Հունաստանի խորհրդարանը մասամբ քննարկել է Ցեղասպանությունների հերքումը քրեականացնող օրինագիծը 09/06/2014   15:28  |  Միջազգային լրահոս
Ermenihaber.am-ի տեղեկացմամբ՝ Հունաստանի խորհրդարանում երեկ քննարկման էր դրվել այլատյացության դեմ պայքարի օրինագիծը, որը պատիժ է սահմանում նաև Հայոց ցեղասպանությունը հերքողների նկատմամբ:
Թուրքական «Հաբերլեր» լրատվական կայքի տեղեկացմամբ՝  հույն պատգամավորները հաստատել են 6 կետից բաղկացած օրինագծի 3 կետը, իսկ  մյուս 3-ի քվեարկությունը հետաձգել են:
1-ին, 2-րդ և 3-րդ կետերը, որոնք նախատեսում են միջազգային դատարանների և Հունաստանի խորհրդարանի կողմից ճանաչված ցեղասպանությունները, պատերազմական և մարդկության դեմ իրագործված հանցագործությունները դիտավորյալ ժխտողների նկատմամբ դրամական պատիժ և  ազատազրկում սահմանել, քվեարկության կդրվեն հաջորդ երեքշաբթի՝ սեպտեմբերի 9-ին:
Հունաստանի խորհրդարանի 3 ընդդիմադիր կուսակցությունը դեմ են արտահայտվում օրինագծին՝ պատճառաբանելով, որ այն սահմանափակում է խոսքի ազատությունը և իրականում այլատյացության դեպքերի դեմ  կանխարգելիչ մեխանիզմների չի պարունակում:
Մարդկության դեմ հանցագործությունները, այդ թվում և Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը քննարկվել է նաև Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և Հունաստանի վարչապետ Անտոնիս Սամարասի հանդիպման ժամանակ: Նրանց հանդիպումը տեղի է ունեցել երեկ Ուելսում անցկացվող ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում:
Էրդողանը Հունաստանի վարչապետին  զգուշացրել է, որ այդ օրինագիծը թուրք-հունական հարաբերություններում խնդիրների պատճառ կդառնա: Հունական կողմն էլ ընդգծել է, որ օրինագիծը համապատասխանում է միջազգային իրավունքին և Եվրոպայում ընդունված որոշումներին: Ըստ հունական կողմի՝ օրենքը պատրաստվել է ի նշան զոհվածների հիշատակի հանդեպ հարգանքի և որևէ կերպ չի առնչվում ժամանակակից Թուրքիայի հետ հարաբերություններին:
15:19 05/09/2014  |  Միջազգային լրահոսԹուրքական քաղաքը խզել է «Քույր քաղաքների» պայմանագիրը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած Կավառնայի հետ
13:49 03/09/2014  |  Միջազգային լրահոսՀունաստանի խորհրդարանը ուրբաթ օրը քվեարկության կդնի Հայոց ցեղասպանությունը քրեականացնող օրինագիծը
14:36 16/06/2014  |  ՓԱՍՏԱԹՂԹԵՐԼիտվայի Հանրապետության խորհրդարանի բանաձևը՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին
13:09 12/06/2014  |  ՓԱՍՏԱԹՂԹԵՐՎենեսուելայի Ազգային ժողովի բանաձևը՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին
15:42 10/06/2014  |  ՓԱՍՏԱԹՂԹԵՐԼեհաստանի Հանրապետության Խորհրդարանի բանաձևը՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին
15:52 09/06/2014  |  ՓԱՍՏԱԹՂԹԵՐՖրանսիայի Սենատի բանաձևը՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին
12:46 06/06/2014  |  ՓԱՍՏԱԹՂԹԵՐՆիդեռլանդների Խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի բանաձևը՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին
15:41 05/06/2014  |  ՓԱՍՏԱԹՂԹԵՐԵվրոպական Խորհրդարանի բանաձևը՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին
15:55 02/06/2014  |  ՓԱՍՏԱԹՂԹԵՐՖրանսիայի Ազգային ժողովի բանաձևը՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին

Парламент Греции частично рассмотрел законопроект о криминализации отрицания факта Геноцида армян 09/06/2014   16:34  |  Международные новости
Как передает Ermenihaber, вчера парламент Греции вынесена рассмотрение законопроект по борьбе с ксенофобией, который предусматривает наказание за отрицание Геноцида армян.
По сведениям турецкого информационного сайта “Хаберлер”, греческие парламентарии утвердили три из шести пунктов законопроекта, а голосование по остальным трем пришлось отложить.
1, 2 и 3 пункты, которые предусматривают для лиц, умышленно отрицающих признанные международными судами и парламентом Греции геноциды, военные преступления и преступления против человечества, наказание в виде денежного штрафа и лишения свободы, будут вынесены на голосование в следующий вторник, 9 сентября.
Три оппозиционные фракции парламента Греции высказались против законопроекта, сославшись на то, что данный закон ограничивает свободу слова и в действительности не содержит в себе превентивных механизмов по борьбе с ксенофобией.
Законопроект о криминализации отрицания геноцидов, в том числе и Геноцида армян, обсуждался также в ходе встречи президента Турции Реджепа Тайипа Эрдолгана и премьер-министра Греции Антониса Самараса. Встреча состоялась накануне в рамках проходившего в Уэльсе саммита НАТО.
Эрдоган предупредил премьера Греции о том, что законопроект вызовет проблемы в отношениях между Турцией и Грецией. Греческая сторона подчеркнула, что законопроект соответствует нормам международного права и принятым в Европе решениям. Согласно греческой стороне, закон был подготовлен в знак уважения памяти жертв и его никоим образом не стоит увязывать с отношениями с современной Турцией.