Լիոնում բացվեց ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունը 07/22/2014   11:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հուլիսի 21-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, Ռոն-Ալպի պրեֆեկտ Ժան-Ֆրանսուա Կարենսոն, Լիոնի քաղաքապետ, սենատոր Ժերար Կոլոմբը, Ռոնի գլխավոր խորհրդի նախագահ Դանիել Շուզեվիլը կատարեցին Լիոնում Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր հյուպատոսության բացման հանդիսավոր արարողությունը, որին ներկա էին Շառլ Ազնավուրը, Ֆրանսիայի խորհրդարանականներ, քաղաքական, հասարակական և մշակութային գործիչներ, հայ համայանքային կազմակերպությունների ղեկավարներ, լրատվամիջոցների բազմաթիվ ներկայացուցիչներ։ Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Միջոցառմանը հանդես գալով ողջույնի խոսքով` ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը կարևորեց Լիոնում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության հիմնումը՝ ընգծելով, որ Լիոնը և Ռոն-Ալպի տարածաշրջանը կարևոր դերակատարություն ունեն հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների և բազմաբովանդակ համագործակցության զարգացման գործում։
«Լիոնում հայերի ներկայության մասին առաջին հիշատակումները գալիս են դեռ միջնադարից. սկզբում` վաճառականները, այնուհետև մետաքս արտադրող հայերը հաստատվել և արարել են այս տարածաշրջանում», ասաց նախարար Նալբանդյանը։
«Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած հազարավոր հայեր, հայտնվելով Մարսելում, բարձրացան Հռենոսի հունով և երկրորդ Հայրենիք գտան Լիոնում, Վալանսում, Գրենոբլում, Վիենում, Ռոմանում, Վիլյորբանում, Սենտ-Էտյենում, Դեսինում, Սենտ-Շամոնում և այլուր։ Նրանք ինտեգրվեցին ֆրանսիական հասարակությանը և իրենց նպաստը բերեցին և շարունակում են ներդրում ունենալ Ռոն-Ալպի և նրա քաղաքների զարգացմանը։
Այսօր, Լիոնն ու Ռոն-Ալպի տարածաշրջանը՝ իր հայկական եկեղեցիներով, հուշարձաններով, դպրոցներով, մշակութային և մարզական կենտրոններով, վկայում են հայերի ինտեգրման բարձր մակարդակի, միևնույն ժամանակ` Հայաստանի հետ կապվածության մասին։
Այս տարածաշրջանում հայերին, Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հարյուրավոր հուշարձաններ, հրապարակներ, փողոցներ ու խաչքարեր կան։ Ես ջերմությամբ եմ հիշում Լիոնի քաղաքապետի հետ միասին 2006թ. ապրիլին Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի հուշարձանի բացման հուզիչ արարողությունը»:
Նախարար Նալբանդյանը երախտագիտություն հայտնեց Լիոնի և Ռոն-Ալպի մարզային, շրջանային և համայնքային իշխանություններին, հայկական կազմակերպություններին, ծագումով հայ քաղաքացիներին` շարունակական աջակցության և հայ-ֆրանսիական բարեկամության ամրապնդման գործում կարևոր ներդրման համար։
Շնորհավորելով ներկաներին գլխավոր հյուպատոսության բացման կապակցությամբ` նախարար Նալբանդյանը համոզմունք հայտնեց, որ այն՝ գլխավոր հյուպատոս Նիկոլայ Սարկիսովի ղեկավարությամբ, իր կարևոր ներդրումը կունենա հայ-ֆրանսիական փոխհարաբերությունների զարգացման և խորացման գործում։
Գլխավոր հյուպատոսության բացման արարողությանը ելույթներով հանդես եկան Ռոն-Ալպի պրեֆեկտ Ժան-Ֆրանսուա Կարենսոն, Լիոնի քաղաքապետ, սենատոր Ժերար Կոլոմբը, Ռոնի գլխավոր խորհրդի նախագահ Դանիել Շուզեվիլը, որոնք բարձր գնահատեցին Լիոնում գլխավոր հյուպատոսության բացման վերաբերյալ Հայաստանի իշխանությունների որոշումը՝ վստահություն հայտնելով, որ այն նոր որակ և թափ կհաղորդի հայ-ֆրանսիական ապակենտրոնացված համագործակցությանը՝ Լիոնի և Ռոն-Ալպի այլ բնակավայրերի և նրանց հայաստանյան գործընկեր քաղաքների միջև կապերի առավել ամրապնդմանն ու ընդլայնմանը։
Ելույթներից հետո Հայաստանի օրհներգի հնչյունների ներքո գլխավոր հյուպատոսության շենքի առջև բարձրացվեց ՀՀ պետական դրոշը, այնուհետև Էդվարդ Նալբանդյանը, Շառլ Ազնավուրը, Ժան-Ֆրանսուա Կարենսոն, Ժերար Կոլոմբը, Դանիել Շուզեվիլը և Նիկոլայ Սարկիսովը կտրեցին խորհրդանշական կարմիր ժապավենը։

Генконсульство Армении открылось во французском Лионе 07/22/2014   12:20  |  Лента новостей
В Лионе в понедельник, 21 июля, открылось генеральное консульство Армении. В торжественной церемонии открытия приняли участие глава МИД Армении Эдвард Налбандян, префект Рона-Альпы Жан-Франсуа Каренсон, мэр Лиона, сенатор Жерар Коломб, председатель главного совета Рона Даниэль Шузевиль, посол Армении в Швейцарии Шарль Азнавур, французские парламентарии, политические, общественные и культурные деятели, руководители армянских общинных организаций Франции и многочисленные представители СМИ. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
Э.Налбандян, выступая на мероприятии с приветственным словом, указал на важность открытия армянского консульства в Лионе, подчеркнув, что Лион и Рона-Альпы играют важную роль в армяно-французских отношениях и развитии многостороннего сотрудничества.
Первые упоминания об армянах в Лионе можно найти еще в средние века. Изначально купцы, а потом армянские производители шелка обосновались и созидали в этом регионе”, - отметил глава МИД Армении.
“Спасшиеся от Геноцида тысячи армян, оказавшись в Марселе, обрели твою Родину в Лионе, Валансе, Гренобле, Вене, Сент-Этьене, Десине и т.д.. Они интегрировались во французское общество и внесли свою лепту в развитии региона Рона-Альпы, что продолжают делать по сей день.
Сегодня, Лион и Рона-Альпы своими армянскими церквями, памятниками, школами, культурными и спортивными центрами, свидетельствуют о высоком уровне интеграции армян, при этом не утративших связь с Арменией.
В этом регионе есть сотни памятников, посвященных армянам и памяти жертв Геноцида армян. Я с теплотой воспоминаю трогательную церемонию открытия памятника Геноциду армян в Лионе в апреле 2006 года, в котором участвовал и мэр Лиона”,- отметил Э.Налбандян.
Министр иностранных дел Армении поблагодарил руководство Лиона и региона Рона-Альпы, а также армянские организации, граждан армянского происхождения за продолжительное содействие и важный вклад в укрепление армяно-французской дружбы.
Поздравив присутствующих с открытием генконсульства, Э. Налбандян выразил надежду, что генконсул Николай Саркисов внесет свой вклад в дело развития и углубления армяно-французских отношений.
В ходе церемонии выступили также префект Рона-Альпы Жан-Франсуа Каренсон, мэр Лиона, сенатор Жерар Коломб, председатель главного совета Рона Даниэль Шузевиль, которые высоко оценили решение властей Армении открыть консульство в Лионе, выразив уверенность, что оно придаст новый стимул и качество децентрализованному сотрудничеству между Францией и Арменией.