ՀՀ Նախագահի վերջնական դիրքորոշումը, ըստ ամենայնի, հայտնի կլինի 2015–ի փետրվար-մարտ ամիսների ընթացքում. Ա. Սաղաթելյան. Tert 10/17/2014   18:11  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Tert.am-ը սահմանադրական բարեփոխումների մասին զրուցել է ՀՀ Նախագահի մամուլի խոսնակ Արման Սաղաթելյանի հետ, ով ասում է, որ սահմանադրական բարեփոխումների մասին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի վերջնական դիրքորոշումը, ըստ ամենայնի, հայտնի կլինի հաջորդ տարվա փետրվար-մարտ ամիսներին։
- Պարո՛ն Սաղաթելյան, հայտնի է, որ Սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովը հոկտեմբերի 15-ին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմ է ուղարկել Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը: Որո՞նք են լինելու գործընթացի հետագա քայլերը:
- Այո՛, ՀՀ Նախագահի աշխատակազմը ստացել է Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը: Սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովի ստեղծումից մինչ օրս կատարվել է մեծածավալ ու հիմնարար աշխատանք, ինչի համար հանրապետության Նախագահն իր շնորհակալությունն է հայտնել հանձնաժողովին: Նախագահը բարձր է գնահատում նաև հայեցակարգի նախագծի հանրային քննարկումները կազմակերպելու և անցկացնելու կապակցությամբ հանձնաժողովի ձեռնարկած ջանքերը:
Մենք շնորհակալ ենք նաև բոլոր այն հասարակական-քաղաքական գործիչներին ու կազմակերպություններին, տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, մասնագիտական կառույցներին ու մասնագետներին, որոնք ակտիվ և արդյունավետ մասնակցություն են ունեցել կարևորագույն այս գործընթացին:
Այսօր մենք ունենք նաև Վենետիկի հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը, ըստ որի՝ հայեցակարգը «հիմնված է Հայաստանի իրավիճակի համապարփակ իրավական վերլուծության վրա», իսկ «բարեփոխումների նպատակները արժանի են լիակատար աջակցության, քանի որ դրանք ամբողջովին ուղղված են Եվրոպայի խորհրդի արժեքների իրացմանը»: Վենետիկի հանձնաժողովը փաստել է, որ հայեցակարգում արտահայտված իրավական դիրքորոշումները համապատասխանում են իր ավանդական դիրքորոշումներին և հատուկ շեշտել, որ սահմանադրական հանձնաժողովի անդամերի հետ հանդիպումների ընթացքում Վենետիկի հանձնաժողովի զեկուցողների արտահայտած տեսակետները հաշվի են առնվել, իսկ հայեցակարգի նախագիծը բարեփոխումների հնարավորություն է ընձեռում, որը չպետք է բացթողնել:
Ինչ վերաբերում է հետագա քայլերին, ապա դրանք կանխորոշված են ՀՀ Նախագահի 2013թ. սեպտեմերի 4-ի հրամանագրով: Հանրապետության Նախագահը լուծելու է հայեցակարգին հավանություն տալու կամ այն մերժելու հարցը: Ընդ որում, դրա համար որոշակի ժամկետներ սահմանված չեն:
Միևնույն ժամանակ, նկատի ունենալով, որ հայեցակարգում արծարծված որոշ հիմնահարցեր ունեն ընդգծված քաղաքական բաղադրիչ, դրանց կապակցությամբ ակնկալվում են լրացուցիչ քաղաքական քննարկումներ և քաղաքական ավելի մեծ կոնսոլիդացիա: Ուստի, հայեցակարգի վերաբերյալ ՀՀ Նախագահի վերջնական դիրքորոշումը, ըստ ամենայնի, հայտնի կլինի 2015 թվականի փետրվար-մարտ ամիսների ընթացքում:
11:02 07/10/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՉի բացառվում, որ Սերժ Սարգսյանը մերժի Սահմանադրական փոփոխությունների՝ առաջարկված հայեցակարգը. 1in.am
14:37 12/09/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԼևոն Զուրաբյան. ՀԱԿ-ի համար ԲՀԿ-ն կասկածի տեղ չի թողնում
13:51 12/09/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՆաիրա Զոհրաբյան. Պետք չէ երկրի բոլոր արատները կապել սահմանադրական փոփոխությունների հետ
12:30 12/09/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԱղվան Վարդանյան. Սահմանադրական բարեփոխումների հարցում ՀՅԴ-ն իշխանությունների հետ համագործակցություն չունի
11:49 12/09/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբիկ Հակոբյան. Սահմանադրությունը դոգմա չի, բայց դեմ ենք այս պահին փոփոխությունների իրականացմանը
09:15 27/08/2014  |  ՄամուլԲՀԿ-ն ցանկանում է վերջնական դիրքորոշում լսել ՀՅԴ-ից՝ Սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ. «Ժողովուրդ»
17:49 15/07/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ Խորհրդարանական ընդդիմության իրավունքներն ընդլայնման կարիք ունեն. Մասնագիտական հանձնաժողով

Арман Сагателян назвал вероятные сроки оглашения окончательной позиции президента Армении по конституционным реформам 10/17/2014   18:45  |  Актуальная тема
Окончательная позиция президента Армении Сержа Саргсяна по конституционным реформам в республике, по всей вероятности, станет известна в феврале-марте 2015 года. Об этом в интервью Tert.am заявил пресс-секретарь президента РА Арман Сагателян.
Корреспондент издания напомнив о том, что Специализированная комиссия по конституционным реформам при президенте Армении на днях представила главе государства Концепцию конституционных реформ в РА, поинтересовался дальнейшими действиями.
“Да, Аппарат президента РА получил Концепцию конституционных реформ. Со дня создания Комиссии по конституционным реформам по сей день была проделана масштабная и основательная работа, за которую президент республики поблагодарил Комиссию. Глава государства высоко оценивает усилия Комиссии по организации и проведению общественных обсуждений проекта Концепции. Мы также благодарны всем тем общественным и политическим деятелям и организациям, органам местного самоуправления, специализированным структурам и специалистам, которые приняли активное и плодотворное участие в этом важнейшем процессе.
Сегодня у нас имеется положительное заключение Венецианской комиссии, согласно которому концепция “зиждется на всеохватывающем правовом анализе ситуации в Армении”, а “цели преобразований заслуживают полноценной поддержки, поскольку они полностью нацелены на реализацию ценностей Совета Европы”. Венецианская комиссия отметила, что отображенные в концепции правовые позиции соответствуют ее традиционным позициям, и четко подчеркнула, что высказанные в ходе встреч с членами комиссии по конституционным преобразованиям мнения докладчиков Венецианской комиссии были учтены, а проект концепции предоставляет возможность преобразований, которую не стоит упускать.
Что касается дальнейших шагов, то они предопределены указом президента Армении от 4 сентября 2013г. Президент республики решит одобрить или отклонить проект. Причем, никаких конкретных сроков для этого не установлено.
"В то же время, имея в виду то, что в некоторых основных вопросах затронутых в концепции присутствует политическая составляющая, в связи с чем ожидаются дополнительные политические обсуждения и еще большая политическая консолидация. Следовательно, окончательная позиция президента РА по концепции, по всей вероятности, будет оглашена в феврале-марте 2015г. “– заявил А. Сагателян.