Էդվարդ Նալբանդյան. Թուրքիան պետք է առերեսվի իր պատմությանը 09/06/2014   12:48  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ֆրանսիական «Ֆիգարո» թերթում որոշակի կրճատումներով հրապարակվել է ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հոդվածը: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը ՝ ներկայացնելով նշված հոդվածի մբողջական տեքստը:
Հոդվածին ամբողջությամբ կարող եք ծանոթանալ ստրոև.
«Միջազգային հարաբերություններում, ցավոք սրտի, առկա են բաց թողնված հնարավորություններ: Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությունը և դրան հաջորդած այլ բարձրաստիճան թուրք պաշտոնյաների մեկնաբանությունները Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցի նախօրեին և հետո, նման դեպքերից են:
«Ընդհանուր ցավի», «արդար հիշողության» շինծու դրույթները դժվար թե որևէ մեկին կարող են մոլորեցնել: Հատկապես, երբ Ահմեդ Դավութողլուն է ընդգծում. «Էրդողանի հայտարարության հիմնական նպատակը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ ամբողջ աշխարհում գործադրվող ջանքերի խափանումն է»: Հաշտեցմանն ուղղված կոնկրետ քայլերի փոխարեն Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման դեմ հանցակցության կոչեր են արվում:
Դժվար է գտնել մի ազգ, որը կարոտով կհիշի դարեր շարունակ կրած ճնշումներն իր նախնյաց հայրենիքում: Ոչ մի ճնշված ազգ չի կարող կարոտով հիշել Օսմանյան կայսրությունը: Ինչպես այլ կայսրություններ, Օսմանյան կայսրությունը ստեղծվել և բռնությամբ պահպանվում էր` իր շատ քաղաքացիների հիմնարար իրավունքները և ազատությունները ճնշելու միջոցով:
Ապշեցուցիչ է քրիստոնյաների և մահմեդականների կրած տառապանքների վերաբերյալ արևմտյան և թուրքական ընկալումների տարբերակումը պարոն Դավութողլուի կողմից: Հայոց ցեղասպանությունը ոչ միայն հայերի կամ արևմուտքի պատմության և հիշողության, այլ նաև մահմեդական աշխարհի հիշողության մասն է:
Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ առաջին վկայություններից մեկը պատկանում է մահմեդական ականատես Ֆայեզ էլ Հուսեյնին, ով 1916թ. հրատարակեց «Կոտորածները Հայաստանում» վերնագրով իր գիրքը: Մեքքայի շարիֆ և էմիր Հուսեյն բին Ալին մահմեդական ականավոր առաջնորդներից էր, ով գործում էր հայերի ֆիզական բնաջնջման դեմ և կոչ էր անում իր հպատակներին պաշտպանելու հայերին այնպես, ինչպես կպաշտպանեին իրենք իրենց և իրենց երեխաներին:
Հայերի զանգվածային ոչնչացմանը 1919-1921թթ. թուրքական մամուլում անդրադարձել են այնպիսի հայտնի թուրք հասարակական գործիչներ, ինչպիսիք են Ռեֆի Ջևադը, Ահմեթ Ռևֆիկ Ալթընայը: Շատ մահմեդական պատմաբաններ են բնորոշում հայերի կոտորածները որպես ցեղասպանություն, իսկ արաբ պատմաբան Մուսա Փրինսը օգտագործել է «արմենոցիդ» եզրույթը` բնորոշելով այն որպես «ամենացեղասպան ցեղասպանություն»:
Արհեստական քաղաքական քայլերի և կոչերի կարիք չկա հանուն «արդար հիշողության», քանի դեռ նրանք, ովքեր համարձակվում են իրենց տեսակետն ազատորեն արտահայտել, սպանվում են, ինչպես Հրանտ Դինքը կամ աքսորվում, ինչպես Օրհան Փամուկը, կամ էլ կալանավորվում են, ինչպես Ռագըփ Զարաքոլուն:
Դավութօղլուն կրկնում է «ճշմարտությունը պարզելու համար» պատմաբանների հանձնաժողով ստեղծելու նույն հին երգը: Ի պատասխան նույն առաջարկի` ցեղասպանագիտության ասպարեզում ամենահեղինակավոր միջազգային հաստատություններից մեկը` Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիան, կոչ է արել թուրքական կառավարությանը ընդունելու այն, ինչն ապացուցվել է շատ վաղուց:
Տասնամյա վաղեմության վերաշարադրված կամ վերաձևակերպված կոչերը կրկնելու փոխարեն մենք կարիք ունենք իրական և կոնկրետ քայլերի: Ցյուրիխյան արձանագրությունների վավերացումը, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը, սահմանների բացումը կարող են ուղի հարթել մեր երկու ժողովուրդների հաշտեցման բարդ ճանապարհին:
Պատմական հարթության ենթահանձնաժողովը, ինչպես նախատեսված է արձանագրություններով, կարող է հաստատել երկխոսություն երկու ազգերի միջև փոխադարձ վստահությունը վերականգնելու նպատակով: Դա հնարավոր չի լինի անել՝ հարցականի տակ դնելով Հայոց ցեղասպանության եղելությունը:
Առաջնորդվելով 1948թ. «Ցեղասպանություն հանցագործության կանխման և պատժման կոնվենցիայով» սահմանված ցեղասպանության փաստը ժխտելու ակնհայտ մտադրությամբ` Էրդողանը իր ուղերձում ևս մեկ անգամ ընդգծում է, որ այն, ինչ տեղի է ունեցել 1915թ., «տեղի է ունեցել անկախ կրոնից և էթնիկ ծագումից»:
Կարծես թե Անկարայում մոռացել են 1919թ. Թուրքիայի զինվորական դատարանի դատավճիռը, որն անհերքելի փաստերով ապացուցեց, որ հայերի տեղահանումը և մասսայական ոչնչացումը պետական քաղաքականություն էր, և մահապատժի դատապարտեց հիմնական կազմակերպիչներին: Կարծես թե «ցեղասպանություն» եզրույթի մշակումը Ռաֆայել Լեմկինի կողմից աննկատ է մնացել Անկարայում:
Ստիպված եմ հիշեցնել, որ 99 տարի առաջ, 1915 թ. մայիսի 24-ին Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և Մեծ Բրիտանիան ընդունեցին հատուկ հռչակագիր, որտեղ նրանք նախազգուշացրեցին հայ ժողովրդի դեմ կոտորածներ իրականացնողներին իրենց անձնական պատասխանատվության մասին «մարդկության և քաղաքակրթության դեմ Թուրքիայի գործած այս նոր հանցագործությունների համար»:
Կասկածից վեր է, որ Հայոց ցեղասպանությունը կազմակերպվել է ցեղասպան մտադրությամբ: Մինչդեռ, թուրք պաշտոնյաների կողմից փորձ է արվում հավասարության նշան դնելու պատերազմի կորուստների և հայերի համակարգված բնաջնջման միջև, որի արդյունքում միլիոնավոր իմ նախնիներ կորցրեցին իրենց կյանքը, տները, հողերը, ունեցվածքը:
Դա փորձ էր խլելու Օսմանյան կայսրությունում ապրող միլիոնավոր հայերի կյանքի իրավունքը, ինչպես նաև իրենց անցյալը. ավելի քան 2000 մշակութային և կրոնական հուշարձաններ ոչնչացվեցին, իսկ ողջ մնացած մարդիկ տեղահանվեցին իրենց հողերից, որտեղ նրանք բնակվում էին տարածաշրջանում թուրքերի հայտնվելուց շատ դարեր առաջ:
Հայոց ցեղասպանության գլխավոր պարագլուխներից մեկը` ներքին գործերի նախարար Թալեաթ Փաշան, 1915թ. ասում է Գերմանիայի գլխավոր հյուպատոսին, որ «գոյություն չունի հայկական հարց, քանի որ հայերն այլևս գոյություն չունեն»:
Նա սխալվում էր, բայց այդ սարսափելի ոճիրի էությունը, ծավալները և հետևանքները շատ ավելին են, քան «տառապանքներ» բնորոշումը:
Հացազրույցներից մեկում Էրդողանը հռետորական հարց է տալիս. «եթե այդպիսի ցեղասպանություն տեղի ունեցած լիներ, արդյո՞ք այս երկրում ապրող հայեր կլինեին»: Այսօր մեծաքանակ հրեաներ են ապրում Գերմանիայում, բայց ոչ ոք չի հանդգնում հարցականի տակ առնել Հոլոքոստի իրողությունը: Կամ ինչպե՞ս կարելի է խոսել «տեղահանության» մասին, երբ 1.5 միլիոն մարդ է մահացել կամ սպանվել: Ծրագրավորված մարդկանց քշելը դեպի անապատներ, նրանց սովամահության հասցնելը, մեծ մասին սպանելը «տեղահանություն» չէ, այլ «մահվան արշավը». դա ցեղասպանություն է:
Ցեղասպանության ժխտումը, անպատժելիության մթնոլորտը ճանապարհ հարթեցին մարդկության դեմ նոր հանցագործությունների կրկնության համար: Ցեղասպանագետների կողմից ցեղասպանության ժխտումը դիտվում է որպես հանցագործության վերջին փուլ: Անգամ եթե գտնվում են դեռ սակավաթիվ անձինք, ովքեր շարունակում են ժխտել Հայոց ցեղասպանությունը, չի նշանակում, որ առկա է բանավեճ այս հարցի շուրջ:
Մի կողմից գոյություն ունի Ցեղասպանության փաստը, որն ոչ ոք չի կարող կասկածի տակ առնել, որի ցավը աշխարհում ցանկացած տեղ բնակվող յուրաքանչյուր հայկական ընտանիք կրում է ցայսօր և մյուս կողմից գոյություն ունի պաշտոնական և պարտադրված ցեղասպանության հերքումը թուրքական կառավարության կողմից: Թուրքիան բանավեճի մեջ է ինքն իր հետ:
Կարելի՞ է արդյոք ամբողջ աշխարհով սփռված ցեղասպանություն վերապրածների ժառանգներին դարձնել ցեղասպանության ժխտման մասնակից: Կարելի՞ է արդյոք հավասարության նշան դնել ցեղասպանություն իրականացնողների և զոհերի միջև այնպիսի ձևակերպումներով, ինչպիսին է «ընդհանուր ցավը»:
Անհնար է պատկերացնել, որ Հոլոքոստի, Կամբոջայի, Ռուանդայի ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ գործած այլ հանցագործությունների իրականացնողներին կարելի է հավասարեցվել զոհերին: Կարելի՞ է արդյոք ցեղասպանություն վերապրածների ժառանգներին համարել «թուրքական սփյուռք», ինչն այսօր փորձում են անել որոշ թուրք գործիչներ:
Ինչպես Ռուանդայի ցեղասպանությունը վերապրած Էսթեր Մուժավայոն վերջերս նշեց Ժնևում տեղի ունեցած ցեղասպանությունների կանխարգելմանը նվիրված ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի բարձրաստիճան քննարկման ժամանակ. «Այսօր հայերի չորրորդ սերունդն է, որ դեռևս սպասում է»:
Ոչ միայն հայերը, այլ ողջ միջազգային հանրությունը գրեթե 100 տարի է, ինչ սպասում է, որ Թուրքիան կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: Հաշտության իրական ցանկությունը պետք է ապացուցվի հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման միջոցով: Թուրքական կառավարությունը չպետք է խուսափի իրական հաշտեցումից: Հազարավոր թուրքեր արդեն ընտրել են այդ ուղին:
Դավութօղլուն հիշատակում է հայ երգահան Կոմիտասին որպես Օսմանյան կայսրությունում հայերի բեղմնավոր գործունեության օրինակ: «Արդար հիշողությունը» պետք է որոշ լույս սփռի Կոմիտասի կյանքի վրա, ով Ցեղասպանության ականատեսն էր: Տեսնելով հայերի կրած բոլոր տառապանքները և սարսափը` նա ասել է. ոչ ոք չի պատկերացնում մեր ողբերգության ամբողջ ցավը... այս վիշտը մեզ խելագարության կհասցնի: Եվ 1916թ.-ից ի վեր 20 տարի նա անցկացրեց հոգեբուժարանում:
2003թ. ապրիլի 24-ին, երբ բացում էինք Կոմիտասի արձանը Փարիզում, ես հույս հայտնեցի, որ Հայոց ցեղասպանության զոհերին նվիրված այդ հուշարձանը կխորհրդանշի 20-րդ դարում իրականացված բոլոր ցեղասպանությունների զոհերի տառապանքները և հիշողությունը, որ այն կդառնա սգալու վայր բոլոր նրանց համար, ովքեր դիտում են հանդուրժողականությունը և մարդկային կյանքի ու արժանապատվության նկատմամբ հարգանքը որպես շարունակական գործընթաց, որ այդտեղ կխոնարհվեն ոչ միայն նրանց ժառանգները, ովքեր ֆիզիկական և հոգեկան կորուստներ են կրել, այլ նաև նրանց ժառանգները, ովքեր պատճառել են այդ կորուստները:
Ես հավատում եմ, որ դեպի հաշտություն տանող ուղին ժխտողական կեցվածքը չէ, այլ գիտակցված հիշողությունը, քանզի իրական հաշտությունը չի նշանակում անցյալի մոռացում և սնուցում երիտասարդ սերունդներին ժխտողականության հեքիաթներով: Թուրքիան պետք է հաշտվի սեփական անցյալի հետ, որպեսզի կարողանա կառուցել իր ապագան:
Հայաստանի նախագահը հրավիրել է Թուրքիայի նախագահին այցելելու Հայաստան 2015թ. ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի կապացությամբ:
Մենք հուսով ենք, որ սա չի լինի կորցված հնարավորություն և Թուրքիայի նախագահն այդ օրը կլինի Երևանում»:
17:34 30/04/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԷդվարդ Նալբանդյան. Թուրքիան ճիշտ կաներ՝ հետևելով Գերմանիայի օրինակին, ճանաչեր, դատապարտեր և ներողություն խնդրեր
15:19 30/04/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում Լիբանանում
12:10 26/04/2014  |  Միջազգային լրահոսՍամի Քոհեն. «Էրդողանի ժեստը երկկողմ հարաբերությունների վրա մեծ ազդեցություն չի ունենա»

Глава МИД Армении: Турция должна смириться со своим прошлым, чтобы суметь построить будущее 09/06/2014   15:34  |  Актуальная тема
Во французской газете Le Figaro с некоторыми сокращениями опубликована статья министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении, представляя вниманию читателей полный текст вышеупомянутой статьи.
“В международных отношениях, к сожалению, есть множество упущенных возможностей. Заявление Реджепа Тайипа Эрдогана и последовавшие за ним комментарии турецких высокопоставленных чиновников в преддверии и после 99-летия Геноцида армян относятся к таким случаям.
Лживые тезисы об “общей боли” и “справедливой памяти” вряд ли могут ввести кого-либо в заблуждение. В особенности, когда Ахмет Давутоглу подчеркивает: “Основной целью заявления Эрдогана являлось воспрепятствование усилиям, прилагаемых во всем в мире в направлении международного признания Геноцида армян”. Вместо конкретных шагов по примирению звучат призывы к соучастию в противодействии международному признанию Геноцида армян.
Сложно найти нацию, которая бы с ностальгией вспоминала пережитое на родине своих предков насилие. Ни одна подвергнувшаяся давлениям нация не может с тоской вспоминать Османскую империю, созданную и удерживаемую на насилии, попирании основополагающих прав и свобод граждан.
Поражает дифференцирование г-ном Давутоглу западного и турецкого восприятия страданий, выпавших на долю христиан и мусульман. Геноцид армян является не только частью и историей армян или Запада, но частью памяти исламского мира.
Одним из первых свидетельств Геноцида армян является опубликованная в 1916 году книга мусульманского свидетеля этих событий Файеза эль-Гусейна “Резня в Армении”. Шариф и эмир Мекки Эмир Хусейн бин Али был одним из тех выдающихся мусульманских лидеров, который действовал против физического истребления армян и призывал своих подданных защищать армян так, как бы они защищали себя и своих собственных детей.
О массовом истреблении армян в 1919-1921 гг. говорили такие известные турецкие общественные деятели, как Рефи Джевад, Ахмет Ревик Алтынай. Многие мусульманские историки квалифицировали резню армян как геноцид, а арабский историк Муса Принс использовал понятие “арменоцид”, характеризуя случившееся как “самый геноцидальный геноцид”.
Нет необходимости в искусственных политических шагах и призывах к “справедливой памяти” до тех пор, пока тех, кто осмеливается свободно выражать свою точку зрения, убивают как Гранта Динка или гонят из страны, как это имело место быть с Орханом Памуком, или арестовывают как Рагыпа Зараколу.
Давутоглу тянет свою старую песню о создании комиссии историков для “установления истины”. В ответ на это предложение, одно из самых авторитетных учреждений – Международная ассоциация геноцидологов, призвала правительство Турции признать то, что уже давно доказано. Вместо повтора перефразированных призывов 10-летней давности, мы нуждаемся в реальных и конкретных шагах. Ратификация цюрихских протоколов, нормализация армяно-турецких отношений, открытие границ могут проложить путь к сложному процессу примирения наших народов.
Подкомиссия по изучению вопросов в исторической плоскости, как это предусмотрено протоколами, может установить диалог между двумя нациями с целью восстановления взаимного доверия. Но этого невозможно достичь, ставя под сомнение факт Геноцида армян.
Руководствуясь очевидным намерением опровергнуть факт Геноцида армян, установленный принятой 9 декабря 1948г. „Конвенцией о предупреждении преступления геноцида и наказании за него” ,Эрдоган в своем обращении вновь подчеркивает, что случившееся в 1915 году “ произошло вне зависимости от религиозной и национальной принадлежности”.
Похоже, в Анкаре забыли вердикт военного трибунала Турции от 1919 года, когда были приведены неоспоримые факты, доказывающие, что депортация и массовое истребление армян являлись государственной политикой, а главные организаторы были приговорены к смертной казни. Похоже, введенный  Рафаэлем Лемкиным в употребление термин “геноцид” остался незамеченным для Анкары.
Вынужден напомнить, что 99 лет назад, 24 мая 1915 года, Россия, Франция и Великобритания приняли специальную декларацию, в которой эти страны предупреждали организаторов резни армянского народа об их личной ответственности “за совершенные Турцией новые преступления против человечества и цивилизации”.
Вне всяких сомнений, Геноцид армян был осуществлен с геноцидальными намерениями. Однако, турецкие должностные лица пытаются приравнять потери во время военных действий к жертвам систематизированного массового истребления армян, в результате которого миллионы моих предков лишились жизни, своих домов, имущества и Родины.
Это была попытка лишить миллионы проживающих в Османской Турции армян права на жизнь, а также их прошлого; более 2000 тыс. культурных и религиозных памятников были уничтожены, а оставшиеся в живых были изгнаны со своих земель, на которых они проживали задолго до появления турков.
Один из лидеров организации Геноцида армян – министр внутренних дел Талеат Паша, в 1915 году сказал генеральному консулу Германии, что “армянского вопроса более не существует, поскольку больше не существует армян".
Он ошибался, но суть, масштабы и последствия этого ужасного преступления не передать одним словом “страдание”.
В одном из интервью Эрдоган задает риторический вопрос: “Если бы произошло подобное преступление, жили ли бы армяне в нашей стране?”. Сегодня в Германии проживает множество евреев, но никто не пытается поставить под сомнение факт Холокоста. Как можно говорить о депортации, когда погибли и были убиты 1,5 млн человек. Спланированное изгнание людей в пустыни, доведение их до голодной смерти, убийство большинства из них – это не высылка, это “поход смерти”, это геноцид. Отрицание Геноцида, атмосфера безнаказанности проложили путь к повторению преступлений против человечества. Специалисты рассматривают отрицание геноцида последним этапом геноцида. Даже если и есть немногочисленные лица, которые продолжают опровергать факт Геноцида армян, это не означает наличия полемики по данному вопросу.
С одной стороны, есть факт Геноцида, который никто не может поставить под сомнение:эту боль несет в себе каждая из армянских семей, проживающих в различных уголках мира, с другой стороны – официальная и навязанная турецким правительством политика отрицания Геноцида. Турция полемизирует сама с собой.
Можно ли сделать участниками этого отрицания потомков лиц, спасшихся от Геноцида? Можно ли ставить знак равенства между организаторами и жертвами геноцида такими формулировками, как “общая боль”? Невозможно представить, чтобы организаторов Холокоста, геноцидов в Камбодже, Руанде и организаторов иных преступлений против человечества можно было приравнивать к их жертвам. Можно ли считать потомков переживших Геноцид армян “турецкой диаспорой”, что сегодня пытаются сделать некоторые деятели?
Как заявил уцелевший во время Геноцида в Руанде Эстер Мужавао в ходе посвященных предупреждению геноцидов обсуждений Совета по правам человека ООН: “Уже четвертое поколение армян все еще ждет”.
Не только армяне, но и все международное сообщество уже 100 лет ждут признания Турцией Геноцида армян. Реальное желание пойти на мировую должно быть доказано посредством признания и осуждения Геноцида армян. Турецкое правительство не должно избегать реального примирения. Тысячи турков уже выбрали этот путь.
Давутоглу упоминает армянского музыканта Комитас в качестве примера плодотворной деятельности армян в Османской империи. “Справедливая память” должна пролить свет на жизнь Комитаса, ставшего очевидцем Геноцида. Видя страдания и ужас армян, он отметил: “Никто не представляет всю боль нашей трагедии: эта боль доведет нас до безумия”. И с 1916 он провел 20 лет в психиатрической клинике.
24 апреля 2003 года в ходе состоявшейся в Париже церемонии открытия памятника Комитасу, я выразил надежду, что этот памятник, посвященный жертвам Геноцида армян, будет символизировать страдания и память всех жертв совершенных в 20 веке геноцидов, что он станет местом скорби для всех тех, кто рассматривает толерантность и уважение к жизни и достоинству людей как последовательный процесс, что перед ним будут склонять головы не только потомки тех, кто понес физические и душевные потери, но и те, кто причинил эти страдания.
Я верю, что ведущий к примирению путь – это отнюдь не позиция отрицания, а осознанная память, поскольку реальное примирение не означает предать прошлое забвению и вскармливать молодое поколение сказками политики отрицания. Турция должна смириться со своим прошлым, чтобы суметь построить будущее.
Президент Армении пригласил своего турецкого коллегу посетить Армению 24 апреля 2015 году  случаю 100-летней годовщины Геноцида армян. Мы надеемся, что это не станет утраченной возможностью, и президент Турции в этот день будет находиться в Ереване”.