Վարդան Պետրոսյանի կնոջ փաստաբանները կարգապահական վարույթ են պահանջում Ռուբեն Բալոյանի նկատմամբ 11/10/2014   11:12  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Վարդան Պետրոսյանի կնոջ՝ Անի Համելի փաստաբաններ Տիգրան Եգորյանն ու Լուսինե Հակոբյանը դիմել են ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանին՝ փաստաբան Ռուբեն Բալոյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելու  պահանջով:
«Փաստինֆո»-ի ունեցած այս տեղեկությունները հաստատեց ՀՀ Փաստաբանների պալատի մամուլի խոսնակ Հայկ Հակոբյանը:
Մեր տեղեկություններով` վարույթ հարուցելու դիմումում փաստաբանները մատնանշում են իրենց գործընկերոջ կողմից իրականությանը չհամապատասխանող, վարկաբեկող տեղեկություններ տարածելու և անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելու հանգամանքը, ընդ որում` ոչ միայն վթարի համար մեղադրվող դերասան Վարդան Պետրոսյանի, այլև նրա հարազատների ու նրա փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանի նկատմամբ:
Ինչպես մեզ հետ զրույցում նշեց Փաստաբանների պալատի մամուլի խոսնակ Հայկ Հակոբյանը, փասատաբանների դիմումն այս պահին քննարկման փուլում է, կընդունվի՞ այն վարույթ, թե՞ կմերժվի, պարզ կդառնա միայն քննարկումների ավարտին:
Ի դեպ, ըստ գործող կարգի, վարույթ հարուցելու կամ մերժելու մասին եզրակացությունը կազմելու համար տրամադրվում է առավելագույնը 2 ամիս ժամանակ, իսկ վերջնական որոշումը կայացնելու համար` առավելագույնը 6 ամիս:
Նշենք նաև, որ սա փաստաբան Ռուբեն Բալոյանի վերաբերյալ կարգապահական վարույթ հարուցելու մասին առաջին դիմումը չէ, որ ստացվել է փաստաբանների պալատի նախագահի անունով: Արա Զահրաբյանի որոշմամբ՝ Բալոյանի նկատմամբ մեկ վարույթ արդեն իսկ  ներկայում ընթացքի մեջ է:
Հիշեցնենք՝ հուլիսի 18-ին Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի Աբովյանի նստավայրի բակում` դերասան Վարդան Պետրոսյանի նկատմամբ քրեական գործով հերթական դատական նիստից հետո, միջադեպ էր տեղի ունեցել Վարդան Պետրոսյանի փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանի և տուժողների շահերիների կայացուցիչ Ռուբեն Բալոյանի միջև, որն ավարտվել էր միայն դատական կարգադրիչների միջամտությամբ:
Այս միջադեպի շուրջ «forrights.am» կայքի «Արա, ես քեզ հետ տղայականով եմ խոսում, ոչ թե՝ որպես փաստաբան» հրապարակման և կայքի խմբագրությունից ստացված դիմումի հիման վրա հուլիսի 22-ին ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանի որոշմամբ փաստաբան Ռուբեն Բալոյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ էր հարուցվել:
Ռուբեն Բալոյանն էլ իր հերթին դիմել է Փաստաբանների պալատի նախագահին` Նիկոլայ Բաղդասարյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելու պահանջով` իր դիմումում հայտնելով, որ հուլիսի 17-ի դատական նիստի ժամանակ Նիկոլայ Բաղդասարյանն իր հասցեին ասել է. «Ռուբեն Բալոյանին ասածս հռետորական էր, բայց նա այնքան ա սուտ ասում, որ …»: Ռուբեն Բալոյանն իր դիմումի հետ ներկայացրել էր նաև դատական նիստի համապատասխան ձայնագրությունը:
Դրանից օրեր անց` հուլիսի 24-ին, Ռուբեն Բալոյանը մեկ այլ դիմում էլ էր ներկայացրել Պալատի նախագահին` այս անգամ իր մեկ այլ գործընկերոջ` փաստաբան Վահագն Մարտիրոսյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելու պահանջով: Ըստ Ռուբեն Բալոյանի՝ Մարտիրոյանը ֆեյսբուքում իր հասցեին վիրավորական մեկնաբանություն է թողել «forrights.am» կայքի հիշյալ հրապարակման տակ:
Ի դեպ, Ռուբեն Բալոյանն այս հոդվածի վերաբերյալ նաև դատական հայց էր ներկայացրել, որի քննությունը նշանակված է այս ամսվա վերջին:
Ինչ վերաբերում է կարգապահական այս 3 վարույթներին, ապա, ինչպես տեղեկացանք Փաստաբանների պալատից, դրանք դեռ ընթացքի մեջ են:
Լուսանկարը՝ Aravot.sm-ի
17:45 24/10/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՎարդան Պետրոսյանի գործով դատական նիստը չկայացավ
12:39 18/10/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ Գյուղնախարարությունը Վարդան Պետրոսյանից 337 700 դրամով պակաս կպահանջի
19:06 17/10/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՎարդան Պետրոսյանի փաստաբանը կասկածում է. Դեպքի վայրի արձանագրությունը ստորագրվել է ոստիկանությունում
18:07 17/10/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«Կամ քննիչն է կեղծիք կատարել, կամ ընթերական է ստում». Սամվել Ջաղինյան

Адвокаты супруги актера Вардана Петросяна требуют возбудить дисциплинарное производство в отношении Рубена Балояна 11/10/2014   14:02  |  Актуальная тема
Адвокаты супруги Вардана Петросяна обратились к председателю Палаты адвокатов Армении Аре Зограбяну с требованием возбудить дисциплинарное производство в отношении адвоката Рубена Балояна.
Имеющиеся у “Фактинфо’ сведения подтвердил пресс-секретарь Палаты адвокатов РА Айк Акопян.
По информации агентства, адвокаты в своем заявлении в качестве основания для возбуждения производства указывают на факт распространения их коллегой не соответствующих действительности порочащих сведений и проявления с его стороны неуважительного отношения не только к обвиняемому в ДТП актеру Вардану Петросяну, но и к его родным и адвокату Николаю Багдасаряну.
Как отметил в беседе с “Фактинфо” пресс-секретарь ПА РА Айк Акопян, заявление адвокатов в настоящий момент находится на стадии рассмотрения. Решение о принятии или отказе в принятии заявления к производству будет вынесено по итогам рассмотрения обращения.
Согласно действующему порядку, для составления заключения о принятии или отказе в принятии заявления к производству отводится максимум два месяца, а на вынесение окончательного решения - максимум 6 месяцев.
Отметим, что это не единственное обращение к главе Палаты адвокатов с требованием о возбуждении в отношении адвоката Рубена Балояна дисциплинарного производства.
Напомним, 18 июля после окончания состоявшегося заседания суда по делу о ДТП произошла перепалка с участием адвоката Вардана Петросяна Николая Багдасаряна и Рубена Балояна, представляющего интересы потерпевшей стороны. Только при вмешательстве судебных приставов удалось избежать серьезных столкновений.
22 июля на основании опубликованной на сайте«forrights.am» статьи под заголовком“Эй, ты, я с тобой по-пацански говорю, а не как адвокат”и полученного от редакции сайта заявления, решением главы Палаты адвокатов А. Зограбяна было возбуждено дисциплинарное производство в отношении адвоката Рубена Балояна.
В свою очередь Р. Балоян обратился к председателю ПА с аналогичным требованием. В своем заявлении Балоян сообщал, что 17 июля во время судебного заседания Николай Багдасарян позволил сказать в его адрес следующие слова:”Сказанное мною Рубену Балояну носило риторический характер, но он так много врет…” Рубен Балоян сопроводил свое заявление аудиозаписью судебного заседания.
Спустя несколько дней, 24 июля, Рубен Балоян подал еще одно заявление - на сей раз с требованием возбудить дисциплинарное производство в отношении адвоката Ваагна Мартиросяна. По утверждению Рубена Балояна, Мартиросян оставил в Facebook, под вышеупомянутой статью на сайте «forrights.am», оскорбительную запись в его адрес.