ՀՀ Նախագահի նստավայրում ավարտվել են հայ-հունական բարձր մակարդակի բանակցությունները 09/30/2014   13:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր ՀՀ Նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով պետական այցով Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող Հունաստանի Հանրապետության Նախագահ Կարոլոս Պապուլիասի դիմավորման պաշտոնական որից հետո կայացել է Հայաստանի և Հունաստանի նախագահների առանձնազրույցը:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը, Սերժ Սարգսյանը և Կարոլոս Պապուլիասը բանակցությունները շարունակել են ընդլայնված կազմով՝ երկու երկրների պաշտոնական պատվիրակությունների մասնակցությամբ, որոնց ավարտին ստորագրվել են հայ-հունական հարաբերությունների ամրապնդմանն ու խորացմանն ուղղված փաստաթղթեր:
Մասնավորապես՝ ստորագրվել են Հայաստանի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարության և Հունաստանի Հանրապետության գյուղական զարգացման և պարենի նախարարության միջև համաձայնագիր և Հայկական զարգացման գործակալության ու Հունա-հայկական առևտրաարդյունաբերական պալատի միջև փոխըմբռնման հուշագիր:
Նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Կարոլոս Պապուլիասը ԶԼՄ-երի առջև հանդես են եկել բանակցությունների արդյունքների վերաբերյալ հայտարարությամբ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը Հունաստանի Նախագահ Կարոլոս Պապուլիասի հետ բանակցությունների արդյունքների վերաբերյալ
Ինձ համար մեծ պատիվ է Երևանում պետական այցով հյուրընկալել իմ հարգարժան գործընկերոջը` բարեկամ Հունաստանի Նախագահ Կարոլոս Պապուլիասին: Սիրով եմ հիշում նաև 2011թ. իմ պետական այցը Հունաստան: Այսօրինակ փոխայցերը վկայում են, որ մենք ամենաբարձր մակարդակով հանձնառու ենք մեր ժողովուրդների պատմական բարեկամության և նույնական արժեքների վրա հիմնված երկկողմ միջպետական հարաբերությունների շարունակական զարգացմանը:
Նախագահ Պապուլիասի հետ մենք փոխըմբռնման մթնոլորտում հանգամանալից քննարկեցինք երկկողմ օրակարգի բոլոր հարցերը և փոխգործակցության ընդլայնման ուղիները: Միակարծիք էինք, որ Հայաստանի և Հունաստանի միջպետական հարաբերությունները մշտապես աչքի են ընկել բարձր մակարդակով՝ նշանավորվելով նախագահական փոխայցերով, տնտեսական, գիտակրթական, մշակութային, ապակենտրոնացված, միջխորհրդարանական կապերի զարգացմամբ:
Անշուշտ, առանձին դրվատանքի է արժանի երկու պետությունների պաշտպանության նախարարությունների միջև հաստատված կառուցողական երկխոսությունը, որի արդյունքում հայ-հունական ռազմական համագործակցությունն այսօր գտնվում է բարձր մակարդակի վրա: Բարձր գնահատեցի, իհարկե, այն փաստը, որ հայ զինծառայողները տարիներ շարունակ բարձրորակ կրթություն են ստանում, ինչպես նաև վերապատրաստվում բարեկամ Հունաստանի ռազմական հաստատություններում:
Եվ ամենևին պատահական չէ, որ միջազգային խաղաղապահ գործողություններում հայ և հույն զինծառայողների փոխգործակցությունն արժանացել է ամենաբարձր գնահատականների. մենք 11 տարի Կոսովոյում համատեղ ծառայություն ենք իրականացրել, իրականացրել ենք խաղաղապահ գործողություններ, և այդ գործողությունները բազմիցս և՛ գրավոր, և՛ բանավոր արժանացել են համապատասխան միջազգային կառույցների ամենաբարձր գնահատականին:
Հայ-հունական հարաբերությունների ընդհանուր պատկերում առևտրատնտեսական կապերը պետական մակարդակով խթանման կարիք ունեն: Քիչ անց մենք պարոն Նախագահի հետ կբացենք այցի շրջանակներում անցկացվող գործարար համաժողովը: Հատուկ կարևորում եմ հայ-հունական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությունը, որը, հավատացած եմ, առաջիկայում համատեղ ջանքերով կգումարի իր հերթական նիստը:
Մենք պարոն Նախագահի հետ և՛ երեկ, և՛ այսօր եկանք այն եզրակացության, ավելի ճիշտ՝ դրանում համոզված էինք, որ մենք պարտավոր ենք մեր տնտեսական հարաբերությունները քաշել-հասցնել մեր քաղաքական երկխոսությանը և ընդհանրապես, մեր բարեկամության մակարդակին:
Ուրախ եմ, որ Նախագահ Պապուլիասի այս այցը նշանավորվում է նաև տնտեսական համագործակցության զարգացմանն ուղղված ևս երկու փաստաթղթի ստորագրմամբ, որոնք կհամալրեն մեր երկկողմ՝ շուրջ 40-ի հասնող իրավական փաստաթղթերի շտեմարանը:
Իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը մեզ համար անհրաժեշտություն է, և այստեղ մենք գործ ունենք ոչ միայն երկկողմ հարաբերությունների հետ, մենք, անշուշտ, նաև հաշվի ենք առնում, որ Հունաստանը հանդիսանում է Եվրամիության և ՆԱՏՕ-ի անդամ:
Վերահաստատեցինք բազմակողմ հարթակներում, այդ թվում նաև Հայաստան-ԵՄ գործընկերության շրջանակներում մեր երկրների միջև համագործակցությունն ավելի խորացնելու ցանկությունը: Ես հայտնեցի Հայաստանի վճռականությունը զարգացնելու մեր հարաբերությունները Եվրամիության հետ հնարավոր բոլոր ուղղություններով և հույս հայտնեցի, որ բարեկամ Հունաստանն այս հարցում կաջակցի Հայաստանին:
Իհարկե, անդրադարձանք նաև տարածաշրջանային խնդիրներին: Ես իմ գործընկերոջը ներկայացրեցի ղարաբաղյան հիմնահարցի շուրջ վերջին զարգացումները: Հայաստանը բարձր է գնահատում Հունաստանի հավասարակշռված և կառուցողական դիրքորոշումն այս հարցում, որի պաշտոնական դիրքորոշումն է՝ սատարել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությանը և Մինսկի խմբի կողմից առաջարկված լուծումների տարբերակին:
Մենք շնորհակալ ենք Հունաստանին Հայոց ցեղասպանությունն առաջիններից մեկն օրենքի ուժով ճանաչելու, իսկ այժմ նաև ժխտողականության դեմ պայքարում կատարած կարևոր օրենսդրական քայլի համար: Օրեր առաջ Հունաստանի խորհրդարանի կողմից Ռասիզմի և այլատյացության դեմ օրինագծի լրամշակված տարբերակի ընդունումը ցեղասպանության հանցագործության փուլ կազմող ժխտողականության դեմ պայքարի արդյունավետ միջոց է:
2015 թվականին հայ ժողովուրդը ոգեկոչելու է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Հայաստանն այդ տարի դառնալու է այդ հանցագործության դեմ միջազգային պայքարի կարևոր հարթակներից մեկը: Ապրիլին անց է կացվելու «Ցեղասպանության հանցագործության դեմ» վերտառությամբ միջազգային հասարակական-քաղաքական գլոբալ ֆորում:
Ի թիվս այլոց, ֆորումին իրենց մասնակցությունը բերելու համար մենք հրավիրելու ենք բարեկամ հույն ժողովրդի ներկայացուցիչներին, որպես ցեղասպանության ենթարկված Պոնթոսի հույների ժառանգներին: Ակնհայտ է և հասկանալի, որ այսօր ես պարոն Նախագահին փոխանցեցի հրավեր՝ մասնակցելու 2015թ. ապրիլի 24-ին Երևանում տեղի ունենալիք միջոցառումներին:
Մենք, անշուշտ, կարծիքներ փոխանակեցինք նաև միջազգային մի շարք հրատապ հարցերի վերաբերյալ: Որպես երկու հնագույն քրիստոնյա ժողովուրդների ներկայացուցիչներ՝ մենք հատկապես մտահոգված ենք Մերձավոր Արևելքում քրիստոնյա համայնքների վիճակով:
Հարգարժա՛ն պարոն Նախագահ, կրկին շնորհակալություն հայտնելով անկեղծ քննարկումների համար՝ ես սիրով խոսքը տրամադրում եմ Ձեզ:

Серж Саргсян: Принятый греческим парламентом антирасистский закон - эффективное средство борьбы с отрицанием геноцидов 09/30/2014   16:12  |  Лента новостей
В резиденции президента Армении Сержа Саргсяна во вторник, 30 сентября, состоялась официальная церемония приема прибывшего с госвизитом в Ереван главы Греции Каролоса Папульяса.
Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, за встречей С. Саргсяна и Каролоса Папульяса последовали переговоры в расширенном формате – с участием делегаций двух стран. По итогам переговоров был подписан ряд договоров, призванных способствовать укреплению и углублению двусторонних армяно-греческих отношений. В частности, были подписаны Соглашение между Министерством сельского хозяйства Армении и Министерством сельского развития Греции, а также Меморандум между Армянским агентством развития и Армяно-греческой торгово-промышленной палатой. По итогам переговоров президенты Армении и Греции выступили перед представителями СМИ с заявлением об итогах переговоров.
В ходе своего выступления на пресс-конференции президент РА, в частности, отметил:
“Для меня большая честь принимать находящегося с государственным визитом в Армении моего уважаемого коллегу, президента дружественной Греции Каролоса Папульяса. Я с теплотой вспоминаю также свой госвизит в Грецию в 2011 году. Подобные взаимные визиты свидетельствуют о том, что мы на высоком уровне обязуемся последовательно развивать двусторонние межгосударственные отношения, базирующиеся на исторической дружбе наших народов и общих ценностях.
С президентом К.Папульясом мы детально обсудили все вопросы двусторонней повестки дня и пути расширения взаимодействия. Мы сошлись во мнении относительно того, что межгосударственные отношения между Арменией и Грецией всегда выделялись высоким уровнем, который ознаменовался взаимными визитами на уровне президентов и развитием экономических, научно-образовательных, культурных, децентрализованных и межпарламентских связей.
Безусловно, отдельной похвалы заслуживает налаженный между министерствами обороны двух стран конструктивный диалог, в результате которого армяно-греческое военное сотрудничество сегодня находится на высоком уровне. Я высоко ценю, конечно, тот факт, что армянские военнослужащие многие годы получают высококачественное образование и проходят переподготовку в военных учебных заведениях дружественной Греции.
И отнюдь не случайно, что в международных миротворческих миссиях взаимодействие армянских и греческих военных было удостоено самых высоких оценок. 11 лет в Косово мы осуществляли совместную службу, осуществляли миротворческие действия, и эти действия неоднократно удостаивались самых высоких оценок со стороны соответствующих международных структур.
На общем фоне армяно-греческих отношений торгово-экономические связи нуждаются в стимулировании на государственном уровне. Вскоре мы с господином президентом откроем организованный в рамках визита бизнес-форум. Я придают особое значение деятельности армяно-греческой межправительственной комиссии, которая, я уверен, в ближайшее время совместными усилиями созовет очередное заседание.
Мы с господином президентом пришли к заключению, точнее, мы были в этом убеждены, что мы обязаны довести уровень экономических отношений до уровня политического диалога и сложившихся между нами дружественных отношений в целом.
Я рад тому, что визит президента Папульяса ознаменовался также подписанием направленных на развитие экономического сотрудничества документов. Расширение договорно-правового поля - является для нас необходимостью. Мы, безусловно, учитываем тот факт, что Греция является членом Евросоюза и НАТО.
Мы подтвердили наше желание углубить сотрудничество между нашими странами на многосторонних площадках, в том числе и в рамках партнерства Армения-ЕС. Я анонсировал готовность Армении к развитию отношений с ЕС по всем возможным направлениям и выразил надежду на то, что дружественная Греция окажет Армении содействие в этом вопросе.
Безусловно, мы обсудили также региональные проблемы. Я представил своему коллеге ход урегулирования карабахского конфликта. Армения высоко ценит взвешенную и конструктивную позицию Греции в этом вопросе. Официальной позицией Греции является оказание содействия деятельности Минской группы ОБСЕ и предложенным МГ вариантам решения.
Мы благодарны Греции за законодательное признание Геноцида армян, а также за важный законодательный шаг в направлении борьбы с отрицанием. Принятый на днях доработанный вариант законопроекта против расизма и ксенофобии является эффективным средством борьбы с отрицанием, являющимся одним из этапов геноцида.
В 2015 году армянский народ будет отмечать 100-летие геноцида армян, и Армения станет одним из важных площадок международной борьбы против этого преступления. В апреле в Армении пройдет Глобальный общественно-политический форум против преступления геноцида.
Мы пригласили на него также представителей дружественного греческого народа о потомков понтийских греков, подвергшихся геноциду”. Сегодня я передал президенту Попульясу приглашение принять участие в траурных мероприятиях, которые будут проходить 24 апреля 2015 года в Ереване.
Мы также обменялись мнениями по ряду актуальных международных вопросов. Как представители двух древних христианских народов, мы особенно обеспокоены положением христианских общин на Ближнем Востоке”.