Շանթ Հարությունյանի գործով 2 ամբաստանյալների կալանավորումը մնաց անփոփոխ 08/27/2014   14:48  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Դատարանն այսօր մերժեց Շանթ Հարությունյանի և մյուսների գործով ամբաստանյալ Արմեն Հովհաննիսյանի պաշտպան Արա Զաքարյանի միջնորդությունը՝ իր պաշտպանյալի նկատմամբ կալանավորումը վերացնելու, այլ խափանման միջոցի փոփոխելու կամ գրավով փոխարինելու մասին:
Արա Զաքարյանը ներկայացրեց նույնաբովանդակ միջնորդություն նաև իր մյուս պաշտպանյալ Տիգրան Պետրոսյանի վերաբերյալ: Ըստ նրա` այս դեպքում ևս մեղադրանքը չի հիմնավորվել մասնավորապես տուժող ոստիկանի ցուցմունքներով հիմնավորվել է միայն իրեն հրելու փաստը, իսկ քաշքշելու և հարվածելու փաստը չի հիմնավորվել:
Պաշտպանական կողմը միացավ այս միջնորդությանը ևս. մասնավորապես` Շանթ Հարությունյանի պաշտպան Ինեսսա Պետրոսյանը հայտարարեց, որ միջնորդությունը չբավարարելու դեպքում կհաստատվի, որ սա քաղաքական պատվեր է: Պաշտպանը տարակուսանք հայտնեց, որ միջին ծանրության հանցագործություն կատարելու մեջ մեղադրվող ամբաստանյալների նկատմամբ ընտրվել է ամենածանր խափանման միջոցը՝ կալանավորումը:
Մեղադրող Գևորգ Գևորգյանը այս դեպքում ևս առարկեց միջնորդության դեմ՝ նշելով, որ մեղադրանքը հիմնավորվել է և որ բավարար հիմքեր կան ենթադրելու, որ ազատության մեջ հայտնվելով՝ ամբաստանյալը կարող է անօրինական ազդեցություն ունենալ գործին առնչվող անձանց վրա:
Դատարանը մերժեց այս միջնորդությունը ևս:
14:43 06/08/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՇանթ Հարությունյանի ու մյուսների գործով հարցաքննվեցին քաղաքացիական անձինք

Суд оставил под стражей двоих фигурантов дела о беспорядках в Ереване с участием Шанта Арутюняна 08/27/2014   15:23  |  Актуальная тема
Суд сегодня отклонил ходатайство адвоката одного из подсудимых по делу о беспорядках в центре Еревана 5 ноября 2013г. с участием Шанта Арутюняна и других фигурантов об отмене или замене его подзащитному меры пресечения в виде заключения под стражу.
Адвокат Армена Ованнисяна – Ара Закарян - подал ходатайство с аналогичным содержанием и касательно своего подзащитного Тиграна Петросяна. По его мнению, и в данном случае обвинение не подтвердилось. В частности, показаниями проходящего в деле в качестве потерпевшего полицейского подтвердился лишь факт того, что его толкали, однако не удалось доказать, что его ударили.
Сторона защиты присоединилась к этому ходатайству. В частности, адвокат Шанта Арутюняна - Инесса Петросян - заявила, что в случае неудовлетворения ходатайства подтвердится мнение о том, что это политический заказ. Адвокат выразила недоумение по поводу того, что в отношении подсудимых, обвиняемых в совершении преступления средней тяжести, избрана самая суровая мера пресечения - заключение под стражу.
Обвинитель Геворк Геворкян и на сей раз возразил против удовлетворения ходатайства, отметив что существует достаточно оснований для того, чтобы полагать, что подсудимый, оказавшись на свободе, может незаконно повлиять на лиц, причастных к делу.