Սպանության փորձ կատարելու դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ 10/22/2014   16:02  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով սպանության փորձ կատարելու դեպքի առթիվ։
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ քննչական կոմիետի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը, Երևան քաղաքի Օրբելի եղբայրներ փողոցի թիվ 33 շենքի 51-ամյա բնակչից հոկտեմբերի 21-ին ահազանգ է ստացվել, որ նույն շենքի մեկ այլ բնակարանի դռան բռնակից կոշիկ է կախված, որի մեջ նռնականման բան է նկատել։
Հաղորդման հիման վրա նյութերի նախապատրաստման ընթացքում պարզվել է, որ անհայտ անձը, ապօրինի ձեռք բերված, ռազմամթերք հանդիսացող «Ֆ1» տեսակի նռնակի օղակը  դուրս քաշելով, գործարկուն լծակը մարտական դիրքում սևեռելով, այն դրել է սպորտային կոշիկի մեջ և միաջիլ մետաղական լարով ամրացրել Երևան քաղաքի Օրբելի 33 շենքի բնակիչ Հակոբյանին պատկանող բնակարանի մուտքի դռան բռնակին։ Կատարողի կամքից անկախ պատճառներով հանցագործությունն ավարտին չի հասցվել. նռնակը վնասազերծվել է ՀՀ պաշտպանության և ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից:
Դեպքի առթիվ  հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի  34-104 -րդ հոդվածի  2-րդ մասի 6-րդ կետի և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Կատարվում է նախաքննություն: Միջոցներ են ձեռնարկվում`առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը բացահայտելու, դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:

Инцидент с найденной в квартире на улице Орбели в Ереване гранатой обернулся уголовным делом о покушении на убийство 10/22/2014   16:34  |  Криминальная хроника
В следственном отделе по административному району Арабкир следственного управления СК Армении по г. Ереван возбуждено уголовное дело по факту покушения на убийство опасным для жизни многих людей способом.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, 51 –летний житель дома № 33 на ереванской улице Братья Орбели 21 октября сообщил об обнаруженном в спортивной обуви предмете, похожем на гранату. Он уточнил, что странная находка была прикреплена к ручке двери другой квартиры в том же жилом доме.
В ходе подготовки материалов было установлено, что неизвестный, вытащив кольцо гранаты и зафиксировав спусковое устройство в боевом положении, опустил ее в спортивную обувь и одножильной металлической проволокой закрепил на ручке входной двери в принадлежащую Акопяну квартиру в доме на улице Орбели № 33. По причинам, не зависящим от воли злоумышленника, преступление не было доведено до конца: граната была обезврежена сотрудниками Минобороны и Полиции Армении.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам п. 6ч. 2 ст. 34-104 и ч. 1ст. 235 УК РА.
Ведется расследование. Предпринимаются меры по установлению личности предполагаемого преступника и обстоятельств инцидента.