Գալուստ Սահակյանը հանդիպել է Սերգեյ Նարիշկինի հետ 07/07/2014   16:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հուլիսի 7-ին շարունակվեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակության պաշտոնական այցը Ռուսաստանի Դաշնություն:
Առավոտյան ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակության անդամները Մոսկվայի Ալեքսանդրյան այգում ծաղկեպսակ եւ ծաղիկներ դրեցին Անհայտ զինվորի հուշակոթողին: Այնուհետեւ պատվիրակությունը ուղեւորվեց ՌԴ Պետական Դումա:
Ինչպես տեղեկացնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը, ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի եւ ՌԴ Պետդումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինի առանձնազրույցից հետո հանդիպումը շարունակվեց ընդլայնված կազմով:
Ողջունելով Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակությանը` ՌԴ Պետդումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինը գոհունակությամբ փաստեց, որ երկու երկրների միջեւ պատմականորեն ձեւավորված ջերմ եւ բարեկամական հարաբերությունները գնալով ավելի ու ավելի են խորանում եւ ամրապնդվում: Նրա խոսքով՝ երկու երկրների ռազմավարական հարաբերությունների մասին են վկայում երկու երկրների նախագահների բարձր մակարդակով շփումները:
Շնորհավորելով Գալուստ Սահակյանին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ` Պետդումայի նախագահը համոզմունք հայտնեց, որ երկու երկրների միջխորհրդարանական կապերը ավելի կզարգանան ու կխորանան, եւ այս համատեքստում բարձր գնահատեց միջխորհրդարանական հանձնաժողովի աշխատանքը:
Սերգեյ Նարիշկինը ողջունեց եւ կարեւորեց Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը եւ նշեց, որ այն խթան կհանդիսանա առեւտրատնտեսական կապերի հետագա զարգացման եւ ընդլայնման համար: Պետդումայի նախագահը կարեւոր համարեց նաեւ համագործակցության խորացումը միջազգային տարբեր հարթակներում: Ռուսական կողմն առաջարկեց նաեւ ակտիվացնել համագործակցությունը Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների խորհրդարանների միջեւ:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի եւ ջերմ ընդունելության համար` ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը բարձր գնահատեց Ռուսաստանի հետ միջպետական հարաբերությունները՝ համոզմունք հայտնելով, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները վերընթաց են ապրում:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի դաշնակցային ռազմավարական գործընկերության հիմքում ընկած է ոչ միայն արդի փոխշահավետ համագործակցությունը, այլ նաեւ երկու եղբայրական ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը, մշակութային եւ հոգեւոր մտերմությունը: ԱԺ նախագահը նշեց, որ միջպետական կապերի կարեւոր բաղադրիչներից է խորհրդարանական ձեւաչափը:
«Վերջին տարիներին նկատելիորեն բարձրացել է երկկողմ միջխորհրդարանական փոխգործակցության մակարդակը, եւ տարբեր ձեւաչափերով կազմակերպվող հանդիպումները նոր լիցքեր են հաղորդում եւ լայն հնարավորություններ ստեղծում միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա զարգացման համար»,-ասաց Գալուստ Սահակյանը: Նա նույնպես կարեւորեց միջխորհրդարանական հանձնաժողովի գործունեությունը, որը երկար տարիների ընթացքում արդյունավետորեն համակարգում է ՀՀ ԱԺ եւ ՌԴ Դաշնային Ժողովի փոխհարաբերությունները:
Միջպետական հարաբերությունների համատեքստում ԱԺ նախագահը կարեւորեց երկկողմ առեւտրատնտեսական կապերի ընդլայնումը, ներդրումների խթանումը, հումանիտար ոլորտում արդյունավետ համագործակցությունը: Նրա համոզմամբ` տնտեսական համագործակցության հետագա հեռանկարների համար կարեւորագույն խթան կհանդիսանա մեր երկու երկրները կապող երկաթուղու վերականգնումը:
Տարածաշրջանային խնդիրներին անդրադառնալով` ԱԺ նախագահը ընդգծեց Ռուսաստանի կառուցողական դերը տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման հարցում, մասնավորապես, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում: Անդրադարձ կատարելով Հայաստանի անդամակցությանը Եվրասիական ինտեգրման գործընթացին` Գալուստ Սահակյանը նշեց, որ այն կստեղծի նոր փոխշահավետ հեռանկարներ բոլոր անդամակցող պետությունների համար:
Գալուստ Սահակյանը նշեց, որ 2015 թ. լրանում է Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, եւ ի թիվս այլ միջոցառումների՝ Երեւանում ապրիլին կանցկացվի «Խորհրդարանականներն ընդդեմ ցեղասպանության» խորագրով միջազգային համաժողով:
Նա Սերգեյ Նարիշկին հրավիրեց մասնակցելու վերոնշյալ համաժողովին, ինչպես նաեւ ապրիլի 24-ին Երեւանում կայանալիք Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակին նվիրված ոգեկոչման միջոցառումներին: Նա հույս հայտնեց, որ Պետդուման համապատասխան կերպ կանդրադառնա մարդկության դեմ իրականացված այդ հանցանքին, եւ Պետդումայում Ցեղասպանությանը նվիրված ցուցահանդես կկազմակերպվի:
«Կարծում եմ նաեւ, որ 20-րդ դարի առաջին Ցեղասպանությունը պետք է ըստ պատշաճի ընդգրկված լինի պատմության դասագրքերում` ֆաշիզմի հետ մեկտեղ»,-նշեց ԱԺ նախագահը:

Спикер НС Армении Галуст Саакян провел встречу с председателем Госдумы России Сергеем Нарышкином 07/07/2014   15:53  |  Лента новостей
7 июля продолжился официальный визит в Российскую Федерацию парламентской делегации, возглавляемой председателем НС Армении Галустом Саакяном.
Утром члены возглавляемой спикером НС делегации возложили венок и цветы к могиле Неизвестного солдата в Александровском парке Москвы. Затем делегация направилась в Государственную Думу РФ.
Как сообщает пресс-служба армянского парламента, состоялась беседа спикера НС Г.Саакяна с председателем Госдумы РФ Сергеем .Нарышкиным, которая продолжилась встречей в расширенном составе. Приветствуя парламентскую делегацию Армении, председатель Госдумы РФ С.Нарышкин с удовлетворением констатировал углубление и укрепление исторически сложившихся теплых и дружественных отношений между двумя странами. По его словам, о стратегических отношениях РФ и РА свидетельствуют контакты на высшем уровне президентов двух стран. Поздравив Г.Саакяна с избранием на пост председателя НС РА, С. Нарышкин выразил уверенность, что межпарламентские связи двух государств будут и дальше развиваться и крепнуть и в этом контексте высоко оценил работу межпарламентской комиссии. Он приветствовал предстоящее членство Армении в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) и отметил, что оно явится стимулом к дальнейшему развитию и расширению торгово-экономических связей. Г-н Нарышкин также особо выделил важность углубления сотрудничества на различных международных площадках. Кроме того, российская сторона предложила активизировать сотрудничество между парламентами стран ЕАЭС.
Поблагодарив за приглашение и теплый прием, председатель НС Г.Саакян высоко оценил межгосударственные отношения с Россией – в уверенности, что армяно-российские отношения переживают подъем. По его словам, в основе союзнического стратегического партнерства Армении и России не только сегодняшнее взаимовыгодное сотрудничество, но и вековая дружба двух братских народов, культурная и духовная их близость. Председатель НС отметил, что важным компонентом межгосударственных отношений является парламентский формат. “В последние годы заметно возрос уровень двустороннего межпарламентского взаимодействия, и организуемые в различных форматах встречи дают новый импульс и открывают широкие возможности для дальнейшего развития межпарламентского сотрудничества”, - сказал Г.Саакян. Он также подчеркнул важность деятельности межпарламентской комиссии, которая уже долгие годы эффективно координирует взаимоотношения НС РА и ФС РФ.
В контексте межгосударственных отношений глава армянского парламента особо выделил расширение двусторонних торгово-экономических связей, стимулирование инвестиций, плодотворное гуманитарное сотрудничество. Он убежден, что для дальнейших перспектив экономического сотрудничества важнейшим стимулом явилось бы восстановление железнодорожного сообщения между двумя нашими странами.
Обратившись к региональным проблемам, председатель НС подчеркнул конструктивную роль России в обеспечении региональной безопасности, в частности в процессе урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта. Коснувшись процесса участия Армении в Евразийском интеграционном процессе, Г.Саакян отметил, что он откроет новые взаимовыгодные перспективы для всех государств-членов.
Спикер НС РА напомнил, что в 2015 г. исполняется 100-я годовщина Геноцида армян и в числе прочих мероприятий в Ереване в апреле будет организован международный форум “Парламентарии против геноцида”. Он пригласил С.Нарышкина принять участие в этом форуме, а также в торжественно-траурных мероприятиях поминовения жертв Геноцида армян, которые пройдут в Ереване 24 апреля. Г-н Саакян выразил надежду, что Госдума соответствующим образом отреагирует на это преступление против человечества и здесь будет организована выставка, посвященная Геноциду армян. “Думаю, первый геноцид ХХ века должен надлежащим образом быть представлен в учебниках истории – наряду с фашизмом”, - заметил председатель НС.