Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը պատգամավորների վերաբերյալ դիմումներ չի քննում 06/25/2014   16:10  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Աշոտ Աղաբաբյանի վերաբերյալ որևէ դիմում չի ստացել, այդ թվում նաև` «Դեմ եմ» քաղաքացիական նախաձեռնության կողմից, այդ հարցով ուսումնասիրություն կամ վարույթ չի իրականացնում: Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին հանձնաժողովից:
Մեր հիշեցմանը, թե նախաձեռնությունը հունիսի 21-ին տարածած բաց նամակով էր դիմել Հանձնաժողովին` պահանջելով վարույթ հարուցել եւ քննարկման առարկա դարձնել Աշոտ Աղաբաբյանի կողմից էթիկայի կանոնները խախտելու փաստը, հանձնաժողովից նշեցին, որ դրան ևս ընթացք հանձնաժողովում չի տրվել: Նկատենք, որ պատգամավորների կողմից էթիկայի կանոնների խախտումների վերաբերյալ դիմումներ քննարկելուն կոչված է ԱԺ Էթիկայի հանձնաժողովը, իսկ քաղաքացիական նախաձեռնությունը չգիտես ինչու բաց նամակով դիմել էր ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովին: Սակայն գրավոր դիմում այդպես էլ չեն ներկայացրել:
Հիշեցնենք` հունիսի 21-ին` Ազգային ժողովի վարչական շենքի մուտքի մոտ, «Դեմ եմ» քաղաքացիական նախաձեռնության կազմակերպած բողոքի ակցիայի ժամանակ պատգամավոր Աշոտ Աղաբաբյանը, դուրս գալով ՀՀ Ազգային ժողովի շենքից անվայելուչ արտահայտություն էր արել հավաքվածների հասցեին՝ ասելով՝ «Արա, դուք պիդեռներ եք», ինչին ի պատասխան ակցիայի մասնակիցները մանրադրամներ էին նետել նրա ուղղությամբ:

Комиссия по этике НС Армении не рассматривает поведение депутата от РПА Ашота Агабабяна, обозвавшего “пидерами” протестующих 06/25/2014   17:30  |  Актуальная тема
Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц НС РА не получала заявления касательно депутата от Республиканской партии Армении(РПА) Ашота Агабабяна, в том числе и от членов гражданской инициативы “Я против”, поэтому данный вопрос не изучался и в этой связи производство не осуществляется, сообщили ИА “ФактИнфо” в комиссии.
На наше напоминание о том, что 21 июня гражданская инициатива обратилась с открытым письмом в Комиссию, требуя возбудить производство и сделать предметом обсуждения факт нарушения Ашотом Агабабяном правил этики, в комиссии отметили, что письму не был дан ход.
Напомним, что в ходе организованной 21 июня гражданской инициативой “Я против” акции протеста напротив административного здания Национального Собрания РА депутат Ашот Агабабян вышел из здания парламента и непристойно выразился в адрес собравшихся, проронив: “Эй, Вы пидеры”. В ответ на это участники акции протеста стали кидать в него монеты.