Ոստիկանը պնդում է, որ իր ոտքերի տակ պայթուցիկ են պայթեցրել.Շանթ Հարությունյանի գործով սկսվեց տուժողների հարցաքննությունը 07/11/2014   14:08  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Անցյալ տարվա նոյեմբերի 5-ին Երևանի կենտրոնում տեղի ունեցած դեպքերի վերաբերյալ «Ցեղակրոն» կուսակցության առաջնորդ Շանթ Հարությունյանի ու մյուսների  գործով այսօրվա դատական նիստում սկսվեց գործով տուժողների հարցաքննությունը:
Ոստիկանության փոխգնդապետ Անդրանիկ Առաքելյանը նշեց, որ Շանթ Հարությունյանին ճանաչում է  ակցիաներից, իսկ ինքն էլ ծառայության է ներգրավվել հասարակական կարգ պահպանելու նպատակով, քանի որ հայտնի էր, որ երթ է լինելու:
Երթի մասնակիցներն, ոստիկանի հաշվարկով,  մոտ 150 հոգի էին, որից  30-ը դուրս էին եկել փողոցի երթևեկելի մաս, ցույցի մասնակիցները ագրեսիվ վարքագիծ էին  դրսևորում ոստիկանների նկատմամբ, չէին ենթարկվում ոստիկանների օրինական պահանջներին, «մենք հրելով փորձում էինք դուրս բերել նրանց փողոցի երթևեկելի մասից»,  որպեսզի չխոչընդոտվեն  այլոց սահմանադրական իրավունքները:
Ըստ տուժողի, իր  ոտքերի տակ պայթուցիկ  են պայթեցրել, ինքը «բան չէր տեսնում», աչքերը  մրմռում էին: «Մարմնական վնասվածք չեմ ստացել, հագուստս չի պատռվել, ընդամենը աչքերս են մրմռացել»,- ասաց նա:
Կոնկրետ յուրաքանչյուրի  գործողությունները տուժողը դժվարացավ նկարագրել,  քանի որ շատ ժամանակ է անցել, սակայն հիշեց, որ սպիտակ սպորտային համազգեստով երիտասարդը  քաշքշում էր, հարվածում քաղաքացիական հագուստով մեկին, ով բղավում էր, որ «մի խփեք, ես ոստիկան եմ»:
Այն հարցին, թե ոստիկանները պարտավոր էին նախազգուշացնել երթի մասնակիցներին անօրինական երթ կատարելու մասին,  փոխգնդապետը հայտնեց, որ նման անհրաժեշտություն չեն տեսել, ապա ավելի ուշ հայտնեց, որ նախազգուշացում լինում է  հավաքը ցրելու կամ դադարեցնելու դեպքում,  տվյալ դեպքում՝ «մենք նպատակ չունեինք ցրելու կամ դադարեցնելու հավաքը»:
Այսօրվա դատական նիստին ներկայացել էր ևս մեկ  ոստիկան տուժող՝   Գեղամ Խաչատրյանը, սակայն պաշտպան Ինեսսա Պետրոսյանը հայտնեց, որ իր անչափահաս պաշտպանյալ Շահեն Հարությունյանն իրեն վատ է զգում, ուստի խնդրեց դատական նիստը հետաձգել՝ դատարանը բավարարեց միջնորդությունը:

Начался допрос потерпевших по делу о беспорядках в центре Еревана 5 ноября 2013г. с участием Шанта Арутюняна 07/11/2014   15:01  |  Актуальная тема
На сегодняшнем заседании суда по делу о беспорядках в центре Еревана 5 ноября 2013 года, по которому в качестве обвиняемых проходят лидер партии “Цехакрон” Шант Арутюнян и еще несколько человек, начался допрос потерпевших.
Подполковник полиции Андраник Аракелян отметил, что знает Шанта Арутюняна по акциям протеста, а его привлекли к службе для поддержания общественного порядка, так как было известно, что состоится шествие.
Участников шествия, по подсчетам полицейского, было около 150 человек, из коих 30 вышли на проезжую часть дорогу: демонстранты вели себя агрессивно по отношению к стражам порядка, не подчинялись их законным требованиям.”Мы их пытались вытолкать с проезжей части дороги”, дабы предотвратить ущемление конституционного права остальных.
По словам потерпевшего, у его ног взорвали взрывчатку, “он ничего не видел, в глазах саднило. ”Телесных повреждений я не получил”, - рассказал он.
Потерпевший затруднился описать конкретно действия каждого по отдельности, сославшись на то, что с тех пор прошло много времени, однако он вспомнил, что молодой человек в белой спортивной одежде бил человека в гражданской форме, который кричал: “Не бейте, я полицейский”.
Что же касается того, что стражи правопорядка должны были предупредить участников акции протеста о несанкционированном шествии, подполковник заявил, что они не видели такой необходимости, а затем отметил, что об этом предупреждают в случае разгона митинга или его прекращения, а в данном конкретном случае, по его словам, они не преследовали цели разгонять акцию протеста.
На сегодняшнем судебном заседании присутствовал также еще один потерпевший - полицейский Гегам Хачатрян, однако адвокат Инесса Петросян попросила отложить заседание ввиду плохого самочувствия ее подзащитного – несовершеннолетнего Шагена Арутюняна. Суд удовлетворил ходатайство адвоката.