Ընդերքի զանգված ապօրինի արտահանելու գործն ուղարկվել է դատարան 11/17/2014   16:10  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում ավարտվել է ընդերքի պահպանման եւ օգտագործման կանոնները խախտելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Մինչդատական վարույթում ձեռք բերված ապացույցների համաձայն՝ «Բլեսկե ՍՊ ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղի տեղամասի պետ Բ.Բուդաղյանը, 2014 թվականի մայիսի սկզբներից մինչև օգոստոսի 4-ն ընկած ժամանակահատվածում, ՀՀ «Գոգավանիե մաքսակետի արդիականացման աշխատանքների կատարման ընթացքում խախտելով ՀՀ ընդերքի մասին օրենսգրքի 20-րդ հոդվածի 1-ին մասի պահանջները, առանց լիազոր մարմնի կողմից օրենքով սահմանված կարգով տրված ընդերքօգտագործման թույլտվության և ընդերքօգտագործման պայմանագրի, Լոռու մարզի Միխայլովկա գյուղի արևմտյան կողմի հարակից դաշտավայրից արտահանել է 7180մ3 ծավալով ընդերքի զանգված եւ տեղափոխել «Գոգավանիե մաքսակետի տարածք։
Արդյունքում՝ Միխայլովկա գյուղի վարչական տարածքի ընդերքին և շրջակա միջավայրին պատճառվել է էական վնաս:
Բ.Բուդաղյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 291-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։ Պատճառված նյութական վնասը նախաքննության ընթացքում նրա կողմից ամբողջությամբ վերականգնվել է։
Քրեական գործը, մեղադրական եզրակացությամբ, 2014 թվականի նոյեմբերի 17-ին ուղարկվել է Լոռու մարզի դատախազություն՝ դատախազի կողմից մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և դատարան ուղարկելու համար:
16:23 11/11/2014  |  Արտակարգ պատահարներՄահվան ելքով պատահար Երևանի Նոր Արեշ թաղամասում. վարորդը դիմել է փախուստի
16:55 06/11/2014  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՄեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց՝ 414.5 դրամ
09:17 01/11/2014  |  Մամուլ Բաղրամյան գյուղի ավագանու անդամները հրաժարական են տվել՝ խոպան են մեկնելու պատճառով. «Հայկական ժամանակ»
13:58 20/10/2014  |  Միջազգային լրահոսՍտամբուլի դատախազությունը փակել է կոռուպցիոն սկանդալի վերաբերյալ հարուցված գործը
13:43 27/08/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը Աբրամ Բախչագուլյանի գլխին «շան լափ» չի թափել
11:50 27/08/2014  |  Միջազգային լրահոսԱմերիկայի Միսուրի նահանգում ցույցերը վերսկսվել են
12:30 21/08/2014  |  ՄարզականՄխիթարյանը բավարարվեց նախնական փուլով
14:17 05/08/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՏեղի է ունեցել «Գյուղական կարողությունների ստեղծում» ծրագրի ղեկավար խորհրդի հերթական նիստը
11:18 29/07/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՈստիկանությունում «արձակուրդային» չվճարելու համար արձակուրդի դիմում չեն ընդունում. 1in.am

В Армении дело о нарушении правил охраны и использования недр направлено в суд 11/17/2014 17:07 | Криминальная хроника
В следственном управлении Следственного комитета Армении по Лорийской области завершилось предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту нарушения правил охраны и использования недр. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Согласно добытым в ходе досудебного производства доказательствам, в период с начала мая до 4 августа 2014 года начальник отдела армянского филиала компании ООО “Блеск” Б. Будагян, нарушив при реализации работ по модернизации таможенного пункта Гогаван требования ч. 1ст. 20 закона РА “О недрах”, без выданного уполномоченным органом в установленном законом порядке разрешения на использование недр и без договора об использовании недр, вывез из прилегающей к селу Михайловка долины полезные ископаемые в объеме 7180 м³ и доставил на таможенный пункт Гогаван.
В итоге административному району Михайловка и окружающей среде был нанесен существенный вред.
Б. Будагяну предъявлено обвинение по ч. 2ст. 291 УК РА. Причиненный материальный ущерб был восстановлен им в ходе предварительного следствия.
Уголовное дело с обвинительным заключением 17 ноября 2014г. было направлено в прокуратуру Лорийской области на утверждение обвинительного заключения и отправки в суд.