Բացակա պատգամավորի փոխարեն գրանցվող և/կամ քվեարկող պատգամավորը կհամարվի կարգազանց 09/30/2014   12:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովը 96 «կողմ», 4 «ձեռնպահ» և 4 «դեմ» ձայներով քիչ առաջ առաջին ընթերցմամբ ընդունեց ԱԺ կանոնակարգ-օրենքում լրացումներ կատարելու մասին «Ժառանգություն» խմբակցության անդամների հեղինակած օրինագիծը:
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը քվեարկության դնելով նախագիծը, այն որակեց որպես «ամենակարևորագույն, որ որևէ պատգամավոր կարգազանց չլինի»:
Ինչպես նախօրեին տեղեկացրել էինք,  նախագծով առաջարկվում է ամրագրել, որ բացակա պատգամավորի փոխարեն գրանցվող եւ/կամ քվեարկող պատգամավորը համարվում է կարգազանց պատգամավոր, որի նկատմամբ նիստը վարողը պետք է ձեռնարկի ԱԺ կանոնակարգ-օրենքով սահմանված կարգապահական միջոցները:
Գործող կանոնակարգով կարգազանց են համարվում այն պատգամավորները կամ Ազգային ժողովի նիստում ներկա անձինք, ովքեր նիստի ընթացքում աղմկում են, վիրավորական արտահայտություններ են անում, չեն կատարում Ազգային ժողովի նիստը վարողի` ԱԺ կանոնակարգ-օրենքից բխող պահանջները եւ կատարում են այս օրենքով սահմանված կարգը խախտող այլ գործողություններ:
Ի դեպ՝ գործող կանոնակարգ-օրենքի համաձայն, կարգազանց պատգամավորի նկատմամբ նիստը վարողը ձեռնարկում է հետեւյալ կարգապահական միջոցները. զգուշացում՝ անունը, ազգանունը հրապարակելով, խոսափողի անջատում, մեկ նիստում խոսափողից հանդես գալու իրավունքից զրկում, հեռացում` մինչեւ տվյալ օրվա ավարտը կայանալիք նիստերից` դահլիճում ներկա լինելուց, զրկում` մինչեւ 6 օր Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում ներկա գտնվելու իրավունքից, բացառությամբ այն օրերի, երբ նիստեր չեն գումարվում: Ընդ որում՝ այս կարգապահական միջոցները, որպես կանոն, նիստը վարողը կիրառում է մեղմից դեպի խիստը:

Армянских парламентариев, голосующих за своих коллег-прогульщиков, будут наказывать за нарушение дисциплины 09/30/2014 13:35 | Лента новостей
Национальное Собрание Армении приняло в первом чтении инициированный депутатами от фракции “Наследие”законопроект о внесении дополнения в закон “О Регламенте НС”. За него проголосовали 96, против были 4 депутата.
Спикер парламента Галуст Саакян назвал законопроект “наиважнейшим” и призвал депутатов не нарушать порядок.
Как уже ранее сообщало ИА “ФактИнфо”, законопроектом предлагается закрепить, что депутат, голосующий или регистрирующийся за отсутствующего коллегу, считается нарушителем порядка, в отношении которого должны быть в установленном законом “О Регламенте НС” порядке приняты дисциплинарные меры.
Согласно действующему регламенту, нарушителями считаются те депутаты или присутствующие на заседании парламента лица, которые в ходе заседания шумят, позволяют себе оскорбительные высказывания, не следуют указаниям ведущего заседание, не выполняют требований Регламента и совершают иные действия, нарушающие установленный законом порядок.
В отношении нарушивших порядок депутатов ведущий заседания должен применить следующие дисциплинарные меры: предупредить депутата, огласив его имя и фамилию, отключить ему микрофон, лишить права на выступление до завершения заседания, а также права присутствия на заседаниях до 6 дней за исключением тех дней, когда заседания не созываются.