«Հարսնաքարի» գործով դատավճիռը մնաց անփոփոխ 06/23/2014   13:03  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Վերաքննիչ քրեական դատարանն այսօր մերժեց «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրի տարածքում բռնարարքի գործով ամբաստանյալների ու տուժող կողմի ներկայացուցիչների բողոքները և անփոփոխ թողեց առաջին ատյանի դատարանի դատավճիռը:
Բոլոր 6 ամբաստանյալները՝ համալիրի անվտանգության աշխատակիցներ Նորայր Հայրապետյանը, Գարիկ Մարգարյանը, Արման Բաղդասարյանը, Արման Խաչատրյանը, առաքիչ Արթուր Բաբլոյանը և մատուցող Դավիթ Ադամյանը, առաջին ատյանի դատավճռով մեղավոր են ճանաչվել նույն մեղադրանքում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի  112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ և 14-րդ  կետերով՝ մի խումբ անձանց կամ կազմակերպված խմբի կողմից դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է տուժողի մահը, 113-րդ հոդվածի երկրորդ մասի 1-ին   և 3-րդ կետերով՝ մի խումբ անձանց կամ կազմակերպված խմբի կողմից երկու կամ ավելի անձանց նկատմամբ դիտավորությամբ առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելը, 118-րդ հոդվածով՝ ծեծը: Բոլոր վեց ամբաստանյալները դատապարտվել են 12-ական տարվա ազատազրկման և 100-ական դրամի տուգանքի:
Առաջին ատյանի ատարանը հաստատված է համարել մեղադրանքը, ըստ որի՝ «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրի աշխատակիցներ Գարիկ Մարգարյանը, Դավիթ Ադամյանը, Արթուր Բաբլոյանը, Արման Բաղդասարյանը, Արման Խաչատրյանը և Նորայր Հայրապետյանը ծեծի են ենթարկել Վահե Ավետյանին, Արտակ Բայադյանին, Գարիկ Սողոմոնյանին, Արկադի Աղաջանյանին և Էդգար Նիկոյանին` Վահե Ավետյանի առողջությանը դիտավորությամբ պատճառելով կյանքի համար վտանգավոր ծանր վնաս, որն անզգուշությամբ առաջացրել է նրա մահը, Արտակ Բայադյանի և Գարիկ Սողոմոնյանի առողջությանը` միջին ծանրության վնաս` առողջության տևական քայքայումով, իսկ Արկադի Աղաջանյանին և Էդգար Նիկոյանին ծեծի արդյունքում մարմնական վնասվածքներ չեն պատճառվել:
Պաշտպանական կողմը չի ընդունում «միասնական դիտավորությամբ, միմյանց լրացնելով» հանցագործություններ կատարելու՝ նախաքննության մեղադրանքը ու դատարանի նույնաբովանդակ եզրահանգումը, իսկ տուժող կողմը գտնում է, որ ամբաստանյալների արարքները պետք է որակվեին որպես սպանություն:
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում ամբաստանյալներ Նորայր Հայրապետյանի, Արման Խաչատրյանի, ինչպես նաև համատեղությամբ Արման Բաղդասարյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանը նշեց, որ անպայման բողոքարկելու է առաջին ատյանի դատարանի դատավճիռն ու Վերաքննիչ դատարանի որոշումը Վճռաբեկ դատարան: Բողոքարկելու է ընդհուպ մինչև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:
Ըստ պաշտպանի՝ ակնհայտ են արդար դատաքննության իրավունքի խախտումները, որոնք չէին կարող չնկատել Վերաքննիչ դատարանի դատավորները, պարզապես կայացրել են որոշում՝ «այլ  նպատակահարմարություններից ելնելով, ինչի մասին մենք բազմիցս ասել ենք»:

Апелляционный суд Армении оставил в силе приговор нижестоящей инстанции по резонансному делу об инциденте в ресторане “Арснакар” 06/23/2014   14:10  |  Актуальная тема
Апелляционный уголовный суд Армении сегодня отклонил жалобы подсудимых и потерпевшей стороны по делу об инциденте с избиением в ресторанном комплексе “Арснакар” и оставил без изменений приговор суда первой инстанции.
Напомним, суд административных районов Аван и Нор-Норк г. Ереван 24 марта с.г. огласил приговор по громкому делу об избиении в ресторанном комплексе ”Арснакар”, произошедшем 17 июня 2012г.
Шестеро 6 подсудимых: четверо сотрудников службы безопасности ресторанного комплекса, а также официант и экспедитор были приговорены к 12 годам лишения свободы и к штрафу в размере 100 тыс. драмов.
Суд признал виновными подсудимых - сотрудников службы безопасности ресторанного комплекса: Гарика Маргаряна, Армана Багдасаряна, Армана Хачатряна, Норайра Айрапетяна, официанта Давида Адамяна и экспедитора Артура Баблояна в совершении деяний, предусмотренных пп. 6 и 14 ч. 2 ст. 112, п. 1.3 ч. 2 ст. 113 и ст. 118 УК РА.
Отметим, что сторона обвинения в лице обвинителей Артура Давтяна и Армена Марухяна ходатайствовала приговорить подсудимых к 13 годам лишения свободы и штрафу в размере 100 тыс. драмов.
В беседе с корреспондентом, ИА “ФактИнфо” адвокат подсудимых Норайра Айрапетяна, Армана Хачатряна, а также по совместительству защитник Армана Багдасаряна – Ерем Саркисян сообщил, что обязательно обжалует приговор суда первой инстанции и решение Апелляционного суда в кассационном порядке. Он также отметил, что намерен дойди вплоть до Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ).
16:04 23/05/2014  |  Актуальная темаМатери одного из фигурантов резонансного дела об инциденте в “Арснакаре” предъявлено обвинение в неуважении к суду