Քննարկվել են ՀՀ կառավարության եւ «Մայքրոսոֆթ» ընկերության միջեւ փոխգործակցության ընդլայնմանն ուղղված հարցեր 09/10/2014   16:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է «Մայքրոսոֆթ» ընկերության Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի նոր շուկաների գլխավոր մենեջեր Փիլար Թորեսին:
Ինչպես հայտնում է Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը, վարչապետը նշել է, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը Հայաստանում ամենաարագ զարգացող ճյուղերից մեկն է:
«Այն զարգացման մեծ ներուժ ունի եւ համարվում է ՀՀ կառավարության ծրագրի առանց­քային ուղղություններից մեկը»,- նշել է Հովիկ Աբրահամյանը:
Վարչապետը վստահեցրել է, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է «Մայքրոսոֆթ»-ի հետ համագործակցությունը շարունակելու եւ ընդլայնելու գործում: Հաշվի առնելով երկկողմ համագործակցության հաջող փորձը՝ Հովիկ Աբրահամյանն առաջարկել է քննարկել նոր ուղղություններով երկարաժամկետ համագործակցության եւ Հայաստանում ՏՏ ոլորտի զարգացմանն ուղղված նոր հեռանկարային ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները:
Մասնավորապես, կառավարության ղեկավարն անդրադարձել է «Մայքրոսոֆթ» ինովացիոն կենտրոնի հենքի վրա «Մայքրոսոֆթ Վենչուրս» աքսելերատոր ստեղծելու եւ մոբայլ լուծումների/մշակում­ների կենտրոն հիմնելու հնարավորություններին:
Փիլար Թորեսը ողջունել է ՀՀ կառավարության նախաձեռնությունը՝ ուղղված ՏՏ բնագավառի զարգացման ծրագրերի իրականացմանը եւ վստահություն հայտնել երկկողմ համագործակցության ընդլայնման հարցում: Տիկին Թորեսն իր հերթին կարեւորել է փոխգործակցությունը մտավոր սեփականության,
քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության եւ կիբեռհանցագործությունների դեմ պայքարում:
Այնուհետեւ զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ կառավարության եւ «Մայքրոսոֆթ» ընկերության միջեւ փոխըմբռնման նոր հուշագրի ստորագրմանն առնչվող հարցեր:

Овик Абраамян: Правительство Армении заинтересовано в расширении сотрудничества с компанией Microsoft 09/10/2014 17:37 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Овик Абраамян принял главного менеджера компании Microsoft по новым рынкам Центральной и Восточной Европы Пилар Торрес. Об этом сообщает пресс-служба Правительства Армении.
Приветствуя гостя, премьер отметил, что сфера информационных технологий является одной из наиболее динамично развивающихся отраслей в Армении.
“Она заключает в себе серьезный потенциал развития и считается одним из ключевых направлений программ правительства”, - подчеркнул глава Правительства.
Премьер Армении заверил, что правительство РА заинтересовано в продолжении и расширении сотрудничества с компанией Microsoft. С учетом успешного опыта двустороннего сотрудничества, Овик Абраамян предложил обсудить долгосрочное сотрудничество по новым направлениям и возможности реализации в Армении новых перспективных программ, направленных на развитие сферы информационных технологий.
В частности, глава Правительства обратился к возможностям создания акселератора Microsoft Ventures на базе инновационного центра Microsoft и основания центра мобильных решений и разработок.
В свою очередь Пилар Торрес приветствовала инициативу властей Армении, направленную на реализацию программ для развития ИТ-сферы, и выразила уверенность в возможности расширения двустороннего сотрудничества. Госпожа Торрес отметила важность взаимодействия в вопросах интеллектуальной собственности, защиты прав граждан и борьбы с киберпреступностью.
Собеседники обсудили также вопросы, касающиеся подписания нового меморандума о взаимопонимании между Правительством Армении и компанией Microsoft.