Հայ պատանու դիակի վրա հայտնաբերվել են հրազենային վնասվածքներ 07/16/2014   16:08  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Շահումյանի շրջանի Նոր Էրքեջ գյուղի բնակիչ, 1997թ. ծնված Սմբատ Ցականյանի դիակի վրա կան հրազենային վնասվածքներ։ Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ ոստիկանությունից։
«ԼՂՀ իրավապահ մարմինների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում Ս.Ցականյանի դին 2014 թվականի հուլիսի 15-ին, հրազենային վնասվածքներով, հայտնաբերվել է Շահումյանի շրջանի Քարվաճառ և Մանաշիդ համայնքների հարակից անտառահատվածում»,- նշվում է ԼՂՀ ոստիկանության այսօր տարածած հաղորդագրության մեջ։
Նշենք, որ տղայի անհայտ կորելու մասին հաղորդվել էր հուլիսի 8-ին։
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, երեկ՝ հուլիսի 15-ին, պատասխանելով տղայի անհետացման մասին լրագրողների հարցերին, չէր բացառել, որ տղայի սպանությունը կապված լինի Քարվաճառում չեզոքացված դիվերսիոն- հետախուզական խմբի հետ:
Մեր ունեցած տեղեկությունները, որ տղայի դիակի գտնվելու տեղը մատնանշել են ձերբակալված դիվերսիոն խմբի անդամները, որոնք և սպանել են պատանուն, ԼՂՀ-ում այս պահին ոչ հերքեցին, և ոչ էլ հաստատեցին` խոստանալով առաջիկայում հանդես գալ պաշտոնական հայտարարությամբ:
«Ազատություն» ռադիոկայանի փոխանցմամբ՝ հուլիսի 15-ին պատանու դին տեղափոխվել է Ստեփանակերտ՝ փորձաքննության: Դեռևս պարզ չէ, թե քանի օր առաջ է սպանվել պատանին, սակայն գյուղապետի փոխանցմամբ՝ դիակի վիճակը թույլ է տալիս ենթադրել, որ այն արևի տակ մնացել է 6-7 օր:

На теле 17-летнего жителя НКР Смбата Цаканяна обнаружены огнестрельные ранения 07/16/2014   16:24  |  Актуальная тема
На теле пропавшего жителя села Нор Эркедж Шаумяновского района Нагорно-Карабахской Республики – 17-летнего Смбата Цаканяна - обнаружены огнестрельные ранения. Об этом сообщили в пресс-службе полиции НКР.
“В результате предпринятых правоохранительными органами НКР оперативно-розыскных мероприятий, тело Смбата Цаканяна было обнаружено в лесном массиве, прилегающем к общинам Карвачар и Манашид Шаумянского района»,-отмечается в сообщении полиции НКР.
Отметим, что родители сообщили о пропаже юноши 8 июля.
Министр обороны Армении Сейран Оганян, отвечая накануне на вопросы журналистов по поводу пропажи юноши, не исключил, что его исчезновение связано с азербайджанской диверсионной группой, обезвреженной в Карвачаре.
Имеющиеся у ИА “Фактинфо” сведения о том, что место нахождения тела юноши указали арестованные члены азербайджанской диверсионной группы, которые и убили парня, в НКР в данный момент ни опровергли и ни подтвердили, пообещав в ближайшее время выступить с официальным заявлением.
Как передает “Азатутюн”, тело юноши 15 июля было доставлено в Степанакерт на экспертизу. Пока еще не установлено время совершения убийства, однако, по словам главы сельской администрации, состояние тела юноши позволяют утверждать, что оно оставалось под солнцем порядка 6-7 дней.