Նոր հանրահավաք Սարյան փողոցում` ընդդեմ էլեկտրաէներգիայի թանկացման 06/30/2014   13:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի շենքի մոտ վաղը նախանշված է հերթական բողոքի ակցիան: Այն, ըստ քաղաքապետարանի պաշտոնական կայքում տեղադրված տեղեկատվության, դարձյալ արտոնված չէ: Ակցիայի կազմակերպիչ «Կանխենք էլեկտրաէներգիայի թանկացումը» քաղաքացիաական նախաձեռնությունը իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնում է, որ բողոքի ակցիան Սարյան 22 հասցեում կմեկնարկի վաղը` ժամը 10:30-ին:
Հիշեցնենք՝ հուլիսի 1-ին՝ ժամը 11: 00-ին, ՀԾԿՀ-ը նիստ է գումարելու, որի օրակարգում ընդգրկված է էլեկտրաէներգիայի թանկացման հարցը:
Համաձայն որոշման նախագծի` բնակչության համար 1 Կվտ/ժ էլեկտրաէներգիան կարող է թանկանալ 10%-ով կամ 3,85 դրամով: Ի դեպ, հանձնաժողովը սեփական նախաձեռնությամբ է որոշել վերանայել սակագինը`համեմատաբար էժան էլեկտրաէներգիա արտադրող և պետական սեփականություն հանդիսացող կայաններում սակագների անխուսափելի վերանայման պատճառաբանությամբ:
Հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը հունիսի 10-ին Ազգային ժողովում այս հարցով կազմակերպված լսումների ժամանակ չէր բացառել, որ էլեկտրաէներգիայի նոր սակագինն ուժի մեջ կմտնի արդեն օգոստոսի 1-ից:
Ի դեպ, այս հարցով հանձնաժողովի վերջին աշխատանքային քննարկման օրը` հունիսի 23-ին, Սարյան փողոցում տեղի ունեցած բողոքի ակցիայի ժամանակ ոստիկանների հետ ընդհարման արդյունքում շուրջ 30 քաղաքացիներ էին բերման ենթակվել: Իրավապահների հիմնական պնդումն այն էր, որ բողոքի ակցիան արտոնված չէր:

Очередная акция протеста против повышения тарифов на электроэнергию пройдет у здания КРОУ в Ереване 06/30/2014   13:40  |  Лента новостей
У здания Комиссии по регулированию общественных услуг завтра запланирована очередная акция протеста, которая, как отмечается в информации, размещенной на официальном сайте Мэрии Еревана, вновь не санкционирована властями столицы.
Организатор акции протеста – гражданская инициативы “Предотвратим подорожание электроэнергии” - на своей странице в соцсети Фейсбук сообщает, что митинг стартует на улице Сарьяна завтра, в 10.30.
Напомним, 1 июля, в 11.00 КРОУ созовет заседание, в повестку дня которого включен вопрос о повышении тарифов на электроэнергию.
Согласно проекту решения, тариф на электроэнергию для населения может подорожать на 10% или 3.85 драмов за кВт/ч. Комиссия по собственной инициативе решила пересмотреть плату за свет с формулировкой “ввиду неизбежности пересмотра тарифов на станциях, производящих электроэнергию и являющихся государственной собственностью”.Глава КРОУ Роберт Назарян в ходе состоявшихся в парламенте 10 июня слушаниях не исключил, что новый тариф на электроэнергию вступит в силу с 1 августа.
Отметим, в результате столкновений со стражами правопорядка, имевших место 23 июня во время акции протеста на улице Сарьяна, порядка 30 граждан были подвергнуты приводу в полицейский отдел.В качестве основного довода правоохранители указывают на несанкционированность акции протеста.