Լեռնային Ղարաբաղում առավել լայնամասշտաբ հակամարտությունը ոչ մեկի շահերից չի բխում. Ուորլիք 11/13/2014   12:29  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը Twitter-ի իր էջում անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղում երեկ՝ նոյեմբերի 12-ին, ադրբեջանական զինուժի կողմից ԼՂՀ պաշտպանության բանակի «ՄԻ-24» ուղղաթիռի կործանման հետ կապված միջադեպին: Նա կոչ է արել խուսափել իրավիճակի հետագա սրումից և մերժել պատերազմը:
Ջեյմս Ուորլիքը մասնավորապես նշել է.
«Լեռնային Ղարաբաղում առավել լայնամասշտաբ հակամարտությունը ոչ մեկի շահերից չի բխում: Կողմերը պետք է խուսափեն իրավիճակի հետագա սրումից և մերժեն պատերազմը՝ որպես տարբերակ»,- գրել է ամերիկացի համանախագահը:
Ավելի վաղ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն են տարածել, որտեղ լուրջ մտահոգություն են հայտնել շփման գծում ԼՂՀ օդուժի ուղղաթիռի կործանման և վերջին բռնությունների առնչությամբ:
Նրանք, մասնավորապես, կոչ են արել խուսափել այնպիսի քայլերից, որոնք կարող են սրել իրավիճակը և հիշեցրել են Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներին իրենց պատասխանատվության մասին` հարգելու հրադադարը և կատարելու հակամարտության կարգավորման խաղաղ տարբերակ գտնելու իրենց պարտավորությունները:
Հիշեցնենք, որ երեկ՝ նոյեմբերի 12-ին, ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի արևելյան հատվածի օդային տարածքում՝ ժամը 13.45-ի սահմաններում ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ, ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով խոցվել է ԼՂՀ ՌՕՈւ ՄԻ-24 ուղղաթիռը:

Джеймс Уорлик: Широкомасштабный конфликт в Нагорном Карабахе не исходит из чьих-либо интересов 11/13/2014 13:17 | Актуальная тема
Сопредседатель МГ ОБСЕ от США Джеймс Уорлик в своем микроблоге в Twitter прокомментировал инцидент со сбитым накануне азербайджанскими ВС вертолетом ВВС НКР, призвав воздержаться от дальнейшей эскалации и исключить вариант войны.
“Широкомасштабный конфликт в Нагорном Карабахе не исходит из чьих-либо интересов". Стороны должны воздержаться от дальнейшей эскалации и исключить вариант войны”, – написал Джеймс Уролик.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ распространили в среду заявление, в котором выразили серьезную обеспокоенность по поводу сбитого на линии соприкосновения вертолета ВВС НКР.
Они, в частности, призвали стороны избегать шагов, которые могут привести к эскалации напряженности вдоль линии соприкосновения и напомнили об обязательствах, взятых президентами Армении и Азербайджана по соблюдению режима прекращения огня и поиску мирного урегулирования конфликта.
Напомним, в среду Минобороны Нагорно-Карабахской Республики сообщило о том, что азербайджанские ВС сбили на линии соприкосновения вертолет МИ–24 ВВС НКР, выполнявший учебно-тренировочный полет.