Էդվարդ Նալբանդյան. Թուրքիան ճիշտ կաներ՝ հետևելով Գերմանիայի օրինակին, ճանաչեր, դատապարտեր և ներողություն խնդրեր 04/30/2014   17:34  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Այսօր մեծ թվով հրեաներ ապրում են Գերմանիայում, բայց չեմ կարծում, որ որևէ մեկը կհանդգնի հարցականի տակ դնել Հոլոքոստը: Թուրքիան ճիշտ կաներ՝ հետևելով Գերմանիայի օրինակին, ճանաչեր, դատապարտեր և ներողություն խնդրեր»,- Ազգային ժողովի նիստում հայտարարեց ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ ի պատասխան «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Թևան Պողոսյանի հարցի:
Պատգամավորը, մասնավորապես, անդրադարձել էր Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի ապրիլի 23-ի պաշտոնական ուղերձին և դրան հաջորդած նրա հայտարարությանը, թե այսօր Թուրքիայում ապրում են հայեր, ինչը վկայում է, որ ցեղասպանություն տեղի չի եղել:
«Թայլաթը 1915թ.-ին Գերմանիայի գլխավոր հյուպատոսին ասում էր, թե հայկական հարց չկա, որովհետև այլևս հայ չկա: 99 տարի անց հայ ժողովուրդը՝ միջազգային հանրության հետ միասին, պայքարում է, որ նոր ցեղասպանություններ, նոր հանցագործություններ մարդկության դեմ այլևս չկրկնվեն և սպասում է Թուրքիայից քաղաքակիրթ քայլերի»,-ընդգծեց Է.Նալբանդյանը:
15:19 30/04/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում Լիբանանում
12:10 26/04/2014  |  Միջազգային լրահոսՍամի Քոհեն. «Էրդողանի ժեստը երկկողմ հարաբերությունների վրա մեծ ազդեցություն չի ունենա»
12:27 25/04/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՆիդեռլանդների Ալմելո քաղաքում բացվել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշահամալիր

Глава МИД Армении: Турции по примеру Германии следовало бы признать Геноцид армян и попросить прощения 04/30/2014 18:29 | Актуальная тема
“В Германии в настоящее время проживает большое количество евреев, но я не думаю, что кто-либо осмелиться поставить под сомнение Холокост”. Турции по примеру Германии следовало бы признать, осудить и попросить прощения за Геноцид армян”, - заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, отвечая на вопрос депутата оппозиционной фракции “Наследие” Тевана Погосяна
Депутат, в частности, обратился к официальному посланию премьер-министра Турции от 23 апреля и последовавшему за этим заявлению, в котором Реджеп Тайип Эрдоган утверждает, что в Турции проживают армяне, что свидетельствует о том, Геноцида армян не было осуществлено”.
“”Талаат в 1915г. в беседе с генконсулом Германии заявил, что нет армянского вопроса, поскольку нет армян. Спустя 99 лет армянский народ вместе с международным сообществом борется за то, чтобы новые геноциды, новые преступления против человечества впредь не повторялись, и ожидает от Анкары цивилизованных мер”,– заявил глава МИД.