Հասարակությանը պարտավոր ենք պաշտպանել Գլխավոր դատախազության ոչ միայն խախտումներից, այլև ապատեղեկատվությունից. Օմբուդսմեն 07/23/2014   12:08  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՄԻՊ գրասենյակը հաղորդագրություն է տարածել՝ զոհված ազատամարտիկի այրու իրավունքների վերաբերյալ իրենց կողմից նախօրեին տարածված հաղորդագրության վերաբերյալ:
«Երեկ Գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչը հրապարակայնորեն ընդունել էր, որ իր կառույցն իրապես խախտել է զոհված ազատամարտիկի այրու իրավունքը, սակայն միաժամանակ Օմբուդսմենի բացահայտած և հրապարակած խախտման մասին խոսելիս իրեն թույլ էր տվել մոլորեցնող և անպատշաճ դատողություններ: Այդ պատճառով, հասարակությանը պարտավոր ենք պաշտպանել Գլխավոր դատախազության ոչ միայն խախտումներից, այլև՝ ապատեղեկատվությունից:
Այսպես, Մարդու իրավունքների պաշտպանն իր բոլոր խախտման որոշումներում նշում է տվյալ խախտման փաստական հանգամանքները, իրավական հիմնավորումները, ինչպես նաև՝ խախտող պետական մարմնին ուղղված իր կոնկրետ առաջարկները: Ըստ օրենքի` եթե խախտումը թույլ տված պետական մարմինը քսանօրյա ժամկետում չի կատարում Պաշտպանի առաջարկները, ապա Պաշտպանը հրապարակում է տվյալ խախտման որոշումը:
Տվյալ դեպքում, ս.թ. հունիսի 20-ին Օմբուդսմեն Կարեն Անդրեասյանը Գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանին ուղարկել է խախտման որոշումը՝ իր երկու առաջարկներով. առաջին՝ տալ հանձնարարականներ՝ այսուհետ նմանատիպ դեպքերը բացառելու նպատակով, երկրորդ՝  կարգապահական պատասխանատվության ենթարկել խախտում թույլ տված պաշտոնատար անձանց: Ցավոք, Գլխավոր դատախազը պատշաճ չի կատարել այդ առաջարկները, իսկ դրանցից միայն մեկի մասնակի կատարման մասին նույնիսկ չի էլ իրազեկել Պաշտպանին:
Իրավական դաշտում անթույլատրելի էր շուրջ 4 ամիս չվերացնել կատարված խախտումը և միայն Պաշտպանի խախտման որոշումից (առ հունիսի 20) հետո Գլխավոր դատախազի հանձնարարականով (առ հուլիսի 3) սկսել մարդու խախտված իրավունքի վերականգնումը: Առավել ևս, որ ազատամարտիկի այրու իրավունքի խախտման մասին Օմբուդսմենը Գլխավոր դատախազին առաջին անգամ տեղեկացրել էր դեռևս մարտի 20-ին:
Բարոյական դաշտում ավելի քան տարակուսելի է այն, որ Գլխավոր դատախազությունը թույլ է տվել մարդու իրավունքների կոպիտ խախտում, իմացել այդ մասին և չի ձեռնարկել պատշաճ քայլեր, իսկ այժմ էլ փորձում է հասարակությանը շեղել սեփական թերացումներից:
Հուսով ենք, որ Գլխավոր դատախազությունը հանրությանը հայտնի և անհայտ այլ գործերով կդրսևորի բարոյական և իրավական առավել բարձր հատկանիշներ»:

Омбудсмен Армении подверг критике позицию Генпрокуратуры по нарушению прав вдовы погибшего азатамартика 07/23/2014   13:54  |  Актуальная тема
Офис омбудсмена Армении выступил с заявлением по поводу обнародованного накануне обращения касательно прав вдовы погибшего ветерана Карабахской войны(азатамартика).В заявлении, в частности, отмечается:
Накануне представитель Генпрокуратуры публично признал, что его структура нарушила права вдовы ветерана, однако говоря при этом о выявленном и опубликованном Омбудсменом нарушении, позволил себе вводящие в заблуждения и неподобающие замечания. По этой причине, мы обязаны защитить общество не только от нарушений, но и от дезинформации Генпрокуратуры.
Итак, омбудсмен Армении во всех своих решениях о нарушении указывает фактические обстоятельства нарушения, юридические доводы, а также конкретные предложения, адресованные госструктуре, допустившей нарушение. Согласно закону, если допустившее нарушение госструктура в 20-дневный срок не выполняет предложения Омбудсмена, то защитник вправе опубликовать решение о конкретном нарушении.
В данном случае омбудсмен Карен Андреасян 20 июня с.г. направил генпрокурору Геворку Костаняну решение о нарушении с двумя предложениями: первое - дать соответствующие поручения с целью исключения подобных случаев в дальнейшем, второе- призвать к дисциплинарной ответственности должностных лиц, допустивших нарушение. К сожалению, генпрокурор не выполнил должным образом предложения, а о частичном выполнении одного из них даже не поставил в известность омбудсмена.
С правовой точки зрения недопустимо, что совершенное нарушение за 4 месяца не было устранено, и только после решения омбудсмена (от 20 июня) по поручению Генпрокурора (от 3 июля) приступили к восстановлению нарушенного права человека. Тем более, что о попранных правах вдовы ветерана омбудсмен сообщил генпрокурору еще 20 марта.
С моральной точки зрения, вызывает недоумение тот факт, что Генпрокуратура допустила грубое нарушение прав человека, знала об этом и не предприняли необходимых шагов, а теперь пытается отвлечь общественность от своих пробелов.
Надеемся, что Генпрокуратура проявит более высокие моральные и правовые качества по иным известным и не безызвестным общественности делам.