Բացվել է հայ-լեհական առաջին համատեղ ռազմարդյունաբերական ձեռնարկությունը 10/16/2014   16:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 16-ին տեղի ունեցավ «Լյուբավա-Արմենիա» հայ-լեհական առաջին համատեղ ռազմարդյունաբերական ձեռնարկության հանդիսավոր բացումը: Այս մասին տեղեկացնում է ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Բացման արարողությանը ներկա էին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, Հայաստանում Լեհաստանի դեսպան Զդիսլավ Ռաչինսկին, Լեհաստանի Սենատի անդամ, ազգային պաշտպանության նախկին նախարար Բոգդան Կլիխը և բարձրաստիճան այլ հյուրեր:
Շնորհավորելով հայ-լեհական առաջին համատեղ ձեռնարկության բացման կապակցությամբ` լեհ բարձրաստիճան պաշտոնյաներն ու հյուրերը հույս հայտնեցին, որ «Լյուբավա-Արմենիայի» հաջողությանը կհետևեն նաև ռազմարդյունաբերական ոլորտի այլ ընկերություններ` դրանով իսկ մեծացնելով Հայաստանի պաշտպանության բնագավառում լեհական ներդրումների թիվը:
Ի շահ երկու երկրների պաշտպանունակության ամրապնդման` նորաստեղծ ընկերությանն անխափան և արդյունավետ գործունեություն մաղթեց պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը` ընդգծելով, որ ռազմական արդյունաբերության ոլորտում հայ-լեհական համագործակցության պատմության մեջ նոր էջ է բացվում:  Սեյրան Օհանյանը վստահություն հայտնեց, որ «Լյուբավա-Արմենիան» կարճ ժամանակահատվածում կընդլայնի իր արտադրությունը` դուրս գալով Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների և միջազգային այլ շուկաներ:
Շնորհակալություն հայտնելով այն անձանց, որոնց ջանքերի շնորհիվ հայ-լեհական ռազմատեխնիկական համագործակցությունը զարգացում է ապրել, պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը Ռազմական համագործակցության մեդալով և արժեքավոր նվերով պարգևատրեց մի շարք լեհ պաշտոնյաների և ձեռնարկության ղեկավար կազմի ներկայացուցիչների:
Խորհրդանշական ժապավենը կտրելուց հետո բարձրաստիճան հյուրերն ու զինվորականները ձեռնարկության ղեկավար կազմի և Լեհաստանի ռազմաարդյունաբերական պալատի ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ շրջեցին ձեռնարկության տարածքում` մանրամասն ծանոթանալով արտադրական կարողություններին և առաջիկա ծրագրերին:
Չարենցավանի հաստոցաշինական գործարանի հենքի վրա ստեղծված «Լյուբավա-Արմենիա» հայ-լեհական առաջին համատեղ ռազմաարդյունաբերական ձեռնարկությունը զբաղվելու է ինչպես արտադրական օբյեկտների արդիականացմամբ և նորոգմամբ, այնպես էլ բազմաֆունկցիոնալ  քողարկման արդի տեխնոլոգիաների արտադրությամբ` թողարկելով ռազմատեխնիկական նշանակության այնպիսի արտադրատեսակներ, ինչպիսիք են` կեղծ թիրախները, տեխնիկական և այլ վրանները,  սաղավարտները,  զրահաբաճկոնները, քողարկող ցանցերը և այլն:

Состоялось открытие первого армяно-польского военно-промышленного предприятия 10/16/2014   17:57  |  Лента новостей
16 октября состоялось торжественное открытие первого совместного армяно-польского военно-промышленного предприятия “Любава-Армения”. Об этом сообщает пресс-служба оборонного ведомства Армении.
На церемонии открытия присутствовали министр обороны Армении Сейран Оганян, посол Польши в РА Здислав Рачинский, член Сената Польши, бывший министр национальной обороны Богдан Клих и другие высокопоставленные гости.
Поздравив с открытием первого совместного армяно-польского предприятия, высокопоставленные должностные лица и гости из Польши выразили надежду на то, что успех предприятия “Любава-Армения“ вдохновит иные компании военно-промышленной сферы и тем самым увеличит долю польских инвестиций в сфере обороны Армении.
Глава Минобороны Армении Сейран Оганян, в свою очередь, отметил, что в истории военно-промышленного сотрудничества Армении и Польши открывается новая страница. С. Оганян выразил уверенность в том, что в короткие сроки компании удастся расширить производство, выходя на рынок Евразийского экономического союза (ЕАЭС) и другие международные рынки.
Выразив благодарность все тем лицам, благодаря которым армяно-польское военно-техническое сотрудничество переживает развитие, Сейран Оганян наградил медалью сотрудничества и ценными подарками ряд польских должностных лиц и представителей руководящего состава предприятия.
Высокопоставленные гости обошли предприятие и детально ознакомились с производственными возможностями предприятия и предстоящими планами.
Предприятие “Любава-Армения”, созданное на базе Чаренцаванского станкостроительного завода, займется как модернизацией и ремонтом производственных объектов, так и производством современных многофункциональных маскировочных технологий, а также выпуском таких видов продукции военно-технического назначения, как ложные мишени, технические и иные палатки, каски, бронежилеты, камуфляжные сети и т.д.