Դիվերսանտներին մեղադրանք առաջադրվեց 07/23/2014   16:17  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ԼՂՀ դատախազությունը պաշտոնական կայք-էջում հաղորդագրություն է տեղադրել՝ Քարվաճառում հայտնաբերված դիվերսանտներին մեղադրանք առաջադրելու վերաբերյալ:
Ըստ այդմ, նախաքննության ընթացքում Դիլհամ Ասկերովը ներգրավվել  է որպես մեղադրյալ և նրան մեղադրանք է առաջադրվել ԼՂՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածով` լրտեսությունը, ԼՂՀ քրեական օրենսգրքի 350-րդ հոդվածի 2-րդ մասով` առանց պատշաճ թույլտվության Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պահպանվող պետական սահմանը կազմակերպված խմբի կողմից հատելը, ԼՂՀ քրեական օրենսգրքի 245-րդ հոդվածի 3-րդ մասով` կազմակերպված խմբի կողմից ապօրինի կերպով հրազեն և ռազմամթերք կրելը, 129-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով` մարդուն բացահայտ առևանգելը, կյանքի համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով, զենքի գործադրմամբ, անչափահասի նկատմամբ կատարված` կազմակերպված խմբի կողմից, ԼՂՀ քրեական օրենսգրքի 103-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ, 7-րդ և 14-րդ կետերով` սպանությունը` զուգորդված մարդուն առևանգելով, կազմակերպված խմբի կողմից, ազգային ատելության շարժառիթով և ԼՂՀ քրեական օրենսգրքի 33-րդ հոդվածով, 103-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 7-րդ և 14-րդ կետերով` կազմակերպված խմբի կողմից ազգային ատելության շարժառիթով երկու անձանց սպանության փորձ:
Նույն քրգործով մեղադրյալ Շահբազ Գուլիևին մեղադրանք է առաջադրվել ԼՂՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածով` լրտեսությունը, ԼՂՀ քրեական օրենսգրքի 350-րդ հոդվածի 2-րդ մասով` առանց պատշաճ թույլտվության Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պահպանվող պետական սահմանը կազմակերպված խմբի կողմից հատելը, ԼՂՀ քրեական օրենսգրքի 245-րդ հոդվածի 3-րդ մասով` կազմակերպված խմբի կողմից ապօրինի կերպով հրազեն և ռազմամթերք կրելը, 129-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով` մարդուն բացահայտ առևանգելը, կյանքի համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով, զենքի գործադրմամբ, անչափահասի նկատմամբ կատարված` կազմակերպված խմբի կողմից, ԼՂՀ քրեական օրենսգրքի 103-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ, 7-րդ և 14-րդ կետերով` սպանությունը` զուգորդված մարդուն առևանգելով, կազմակերպված խմբի կողմից, ազգային ատելության շարժառիթով:
09:22 18/07/2014  |  ՄամուլԱդրբեջանը դիվերսանտներին հերոսացնելու և վերադարձնելու կամպանիա է սկսել. «Հրապարակ»

Генпрокуратура НКР предъявила азербайджанским диверсантам обвинения сразу по нескольким статьям 07/23/2014   16:49  |  Актуальная тема
Против задержанных в Карвачаре азербайджанских диверсантов выдвинуты обвинения. Об этом говорится в сообщении, опубликованном на сайте Генпрокуратуры НКР.
В ходе предварительного следствия уголовного дела гражданин Азербайджана Дильхам Аскеров привлечен в качестве обвиняемого. Ему предъявлены обвинения по признакам ст. 316 (“шпионаж”), ч.2 ст. 350 (“пересечение охраняемой государственной границы НКР без установленных документов или надлежащего разрешения”), ч. 3 ст. 245 (“незаконное ношение оружия и боеприпасов организованной группой”), п.1 ч.3 ст.129 (“похищение человека с применением насилия, опасного для жизни или здоровья, с применением оружия в отношении несовершеннолетнего, совершенное организованной группой”), пп. 3, 7 и 14, ч. 2 ст. 103 (“убийство, сопряженное с похищением и совершенное организованной группой по мотиву национальной ненависти”), а также ст.33 пп. 1, 7 и 14 ч.2 ст.103 УК НКР “(покушение на убийство двух лиц, совершенное организованной группой по мотиву национальной ненависти”).
Обвиняемому в рамках того же дела Шахбазу Гулиеву предъявлены обвинения по признакам ст. 316 (“шпионаж”), ч.2 ст. 350 (“пересечение охраняемой государственной границы НКР без установленных документов или надлежащего разрешения”), ч. 3 ст. 245 (“незаконное ношение оружия и боеприпасов организованной группой”), п.1 ч.3 ст.129 (“похищение человека с применением насилия, опасного для жизни или здоровья, с применением оружия в отношении несовершеннолетнего, совершенное организованной группой”), п. 3, 7 и 14, ч. 2 ст. 103 (“убийство, сопряженное с похищением и совершенное организованной группой по мотиву национальной ненависти”). Предварительное следствие продолжается.