ՀՊՃՀ ռեկտորի վիրտուալ սկանդալի հարցով քրեական գործ է հարուցվել 09/11/2014   14:16  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչությունում նախապատրաստված նյութերով  հատկապես կարեւոր գործերով քննության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` անհայտ անձի կողմից ՀՊՃՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Հովհաննես Թոքմաջյանի՝ համակարգչային տեղեկատվություն հանդիսացող համացանցի՝ facebook.com սոցիալական կայքի անձնական էջին ապօրինի տիրանալու դեպքի առթիվ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 254-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Ընդ որում, հետաքրքրական է, որ Հ.Թոքմաջյանը ոչ թե անձամբ է դիմել ոստիկանություն, այլ նրա անվան հետ կապված սկանդալի մասին հաղորդումը իրավապահներին ներկայացրել էր ՀՊՃՀ Տեղեկատվական և Հաղորդակցման տեխնոլոգիաների վարչության պետ Վլադիմիր Խոեցյանը` պատմելով, որ ինչ-որ մեկը կոտրել է ռեկտորի պաշտոնակատարի ֆեյսբուքյան էջը և էջում՝ որպես ընկերներ գրանցված օգտատերերին տարածել վերջինիս վերաբերյալ վարկաբեկիչ տեղեկություններ:
Հիշեցնենք՝ սեպտեմբերի 5-ին Հովհաննես Թոքմաջյանի անվան շուրջ վիրտուալ փաստեր էին տարածվել, որոնք իրական աղմուկի պատճառ էին դարձել:
Համացանցում տարածվել էր ռեկտորի և բուհի աշխատակցուհու ֆեյբուքյան նամակագրությունը, որտեղ բացահայտվում էր նրանց սիրային կապը: Մեկ այլ նամակում էլ ռեկտորի անունից ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանին հասցեին անբարո խոսքեր էին գրված:
Հովհաննես Թոքմաջյանը հենց սկզբից հերքում էր իր մասնակցությունն այդ պատմությանը` նշելով, որ իր ֆեյսբուքյան էջը կոտրել են, կեղծ նամակագրություն տեղադրել և ուղարկել իր բոլոր ֆեյսբուքյան «ընկերներին»:

Возбуждено уголовное дело по факту виртуального скандала вокруг ректора Государственного инженерного университета Армении 09/11/2014   15:04  |  Актуальная тема
В Главном управлении по борьбе с киберпреступностью полиции Армении возбуждено уголовное дело по ч. 1ст. 254 УК РА по факту взлома аккаунта временно исполняющего обязанности ректора Государственного инженерного университета Армении Ованнеса Токмаджяна в социальной сети facebook.com
Напомним, что 5 сентября вокруг имени Токмаджяна муссировались сведения, которые подняли настоящий шум.
Примечательно, что заявление подал не сам О. Токмаджян, а начальник Управления информационных технологий и коммуникаций ГИУА Владимир Хоецян, который сообщил, что неизвестный взломал аккаунт врио ректора и рассылал пользователям из числа его друзей  информацию оскорбительного содержания касательно руководителя вуза.
Напомним, в Сеть просочилась фейсбуковская переписка ректора с сотрудницей вуза, раскрывающая наличие любовной связи между ними. В еще одном письме встречались нецензурные выражения в адрес министра образования Армена Ашотяна.
Ованнес Токмаджян с самого начала опровергал свое участие в данной переписке, сообщая о взломе своей страницы в соцсети Фейсбук, размещении ложной информации и рассылке писем его друзьям в Фейсбук.