«Պետք է սահմանադրությանը շնչելու հնարավորություն տալ» 07/24/2014   16:32  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սահմանադրական բարեփոխումներին նվիրված հանրային քննարկումներն այսօր շարունակվել են Եղեգնաձոր քաղաքում: Այս մասին տեղեկացնում է Աարդարադատության նախարարության տեղեկատվության  եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Վայոց Ձորի մարզպետարանի դահլիճում կազմակերպված հանդիպման ժամանակ ներկաներին Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգային դրույթներն են ներկայացրել ՀՀ Նախագահին կից սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամներ Գեորգի
Կուտոյանն ու Վարդան Պողոսյանը: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ Վայոց ձորի մարզպետ Էդգար Ղազարյանը:
Վարդան Պողոսյանը, խոսելով Սահմանադրական բարեփոխումների անհրաժեշտության մասին, նշել է, որ Սահմանադրությունը պետք է կարողանա ժամանակի իրողություններին համահունչ լինել` ներառելով սոցիալ-քաղաքական հարաբերությունների որակական հատկանիշները, առկա արժեհամակարգը, հասարակական զարգացման դինամիկան եւ այլն:
Ըստ նրա՝ սահմանադրական այն դրույթները, որոնք վերաբերում են իշխանության իրականացման սկզբունքներին, մարդու իրավունքների ինստիտուտի ամրապնդմանը, պետք է ենթարկվեն փոփոխությունների: «Պետք է սահմանադրությանը շնչելու հնարավորություն տալ, իսկ դա հնարավոր է, եթե այն համահունչ է կյանքի հարափոփոխությանը»,- ասել է
Վարդան Պողոսյանը:
Խոսելով տեղական ինքնակառավարման մասին` նա նշել է, որ հայեցակարգը որոշակի առաջարկներ է պարունակում համայնքների խոշորացման առումով: Մասնավորապես առաջարկվում է համայնքների ուժեղացում`մեծացնելով ավագանու դերակատարությունը: «Մեր նպատակն է ներկայացնել բոլոր այն հիմնախնդիրները, որոնք սահմանադրական լուծումների անհրաժեշտություն ունեն:
Կքննարկենք այդ կոնցեպցիան` հաշվի առնելով նաեւ Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկությունները»,-նշել է նա: Ըստ հանձնաժողովի անդամի` գործող Սահմանադրությամբ հնարավոր չէ լիարժեք ապահովել կենսունակ տեղական ինքնակառավարման համակարգ, որը կնպաստի ժողովրդավարական կառավարման ձեւի ամրապնդմանը:
Գեորգի Կուտոյանի խոսքով՝ Սահմանադրությունը սահմանում է կայուն իրավահարաբերություններ, այն ուղղված է կայունության ամրապնդմանը: Նա պարզաբանել է, որ պառլամենտական կառավարման ձեւին անցնելու հարցը դեռեւս քննարկման փուլում է՝ հավելելով, որ այն շատ դրական կողմեր ունի:
Խոսելով միջհամայնքային միավորումների մասին՝ նա նշել է, որ դա արվելու է հանրային շահերից բխող հանրային ծառայություններ մատուցելու նպատակով:
Քաղաքացիների հետ հարցուպատասխանի ժամանակ Վարդան Պողոսյանը նշել է, որ հանրային քննարկման համար չափազանց կարեւոր են քաղաքացիների կարծիքներն ու առաջարկությունները եւ բոլոր նրանք, ովքեր ունեն որոշակի առաջարկություններ, կարող են դրանք ներկայացնել
հանձնաժողովին ոչ միայն բանավոր, այլեւ՝ գրավոր:
Հարցին, թե ինչպիսին պետք է լինի հանրային գերակա շահի եւ մարդու իրավունքների միջեւ հարաբերակցությունը, Վ. Պողոսյանը պատասխանել է, որ սահմանադրափիլիսոփայական տեսանկյունից հանրային շահը չպետք է գերակայի մարդու իրավունքների հանդեպ: Դրանք պետք է այնպես իրականացվեն, որ չվնասեն մարդու իրավունքները:
Հանդիպման ավարտին բանախոսները պատասխանել են ներկաներին հուզող հարցերին:
Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի հանրային քննարկման մարզային փուլի վերջին հանդիպումը տեղի կունենա հուլիսի 25-ին ժամը 10:00-ին՝ Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքում:
16:08 21/07/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱրդարադատության խորհուրդը պետք է դառնա դատավորների անկախության երաշխավորը
18:37 17/07/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԵթե այսօր խնդիրները չկարգավորվեն սահմանադրորեն, ապա հետագայում դրանք գնալով խորանալու են. Գագիկ Հարությունյան
16:22 11/07/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱնհրաժեշտ է ունենալ մարդակենտրոն Սահմանադրություն. Գագիկ Հարությունյան

В армянском Ехегнадзоре обсудили проект Концепции реформирования Конституции Армении 07/24/2014   17:29  |  Актуальная тема
Общественные обсуждения проекта Концепции конституционных реформ в Армении продолжились в городе Ехегнадзор. Об этом сообщает пресс-служба Министерства юстиции Армении.
Члены Специализированной комиссии по конституционным реформам при Президенте Армении Георгий Кутоян и Вардан Погосян представили присутствующим концептуальные положения конституционных реформ. На встрече присутствовал губернатор Вайоцдзорской области Эдгар Казарян.
Вардан Погосян, говоря о необходимости реформирования Конституции РА, отметил, что Основной закон должен быть созвучен с современными реалиями и вбирать в себя качественные признаки социально-политических отношений, существующую систему ценностей, общественную динамику развития и т.д.
По его словам, те положения Конституции, которые касаются принципов реализации власти, укрепления института защиты прав человека, подлежат изменениям.”Нужно дать Конституции возможность дышать”, -сказал он.
Что касается органов местного самоуправления, то он отметил, что Концепция содержит ряд предложений по укрупнению общин. В частности, предлагается усилить общины, повысив роль муниципальных советов. “Наша цель представить все те проблемы, которые нуждаются в решении в рамках Конституции”.
Мы обсудим эту концепцию с учетом предложений Венецианской комиссии”, -отметил он. По мнению члена Специальной комиссии, по действующей Конституции невозможно в полной мере обеспечить жизнеспособную систему местного самоуправления, которая способствовала бы укреплению модели демократического правления.
По словам Георгия Кутояна, Конституция устанавливает устойчивые правоотношения, направленные на укрепления стабильности. Он пояснил, что вопрос перехода к парламентской форме правления, который еще находится на стадии обсуждения, имеет очень положительные стороны.
Под занавес встречи члены Комиссии ответили на вопросы присутствующих.
Последняя встреча в рамках областного этапа общественных обсуждений проекта Концепции конституционных реформ в Армении состоится 25 июля, в 10.00 в городе Капан Сюникской области Армении.