Իսրայելի սուպերմարկետները բոյկոտ են հայտարարել թուրքական ապրանքներին 07/22/2014   17:51  |  Միջազգային լրահոս
Ermenihaber.am-ի տեղեկացմամբ՝ Իսրայելի սուպերմարկետները հաջորդաբար բոյկոտ են սկսում թուրքական արտադրության ապրանքների դեմ: Ըստ «թուրքական «Սոն դաքիքա» լրատվական կայքի հաղորդած տեղեկության` «Rami Levi»-ն և «Blue Square»-ը տեղեկացրել են, որ իրենց վաճառած ապրանքացանկից հեռացնելու են թուրքական ֆիրմաների արտադրանքը, իսկ այն ապրանքները, որոնք թեև արտադրվում են Թուրքիայում, բայց կրում իրենց տարբերանշանները, կվաճառեն մինչև սպառվելը:
Իսրայելական «Kanal 10» հեռուստաալիքի տեղեկացմամբ` սուպերմարկտեների այդօրինակ շղթայական բոյկոտը Թուրքիայի վրա կանդրադառնա մոտավորապես 93 մլն դոլարի տեսքով:
Սպասվում է, որ թուրքական ապրանքներին հայտարարված բոյկոտին կմիանա նաև Իսրայելում ամենամեծ սուպերմարկետների ամենամեծ ցանցը` «Super Sol»-ը: Նշվում է, որ «Super Sol»-ը թշնամական երկրի ապրանքները չի վաճառի, թեև դրանք բավական ձեռնտու մատչելի գներով է կարող ձեռք բերել:
Հիշեցնենք, որ վերջերս «Թուրքիայի սպառողների իրավունքների կազմակերպությունը» հայտարարություն էր տարածել, որով կոչ էր անում թուրք սպառողներին չգնել իսրայելական արտադրության ապրանքներ: Հայտարարության մեջ մասնավորապես նշված էր, որ Իսրայելը պաղեստինցի ժողովրդի նկատմամբ կոտորած է իրականացնում, այդ պատճառով անհրաժեշտ է դադարեցնել առևտրային հարաբերություններն այդ երկրի հետ:
«Չիլին դադարեցրեց առևտրային հարաբերություններն Իսրայելի հետ: Վենեսուելլան վտարեց Իսրայելի դեսպանին: Թուրքիան ինչի՞ն է սպասում: Պարոն վարչապետից և կառավարություննից վճռական քայլեր ենք ակնկալում»:

Израильские супермаркеты объявили бойкот турецким товарам 07/22/2014   18:47  |  Международные новости
Израильские супермаркеты начинают бойкотировать продукцию турецкого производства. Об этом пишет Ermenihaber.am. По информации турецкого информационного портала “Sondakika”, «Rami Levi» и Blue Square» сообщили, что планируют изъять из продажи продукцию турецких фирм, а те товары, которые производятся в Турции под их брендами, будут продавать до их исчерпания.
Как сообщает израильский телеканал «Kanal 10», обернувшийся цепной реакцией бойкот со стороны супермаркетов обойдется Турции в 93 млн. долларов.
Ожидается, что к бойкоту присоединится самая крупная в Израиле сеть супермаркетов «Super Sol». Отмечается, что «Super Sol» не станет продавать товары вражеской страны, несмотря на то, что их можно приобрести по доступной и выгодной цене.
Напомним, что “Организация по защите прав потребителей Турции” выступила с заявлением, в котором призывала турецких потребителей не покупать товары израильского производства. В заявлении, в частности, отмечалось, что Израиль осуществляет резню в отношении палестинского народа, поэтому необходимо прекратить торговые отношения с этой страной.