констатировав отсутствие отягчающих наказание обстоятельств.
Защита представила суду справку, подтверждающую факт полного возмещения причиненного ущерба. Защита просила о предоставлении одного дня на подготовку защитительной речи.
Напомним, что дело рассматривается в порядке ускоренной процедуры судебного разбирательства.
Согласно материалам дела, Лиана Мкртчян, имея в своем распоряжении банковскую карту уволенного 26.10.2011 Р. Мирзояна, с ноября 2011 года по декабрь 2013 года указывала данные Р. Мирзояна в заявке на пополнение университетских счетов карты, вследствие чего на счет последнего периодически перечислялась крупная сумма в виде зарплаты, в общей сложности 8.180.000 драмов, которые она обналичила и расхитила путем присвоения.
Л. Мкртчян было предъявлено обвинение по п. 1 ч. 3 ст. 179 УК РА. В отношении нее была избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.