ԼՂՀ-ն պատրաստակամություն է հայտնում դիվերսիոն-հետախուզական խմբի անդամ Հ.Հասանովի դին հանձնել Ադրբեջանին 09/26/2014   20:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով պետական հանձնաժողովը սույն թվականի հուլիսի 26-ին հայտարարություն է տարածել:
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ռազմագերիների, պատանդների եւ անհայտ կորածների հարցերով պետական հանձնաժողովը այս տարվա հուլիսի 26-ին տարածած հայտարարության մեջ նշել էր, որ ԼՂՀ Շահումյանի շրջան ներթափանցած հակառակորդի դիվերսիոն-հետախուզական խմբի՝ ձերբակալման ժամանակ զինված դիմադրություն ցուցաբերած, վնասազերծված եւ ոչնչացված անհայտ երրորդ անդամի ինքնությունը պարզելուց հետո ԼՂՀ իշխանությունները կընդունեն համապատասխան որոշում։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ նշված անձի ինքնությունն արդեն պարզվել է եւ նա հանդիսանում է Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի Հ.Հասանովը՝ ԼՂՀ իշխանությունները, ցուցաբերելով բարի կամք եւ հավատարմություն Ժնեւյան կոնվենցիայի դրույթներին, միակողմանի կարգով իրենց պատրաստակամությունն են հայտնում հանձնել Հ.Հասանովի դին Ադրբեջանի Հանրապետությանը։

Власти НКР выражают готовность передать Баку тело азербайджанского диверсанта Г. Гасанова 09/27/2014   09:13  |  Лента новостей
Государственная комиссия НКР по вопросам пленных, заложников и без вести пропавших распространила накануне заявление о готовности властей НКР передать Баку тело азербайджанского диверсанта.
“Государственная комиссия Нагорно-Карабахской Республики по вопросам пленных, заложников и без вести пропавших в заявлении от 26 июля сего года отмечала, что власти НКР примут соответствующее решение после установления личности диверсанта, третьего члена проникшей на территорию Шаумянского района НКР диверсионно-разведывательной группы, который оказал сопротивление и был ликвидирован при задержании.
С учетом того обстоятельства, что личность данного лица уже установлена, и он являлся гражданином Азербайджана Г. Гасановым, власти НКР, проявляя добрую волю и приверженность положениям Женевской конвенции, выражают в одностороннем порядке готовность передать его тело Г. Гасанова Азербайджану”, – отмечается в заявлении.