Հաղորդագրություն՝ Շիրակի մարզի դատախազության դատախազ Արմեն Շիրոյանին 09/15/2014   15:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վերջինս, սկսելով հացադուլ հայտարարել է, որ ցանկանում է հանդիպել դատարանում իր մեղադրանքը պաշտպանող դատախազ, ներկայումս ՀՀ Շիրակի մարզի դատախազության դատախազ Ա. Շիրոյանին, սակայն դատախազ հրաժարվել է պատասխանել ՀՀ քաղաքացու կյանքի և մահվան խնդրին վերաբերվող հարցով հեռախոսազանգին: Այդ մասին նշվում էՀելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ տարածած հայտարարության մեջ:
Աստորև ներկայացնում ենք հայտարարությունն ամբողջությամբ.
Մարդիկ հավասար են անկախ ամեն ինչից, նրանք ունեն միանման իրավունքներ ու իրավունքների պաշտպանության արդյունավետ միջոցներից օգտվելու իրավունք: Հավասար իրավունքների մասին այս սկզբունքը, կարծես մոռացվել կամ չի էլ եղել Հայաստանի արդարադատության համակարգում:
Այստեղ անձը դատապարտվելով ազատազրկման, անկախ այն հանգամանքից մեղավոր է, թե՝ ոչ, զրկվում է բոլոր իրավունքներից կամ իրավունքների մեծամասնությունից, կարծես նրա մասին մոռանում են, դրա հետ միասին մոռանալով նրա խնդիրների մասին: Իր խնդիրը լսելի դարձնելու համար, պատկան մարմինների ուշադրությունը հրավիրելու նպատակով «Վանաձոր» քրեակատարողական հիմնարկի կալանավոր Տիգրան Մելիքյանը արդեն 10 օր գտնվում է հացադուլի մեջ:
Տիգրան Մելիքյանը սկսելով հացադուլ հայտարարել է, որ ցանկանում է հանդիպել դատարանում իր մեղադրանքը պաշտպանող դատախազ, ներկայումս ՀՀ Շիրակի մարզի դատախազության դատախազ Ա. Շիրոյանին և այդ մասին գրավոր դիմում է ներկայացրել ՀՀ Շիրակի մարզի դատախազություն: 2014 թ. սեպտեմբերի 12-ին Տիգրան Մելիքյանն ահազանգել է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակ, քանի որ արդեն 7 օր նրա հացադուլին և դիմումին ոչ ոք չի արձագանքել:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի իրավաբանները փորձել են կապ հաստատել դատախազ Ա. Շիրոյանի հետ, տեղեկացնելու կամ տեղեկանալու արդյոք նա տեղյակ է Տիգրան Մելիքյանի դիմումի մասին: Ամբողջ օրվա ընթացքում Ա. Շիրոյանի գորածավարուհին հայտնել է, որ նա զբաղված է և չի կարող պատասխանել հեռախոսազանգին, և պատասխանելով իրավաբանի վերջին զանգին հայտնել է, որ դատախազը կարգադրել է, որ հեռախոսազանգերին չի ցանկանում պատասխանել:
Այսպիսով, դատախազ Ա. Շիրոյանն աշխատանքային ժամին հրաժարվել է պատասխանել ՀՀ քաղաքացու կյանքի և մահվան խնդրին վերաբերվող հարցով հեռախոսազանգին: Միթե այսպիսի աշխատանք կատարող դատախազներին է վստահվում ՀՀ քաղաքացիների արդարադատությունն ու անվտանգությունը: Դատախազության նամակների բաժնում այնպիսի «օրինապահ» մասնագետներ են աշխատում, որ նույնիսկ դիմումը ստանալու վերաբերյալ տեղեկատվություն տրամադրելու համար գրավոր հարցում են պահանջում:
Մինչ դատախազությունում խուսափում են խնդիրներից ու իրենց պարտականությունների կատարումից, Տիգրան Մելիքյանի առողջական վիճակն օր օրի վատթարանում է: Նրա հայրն արդեն մեկ անգամ քաղաքացիական հիվանդանոցից բժիշկ է հրավիրել՝ զննելու որդուն: Բժիշկը հայտնել է, որ Տ. Մելիքյանի առողջական վիճակն անհամատեղելի է հացադուլի հետ:
Այսպիսով, ՀՀ քաղաքացին 10 օր է հացադուլի մեջ է, սակայն պատկան մարմիններից ոչ մեկը նրա խնդրի վրա ուշադրություն չի դարձնում: Պարոն Շիրոյան և Հայաստանի Հանրապետությունում արդարադատություն իրականացնող այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, հույս ենք հայտնում, որ կկարդաք այս հոդվածն ու որևէ կերպ կարձագանքեք Տիգրան Մելիքյանի դիմումին:

Ванадзорский офис ХГА призвал прокурора Ширакской области отреагировать на заявление голодающего заключенного Т. Меликяна 09/15/2014   16:00  |  Лента новостей
Заключенный УИУ “Ванадзор“ Тигран Меликян уже десятый день проводит голодовку.”
Т. Меликян заявил, что хочет встретиться с прокурором, поддерживающим обвинение в суде, ныне прокурором Ширакской области А. Широяном, однако прокурор отказался отвечать на телефонный звонок по вопросу, касающемуся жизни и смерти гражданина РА. Об этом говорится в заявлении, распространенном Ванадзорским офисом Хельсинкской гражданской ассамблеи.
В заявлении Ванадзорского офиса ХГА, в частности, отмечается:
“Все люди равны вне зависимости от чего бы то ни было: у них есть равные права и право на эффективное средство правовой защиты. Однако об этом принципе равенства прав, кажется, забыли или его вовсе не существовало в системе правосудия Армении.
Здесь осужденный на лишение свободы, вне зависимости от того виновен он или нет, лишается всех прав или большинства из них, о нем забывают, наряду с этим забывая и о его проблемах. Чтобы привлечь внимание уполномоченных структур к своим проблемам, заключенный УИУ “Ванадзор” Тигран Меликян уже 10 дней голодает.
Тигран Меликян заявил, что хотел бы встретиться с поддерживающим в суде обвинение прокурором, ныне прокурором Ширакской области Арменом Широяном и представил письменное заявление об этом в прокуратуру Ширакской области. 12 сентября 2014 года Тигран Меликян сообщил в Ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи, что уже 7 дней голодает, а на его заявление никто не отреагировал.
Юристы Ванадзорского офиса ХГА попытались связаться с А.Широяном, чтобы проинформировать его или узнать известили ли его о заявлении Тиграна Меликяна. В течение всего дня секретарь Широяна заявляла, что он занят и не может ответить на телефонный звонок, а, отвечая на последний звонок юриста, сообщила, что прокурор не желает отвечать на телефонный звонок. Таким образом, А.Широян в рабочее время отказался ответить на звонок, касающийся жизни и смерти гражданина Армении.
Разве можно доверить правосудие и безопасность граждан Армении прокурорам с таким отношением к своей работе. В отделе писем прокуратуры работают такие “законопослушные” специалисты, что даже для предоставления информации о получении заявления, требуют письменного запроса.
Пока в прокуратуре избегают проблем и уклоняются от выполнения своих обязанностей, состояние здоровья Тиграна Меликяна ухудшается с каждым днем. Его отец уже однажды приглашал для обследования сына врача из гражданской клиники. Доктор констатировал, что состояние здоровья Тиграна Меликяна несовместимо с голодовкой.
Таким образом, гражданин Армении уже 10 дней голодает, однако никто из уполномоченных должностных лиц не обращает внимания на его проблему. Господин Широян и другие высокопоставленные представители правосудия в Армении, надеемся, что вы ознакомитесь с содержанием этой статьи и отреагируете на заявление Тиграна Меликяна”.